Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zapálená svíčka na adventním věnci je také otevřený oheň, varují hasiči

 
sobota, 8. prosince 2018, 17:00

Adventní věnce, blikající okna, rozsvícené stromky... Pro hasiče tohle nejsou pouze symboly Vánoc, ale i zvýšeného nebezpečí požárů. Koncem roku se hodí pár rad, jak se doma plamenům vyvarovat.

Největší nebezpečí představují adventní věnce. Je třeba stále myslet na to, že zapálená svíčka na věnci je otevřený oheň a je třeba s ní tak zacházet. Důležité je vybrat správné svíčky. „Do adventního věnce použijte svíčky, které jsou pro věnce určené. Klasické svíčky, určené například do svícnů, nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří. Pak mohou věnec, který je často vyroben z hořlavých materiálů, zapálit," varuje mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Svíčky by se neměly do věnců volně zapíchávat. „Pod každou svíčku dejte nehořlavou podložku. Adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám věnec vzplane, je velké," říká Vendula Matějů.

Pro adventní věnce je také důležité vybrat vhodné místo. „Věnec by měl být umístěn na stabilní nehořlavé podložce, která brání přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem a zároveň je v dostatečné vzdálenosti od dalších hořlavých materiálů. Rozhodně otevřený oheň nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku, skříň nebo televizi. Oheň se totiž rychle přenese na nábytek a zařízení bytu," radí mluvčí hasičů.

Adventní věnce se vyplatí dávat i mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Blikající plamínky je přitahují a přitom si neuvědomují jejich nebezpečnost.

Zapálené svíčky nejen na věncích sfoukněte vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. „Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkon a hořící svíčka mezitím způsobila požár," přidává smutnou kuriozitu Vendula Matějů. 

Co když přeci jen začne hořet?

Důležité je jednat s chladnou hlavou a snažit se požár zlikvidovat už v zárodku vlastními silami. „Zkuste oheň uhasit improvizovanými prostředky - například udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou. Dávejte přitom pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny," doporučuje mluvčí požárníků.

V žádném případě však nepřeceňujte své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek. Rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit sami za každou cenu. Pokud zjistíte, že oheň sami nemůžete uhasit, zavolejte hasiče na tísňovou linku 150 nebo 112.

Napsal Jiří Kadlec | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 6. prosince 2018, 18:22

Muž v Budějcích údajně znásilnil školačku. Policie hledá svědky,...

čtvrtek, 6. prosince 2018, 18:02

Závažný trestný čin znásilnění školačky základní školy vyšetřují podle dostupných informací od středy policisté z Českých...

Řidič Rikshi narazil na Prachaticku do stromu. Nehodu nepřežil

úterý, 4. prosince 2018, 13:38

K tragické dopravní nehodě došlo dnes po poledni na Prachaticku. Řidič tříkolky Shanyang Riksha narazil do stromu a na místě...

Při tragické nehodě u Loučovic uhořel v autě člověk

sobota, 1. prosince 2018, 22:16

Jeden lidský život si vyžádala tragická dopravní nehoda u Loučovic na Českokrumlovsku. V havarovaném autě zůstala zaklíněna jedna...

Aktualizováno 28. listopadu 2018, 16:07

Tragédie na Českokrumlovsku. Mladík zavraždil svou nevlastní sestru,...

středa, 28. listopadu 2018, 15:12

Jihočeští policisté vyšetřují od nedělní noci brutální vraždu, ke které mělo dojít v obcí Bída na Českokrumlovsku. Teprve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Hradecký kraj se kromě BusLine dohodl se všemi dopravci

Královéhradecký kraj se dohodl se sedmi z osmi autobusových dopravců na podmínkách nových smluv, podle kterých budou dopravci jezdit od 1. dubna. Shodu kraj zatím nenalezl se semilskou společností BusLine. Osm z jedenácti autobusových dopravců kraji vypovědělo k 31. březnu smlouvy na zajištění dotované linkové autobusové dopravy. Představuje to 97 procent dopravy v kraji. Dopravci chtějí od kraje více peněz, a to především na mzdy řidičů.

Jelen Standa se loni podruhé narodil. V Lánské oboře se má čile k světu

Kauzu jelena Standy, který v únoru loňského roku napadl jednoho z návštěvníků sledovala celá republika. Standa měl být za napadení utracen, díky petici se ale přestěhoval do Lánské obory, kde se mu podle slov ředitele daří velmi dobře a možná ho v příštím roce bude čekat i seznámení s jeho nastávající.

Ode dneška musí projít hovězí z Polska kontrolou

Dovozci musí od dnešního dne veškeré hovězí maso z Polska zkontrolovat v certifikované laboratoři. Dokud nebudou hotovy výsledky testů, maso nebude smět na trh. Ve středu to ohlásil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Reagoval tak na nález 700 kilogramů polského hovězího nakaženého salmonelou, které bylo ve skladu ve středních Čechách. Veterináři by dnes měli zveřejnit mimořádná opatření, kterými se povinnost stane platnou. Policie se již od středy zaměřila na kontrolu nákladních vozidel, pokud budou mít podezření na problematické zboží, vyrozumí krajské veterináře.