Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zapálená svíčka na adventním věnci je také otevřený oheň, varují hasiči

 
sobota, 8. prosince 2018, 17:00

Adventní věnce, blikající okna, rozsvícené stromky... Pro hasiče tohle nejsou pouze symboly Vánoc, ale i zvýšeného nebezpečí požárů. Koncem roku se hodí pár rad, jak se doma plamenům vyvarovat.

Největší nebezpečí představují adventní věnce. Je třeba stále myslet na to, že zapálená svíčka na věnci je otevřený oheň a je třeba s ní tak zacházet. Důležité je vybrat správné svíčky. „Do adventního věnce použijte svíčky, které jsou pro věnce určené. Klasické svíčky, určené například do svícnů, nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří. Pak mohou věnec, který je často vyroben z hořlavých materiálů, zapálit," varuje mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Svíčky by se neměly do věnců volně zapíchávat. „Pod každou svíčku dejte nehořlavou podložku. Adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám věnec vzplane, je velké," říká Vendula Matějů.

Pro adventní věnce je také důležité vybrat vhodné místo. „Věnec by měl být umístěn na stabilní nehořlavé podložce, která brání přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem a zároveň je v dostatečné vzdálenosti od dalších hořlavých materiálů. Rozhodně otevřený oheň nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku, skříň nebo televizi. Oheň se totiž rychle přenese na nábytek a zařízení bytu," radí mluvčí hasičů.

Adventní věnce se vyplatí dávat i mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Blikající plamínky je přitahují a přitom si neuvědomují jejich nebezpečnost.

Zapálené svíčky nejen na věncích sfoukněte vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. „Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkon a hořící svíčka mezitím způsobila požár," přidává smutnou kuriozitu Vendula Matějů. 

Co když přeci jen začne hořet?

Důležité je jednat s chladnou hlavou a snažit se požár zlikvidovat už v zárodku vlastními silami. „Zkuste oheň uhasit improvizovanými prostředky - například udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou. Dávejte přitom pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny," doporučuje mluvčí požárníků.

V žádném případě však nepřeceňujte své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek. Rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit sami za každou cenu. Pokud zjistíte, že oheň sami nemůžete uhasit, zavolejte hasiče na tísňovou linku 150 nebo 112.

Napsal Jiří Kadlec | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Muž nechal přes noc nářadí na stavbě, nezbyl mu tam ani kýbl

sobota, 8. prosince 2018, 09:00

O tom, že je nebezpečné nechávat věci přes noc na stavbě, se v úterý přesvědčil majitel jedné z nich na kraji Budějc. Místo...

Podvodnice se na Máji snažily vylákat z lidí peníze za levnější...

pátek, 7. prosince 2018, 20:30

V období Adventu spousta lidí utrácí za dárky a pak je ráda za každou korunu navíc. Toho v posledních dnech zneužívaly dvě...

Mladík na Sokoláku slavil Mikuláše s petardami v rukou, jednu...

pátek, 7. prosince 2018, 09:36

Skupinka mladých lidí ve středu 5. prosince slavila příchod Mikuláše, anděla a čerta nebezpečným způsobem. Partička na Sokoláku...

Aktualizováno 6. prosince 2018, 18:22

Muž v Budějcích údajně znásilnil školačku. Policie hledá svědky,...

čtvrtek, 6. prosince 2018, 18:02

Závažný trestný čin znásilnění školačky základní školy vyšetřují podle dostupných informací od středy policisté z Českých...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na webu Mirošovic byl zveřejněný výsledek eurovoleb,už byl stažen

Na webu Mirošovic byl včera odpoledne krátce zveřejněný výsledek eurovoleb v této středočeské obci. Výsledky hlasování o Evropském parlamentu lze přitom v celé EU, tedy i v České republice zveřejňovat až v neděli před půlnocí, kdy už odhlasují voliči ve všech členských státech. Podle kraje šlo o chybu volební komise. Výsledky z webu po upozornění krajského úřadu zmizely, řekla vedoucí oddělení správních agend Středočeského kraje Eva Jůzová.

Reklamace v kadeřnictví? Lépe jí předcházet

Nepovedená úprava vlasů je něco, co se řada spotřebitelů a spotřebitelek bojí reklamovat. Zákazník si nemusí nechat líbit to, co mu kadeřník na hlavě napáchal. Nápravu může žádat za křivý sestřih, špatně obarvené vlasy nebo tehdy, když prodloužené vlasy vypadávají. Nespokojenost s výsledkem je třeba oznámit kadeřníkovi co nejdříve.

Před půlnocí budou zveřejněny výsledky českých eurovoleb

Hodinu před půlnocí by dnes měly být zveřejněny výsledky letošních voleb českých europoslanců. I když hlasování v ČR skončilo už v sobotu, Český statistický úřad může výsledky zveřejnit až po 23:00. Důvodem je to, že ve většině států unie si budou voliči své europoslance vybírat až v tento den, jako poslední skončí hlasování v Itálii.