Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Dopravní policisté se během noci a dnešního dne zaměřili na alkohol za volantem. Ve dvou případech se řidiči dopustili trestného činu

 
sobota, 9. března 2019, 12:22

Budějčtí dopravní policisté se zaměřili na alkohol za volantem. Hlídky vyjížděly okolo druhé hodiny ráno. Zaměřily se na několik vytipovaných míst na okraji Budějc. Na akci s názvem Alkohol jsme se s policisty vydali na trasu Budějce – Trhové Sviny.

Cílem této akce bylo zaměřit se na řidiče, kteří jezdí pod vlivem návykových látek, ať už jde o alkohol nebo omamné a psychotropní látky. Policisté provedli dechovou zkoušku u 240 řidičů. V pěti případech narazili na řidiče, kteří nějaké množství alkoholu nadýchali. Ve dvou případech se dokonce jednalo o trestný čin, který bude řešen ve zkráceném přípravném řízení. U těchto řidičů se hladina alkoholu v dechu pohybovala kolem jedné promile.

Některé řidiče kontrola vyděsila natolik, že z hlavní silnice raději odbočili. Policisté se aktivně za řidičem vydali a zjistili, z jakého důvodu náhle změnil trasu. Kontrolovaný řidič byl pod vlivem alkoholu. „V případě pozitivního zjištění, kdy dotyčný řidič nadýchá nějaké množství alkoholu, se provádí po pár minutách opakovaná zkouška. Pokud tam stále alkohol je, provádíme ještě třetí zkoušku. Pokud řidič na místě dechovou zkoušku odmítne, bereme to jako možný pozitivní nález. Tento případ dále odesíláme ke správnímu řízení. Postih pro takového řidiče je až 50 tisíc korun,“ upozorňuje Bajcura.

Řidič s pozitivní dechovou zkouškou musí počítat s tím, že policisté mají oprávnění zadržet na místě jeho řidičský průkaz. V případě zjištění podezření ze spáchání trestného činu se řidičský průkaz zadržuje vždy. Pokud jde o nižší množství alkoholu, jedná se o přestupek, který je řešen ve správním řízení podle obce s rozšířenou působností. V případě, že řidič nadýchá větší množství alkoholu, je věc řešena ve zkráceném přípravném řízení a předána na okresní státní zastupitelství.

„Akce probíhají podle potřeby. Od začátku roku už máme několikátou akci,“ dodal Bajcura.

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Krádeží automobilů na jihu Čech ubývá, loni jich bylo devadesát sedm

sobota, 9. března 2019, 10:52

Krádeží automobilů v Jihočeském kraji v posledních letech ubývá. Zatímco v roce 2011 jich bylo 345, loni jich policisté řešili...

Kvůli nápisu v Letech podal státní zástupce obžalobu

pátek, 8. března 2019, 15:41

Státní zástupce podal obžalobu na dva muže, kteří podle policie umístili tabule s urážlivými nápisy o Romech v areálu památníku v...

Policisté zadrželi čokoládového zloděje

pátek, 8. března 2019, 14:28

Budějovičtí policisté zadrželi šestadvacetiletého muže, který nejspíš opravdu miluje sladké. V jednom z obchodů ukradl čokoládové...

Opilý muž hrozil zapálením domu, čeká ve vazbě

pátek, 8. března 2019, 12:19

Jindřichohradečtí policisté zadrželi podezřelého muže, který své bývalé družce vyhrožoval zapálením domu, ve kterém spolu dříve...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.