Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Česku ročně utone téměř dvě stě lidí. V naprosté většině jde o zbytečnou smrt

 
středa, 7. srpna 2019, 07:07

V posledních týdnech se v Jihočeském kraji utopilo několik lidé včetně dvou dětí. Poslední dva případy utonutí se staly během uplynulého víkendu. Podle šéfa Vodní záchranné služby Milana Bukáčka jde o alarmující číslo. Nejrizikovější skupinou jsou rybáři a děti.

Záchranáři na Lipně nejčastěji zasahují u rybářů. Rizikovou skupinou lidí jsou ale plavci. Právě oni často přeceňují své síly a jejich snaha dostat se zpět k břehu končí v některých případech tragicky.

Každý plavec by okolo sebe měl mít doprovod například na paddleboardu. Lidé, kteří se na vodní hladinu vydávají sami, by s sebou měli mít bójku nebo plovák. „Bójky můžou být nafukovací i plastové. Člověk je jednak vidět a pak mu to pomůže, když má problémy. V případě, že má křeč, tak se toho chytne a zavolá o pomoc,“ vysvětluje šéf českokrumlovské Vodní záchranné služby Milan Bukáček, který dodal, že se nedávno setkal i s případem, kdy babička s dětmi jela na pramici a vestu neměla ani ona a ani děti. „Když jsme se jí zeptali, proč vestu nemá, odpověděla, že plavat umí,“ popsal.

Ročně v Česku utone okolo 180 lidí a podle záchranářů by se v naprosté většině případů dalo těmto obětem předejít.

Záchranáři se na Lipně často setkávají s lidmi, kteří plavou od přívozu do Kyselova a neuvědomují si, plavou uprostřed plavební dráhy. Pro jedoucí člun nejsou prakticky vidět. Na lidi u vody apelují i policisté. „Velmi nebezpečná je kombinace alkoholu, horkého počasí a koupání. Pokud pijete u vody alkohol, plavat se rozhodně nevydávejte. Neskákejte do vody v místech, která neznáte, to samé platí při radovánkách u bazénu, které bývají také velmi nebezpečné,“ popsala tisková mluvčí policie Štěpánka Uhlířová. Podle celorepublikové statistiky jen za loňský rok v bazénech utonulo 12 dětí.

Od začátku prázdnin se na jihu Čech utopilo už sedm lidí. „Pro nás je toto číslo, z hlediska dlouhodobého sledování, nevídané. Každý si říká, že se ho to netýká, ale jde o mžik,“ dodal Bukáček.  

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Vandal poškodil na Sokoláku cyklo pumpu, hrozí mu pokuta padesát tisíc

úterý, 6. srpna 2019, 12:57

Strážníci městské policie dopadli vandala, který na Sokoláku úmyslně zničil cyklo pumpu. Sedmadvacetiletému muži teď za přestupek...

Důvěřivá žena poslala neznámému muži půl milionu, ten jí slíbil lásku...

pondělí, 5. srpna 2019, 12:04

Policisté z Táborska řeší v těchto dnech případ ženy, která údajně naletěla podvodníkovi. S mužem se seznámila přes Facebook na...

Houbař šel do lesa, mezitím mu shořelo auto

pondělí, 5. srpna 2019, 10:51

Táborští hasiči zasahovali v sobotu u požáru osobního auta, které začalo hořet v lese v katastru obce Bečice. Kromě auta hořela...

Muž našel mezi odpadky mrtvého psa, neslo známky týrání

pondělí, 5. srpna 2019, 09:28

Strážníci městské policie řešili v sobotu nález mrtvého psa, kterého někdo odhodil v prostoru kontejneřiště v Krčínově ulici....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.