Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zapálená svíčka na adventním věnci je také otevřený oheň, varují hasiči

 
sobota, 8. prosince 2018, 17:00

Adventní věnce, blikající okna, rozsvícené stromky... Pro hasiče tohle nejsou pouze symboly Vánoc, ale i zvýšeného nebezpečí požárů. Koncem roku se hodí pár rad, jak se doma plamenům vyvarovat.

Největší nebezpečí představují adventní věnce. Je třeba stále myslet na to, že zapálená svíčka na věnci je otevřený oheň a je třeba s ní tak zacházet. Důležité je vybrat správné svíčky. „Do adventního věnce použijte svíčky, které jsou pro věnce určené. Klasické svíčky, určené například do svícnů, nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří. Pak mohou věnec, který je často vyroben z hořlavých materiálů, zapálit," varuje mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Svíčky by se neměly do věnců volně zapíchávat. „Pod každou svíčku dejte nehořlavou podložku. Adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám věnec vzplane, je velké," říká Vendula Matějů.

Pro adventní věnce je také důležité vybrat vhodné místo. „Věnec by měl být umístěn na stabilní nehořlavé podložce, která brání přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem a zároveň je v dostatečné vzdálenosti od dalších hořlavých materiálů. Rozhodně otevřený oheň nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku, skříň nebo televizi. Oheň se totiž rychle přenese na nábytek a zařízení bytu," radí mluvčí hasičů.

Adventní věnce se vyplatí dávat i mimo dosah dětí a domácích mazlíčků. Blikající plamínky je přitahují a přitom si neuvědomují jejich nebezpečnost.

Zapálené svíčky nejen na věncích sfoukněte vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát. „Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkon a hořící svíčka mezitím způsobila požár," přidává smutnou kuriozitu Vendula Matějů. 

Co když přeci jen začne hořet?

Důležité je jednat s chladnou hlavou a snažit se požár zlikvidovat už v zárodku vlastními silami. „Zkuste oheň uhasit improvizovanými prostředky - například udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou. Dávejte přitom pozor na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny," doporučuje mluvčí požárníků.

V žádném případě však nepřeceňujte své síly. Lidské zdraví je vždy cennější než majetek. Rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit sami za každou cenu. Pokud zjistíte, že oheň sami nemůžete uhasit, zavolejte hasiče na tísňovou linku 150 nebo 112.

Napsal Jiří Kadlec | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 6. prosince 2018, 18:22

Muž v Budějcích údajně znásilnil školačku. Policie hledá svědky,...

čtvrtek, 6. prosince 2018, 18:02

Závažný trestný čin znásilnění školačky základní školy vyšetřují podle dostupných informací od středy policisté z Českých...

Řidič Rikshi narazil na Prachaticku do stromu. Nehodu nepřežil

úterý, 4. prosince 2018, 13:38

K tragické dopravní nehodě došlo dnes po poledni na Prachaticku. Řidič tříkolky Shanyang Riksha narazil do stromu a na místě...

Při tragické nehodě u Loučovic uhořel v autě člověk

sobota, 1. prosince 2018, 22:16

Jeden lidský život si vyžádala tragická dopravní nehoda u Loučovic na Českokrumlovsku. V havarovaném autě zůstala zaklíněna jedna...

Aktualizováno 28. listopadu 2018, 16:07

Tragédie na Českokrumlovsku. Mladík zavraždil svou nevlastní sestru,...

středa, 28. listopadu 2018, 15:12

Jihočeští policisté vyšetřují od nedělní noci brutální vraždu, ke které mělo dojít v obcí Bída na Českokrumlovsku. Teprve...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Může hlína v jídle léčit obezitu? Prý zbavuje tuků

Dát si při večeři jako přílohu určitý druh hlíny možná pomáhá při prevenci obezity. Hlína z organismu vyplavuje tuk, tvrdí nová studie, o níž informoval britský server Mail Online.

ŘSD o víkendu vyrazilo na kontrolu. Na problematickém úseku nebyl žádný dělník

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovalo úsek dálnice D1 u Humpolce, kde firma Geosan dostala příkaz k opravě vysypaných kaveren. Podle ŘSD se situace na místě nijak nezměnila. Novinářům to dnes řekl jeho mluvčí Jan Rýdl. Podle aktuálních informací v sobotu ani dnes nikdo na opravě vysypaných kavaren nepracoval.

Budou Vánoce na sněhu? V příštím týdnu se oteplí, zima přijde až na Silvestra

O vánočních svátcích budou v Česku podle meteorologů venkovní teploty pravděpodobně nad nulou, až na Silvestra se ochladí. Sněhu se Češi asi o svátcích nedočkají. Příští víkend mají teploty vystoupat až na pět stupňů.