Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Experti zjistili příčinu pádu letadla ve Strunkovicích

 
úterý, 26. března 2019, 16:51

Za loňskou nehodu unikátního letadla při leteckém dnu na Prachaticku podle závěru inspektorů z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod stojí malá výška a nejspíš i nízká rychlost letounu. Není vyloučeno, že svou roli hrál také přízemní vítr.

Neštěstí se stalo při leteckém dni. Pilot při této akci předváděl jednoduché manévry. „Svědci, někteří s leteckými zkušenostmi, uvedli, že předváděný letoun létal na malé rychlosti na výšce cca 50 metrů nad zemí a že motor měl v poslední fázi letu nepravidelný chod. Zmínili turbulentní prostředí a dále také negativní vliv zadního větru v druhé polovině poslední zatáčky. Někteří vyslovili domněnku, že pilot nechtěl v průběhu poslední zatáčky překročit povolenou mez vystoupení a tím ohrozit diváky. Z toho důvodu zvyšoval náklon letounu v zatáčce. Letoun následně přešel do strmé spirály, respektive vývrtky, kterou pilot, vzhledem k malé výšce, již nemohl vybrat,“ stojí ve zprávě.

Podle expertů měl pilot dostatek zkušeností i vysoké množství odlétaných hodin. Měl platný průkaz pilotní kvalifikace a platné osvědčení o zdravotní způsobilosti. Vítr let ovlivňoval

Příčinou letecké nehody letounu byl jeho pád v zatáčce na malé výšce a pravděpodobně na malé rychlosti. Spolupůsobící příčinou byl vliv přízemního větru a turbulentní prostředí.

ČTĚTE TAKÉPři leteckém dni ve Strunkovicích na Prachaticku spadlo ultralehké letadlo. Pilot zemře

Nehody při leteckých dnech či různých přehlídkách nebývají časté, přesto se občas stávají. V některých případech i s tragickými následky. V červnu 2016 se na nymburském letišti při leteckém dni zřítilo ultralehké letadlo, oba členové posádky zahynuli. O měsíc později havaroval na letišti v Plasích na Plzeňsku větroň, který se účastnil sletu historických kluzáků; pilot vyvázl jen se zraněním nohy. Závody letecké akrobacie v Kroměříži se v červenci 2014 staly osudnými pilotovi malého letadla, které po pádu začalo hořet. V červnu 2006 se na European veteran show v Hradci Králové zřítil historický dvouplošník Tiger Month, nikdo nebyl zraněn. Bez následků se v září 2005 obešla též havárie čtyřmetrového bezpilotního letounu Sojka, který se účastnil přehlídky Dny NATO v Mošnově.

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto Michal Janda
 


 

Kam dál?

Neznámý muž se vyřádil na cizím balkoně, na nezvanou návštěvu přišel...

úterý, 26. března 2019, 15:23

Strakoničtí policisté pátrají po muži, který dvakrát za noc vnikl na balkon v přízemí domu v ulici Sídliště 1. máje ve...

Pád dubů na elektrické vedení zapálil dva tisíce metrů čtverečních...

pondělí, 25. března 2019, 11:25

Hasiči z Budějc vyjížděli v sobotu krátce po jedné hodině odpoledne k nahlášenému požáru u Hluboké. Poplach byl vyhlášen také...

Řidič kličkoval po silnici, policisté mu naměřili přes tři promile

pondělí, 25. března 2019, 09:41

Bechynští policisté v sobotu krátce před půl desátou hodinou večer zastavili řidiče, který nebezpečně kličkoval na silnici....

Pětadvacetiletý muž prodával drogy, hrozí mu až pět let ve vězení

pondělí, 25. března 2019, 08:33

Krumlovští kriminalisté obvinili pětadvacetiletého muže, který čtyři roky prodával marihuanu a pervitin. Obchodoval na různých...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Před vysvědčením na Maker Faire Prague. Sedm aktivit, které s dětmi můžete vyzkoušet na festivalu kreativity

Festival Maker Faire Prague 2019 definitivně uzavřel letošní výzvu pro makery – novodobé kutily a všechny tvořivé lidi, kteří předvedou svá díla o víkendu 22. a 23. června na Výstavišti Praha. Chystá se přehlídka téměř 200 projektů, při níž můžete žasnout nad tím, co všechno lidé ve volném čase vyrábějí. A nejvíc si to užijí děti. Co si mohou mimo jiné na festivalu vyzkoušet?

Legendární Dave Mustaine z kapely Megadeth bojuje s rakovinou

Dave Mustaine, frontman kapely Megadeth, má rakovinu krku. Tato zpráva, kterou kapela zveřejnila v pondělí, vyděsila fanoušky z celého světa. Zpívajícímu kytaristovi okamžitě vyjádřili obrovskou podporu.

Odsouzená za vraždu otěhotněla ve věznici. Teď je v Jilemnici a místním se to nelíbí

Petra Janáková, která byla odsouzena za vraždu sběratele, a následně byl její trest kvůli těhotenství přerušen, nyní pobývá v Jilemnici. Místní jí na sociálních sítích adresují nenávistné i vulgární vzkazy.