Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Advent je na Máji plný petard, jejich házení je přitom nelegální

 
středa, 19. prosince 2018, 14:30

Máj je jakožto největší budějcké sídliště pověstný rachotem petard a s nimi spojeným nepořádkem v období adventu. Zábavní pyrotechniku na území města přitom s výjimkou čtyř dnů v roce zakazuje vyhláška.

Na ni se odkazuje naše čtenářka Iveta B.: „Nikdo o ní asi neví, jelikož na Máji je to jedna petarda za druhou. Nepatřím ke skupině pejskařů, ale matek s malými dětmi. Každá petarda dítě vzbudí a to pak brečí klidně další hodinu. A to se blíží svátky klidu,“ posteskla si Iveta.

Vyhláška zakazující rachejtle v Budějcích je volně dostupná na webu města a platí už od roku 2014. Užívání a provozování zábavní pyrotechniky je zakázáno na všech veřejných prostranstvích vymezených vyhláškou. Mezi ně patří celá území Máje, Šumavy, Vltavy, Pražského sídliště, Sucháče a městské památkové rezervace. Zákaz petard platí i v okruhu padesáti metrů od budov nemocnice.

Zábavní pyrotechnika je v Budějcích povolena pouze ve dnech 5., 6., 31. prosince a 1. ledna.

Lidé bouchají hodně, hodně můžou i zaplatit

„Událostí spojených s petardami o Adventu nám lidé hlásí strašně moc. Řádově se jedná o stovky až tisíce. Nejkritičtější byla situace v roce 2014, kdy vstoupila v platnost vyhláška zakazující zábavní pyrotechniku na území města. Naopak letos mí kolegové obdrželi stížností minimum," shrnuje mluvčí městské policie David Štýfal.

Výbuchů bude ale přibývat s blížícím se Novým rokem. „Pokud lidé narazí na nějakou skupinku, která je petardami obtěžuje, mohou se na nás bez problémů obrátit na lince 156," ujišťuje Štýfal.

Postihy za porušení petardové vyhlášky nejsou vůbec nízké. „Pokud magistrát přestupek řeší ve správním řízení, může v případě porušení vyhlášky udělit pokutu až sto tisíc korun. Na místě jsou strážníci oprávněni dát pokutu až deset tisíc korun dospělému, mladistvým ve věku patnáct až osmnáct let maximálně 2 500 korun. Dětem mladším patnácti let pokuta nemůže být udělena. Těm strážníci zabavují petardy, které mají děti u sebe," vypočítává mluvčí strážníků.

ČTĚTE TAKÉ: Mladík na Sokoláku slavil Mikuláše s petardami v rukou, jednu končetinu si vážně zranil

Napsal Jiří Kadlec | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Student dvakrát usnul před policisty, potřetí na záchytce

středa, 19. prosince 2018, 11:31

V pondělí 17. prosince někdo z Budějčáků nahlásil na linku 156, že na cyklostezce v blízkosti podchodu pod ulicí Milady Horákové...

Seniorka v Písku přecházela rychlostní obchvat, po srážce s autem...

úterý, 18. prosince 2018, 17:00

Písečtí policisté vyšetřují nehodu, která nedopadla dobře. Řidič srazil seniorku, jež přecházela silnici na zakázaném místě. Dnes...

Policie pátrá po muži, který v Budějcích přepadl dva obchody

úterý, 18. prosince 2018, 13:52

Budějčtí kriminalisté a policisté pátrají po pachateli dvou loupežných přepadení, ke kterým mělo dojít včera mezi 6 a 8 hodinou...

Jel na policii namol, domů už se nevrátil

pondělí, 17. prosince 2018, 12:15

Řešit své přestupky se vyplácí. Ovšem ne, když je řešíte po noci strávené ve společnosti alkoholických drinků. O tom by mohl...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj by se pak mohl rozpor protnout s některými dalšími problémy vlády a premiéra Andreje Babiše (ANO), týkajících se například rozepří mezi ČSSD a ANO kvůli státnímu rozpočtu nebo auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády. Podle Josefa Mlejnka z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy musí ČSSD v otázce výměny ministra zatlačit i na Babiše.