Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Státní veterinární správa provádí více kontrol potravin. Závad je méně než loni

 
středa, 15. srpna 2018, 09:24

Dozor nad zdravotní nezávadností potravin živočišného původu je jedním z hlavních úkolů Státní veterinární správy. V jeho rámci provedli během šesti měsíců veterinární inspektoři přes dvacet tisíc kontrol. Podíl těch, při nichž byla zjištěna nějaká závada, oproti prvnímu pololetí loňského roku mírně klesl.

Ve více než pětině případů došlo k porušení zásad správné výrobní a hygienické praxe. Prohřešky zaznamenala Státní veterinární správa (SVS) také při manipulaci s produkty nebo nedostatečném označování výrobků a prokazování jejich původu. „Zhruba při pěti procentech kontrol bývá zjišťováno nedostatečné čištění a sanitace výrobního zařízení,“ upřesnil tiskový mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Výrazně proti loňskému roku přibývá společných kontrol na silnicích s celníky a policisty. V dosavadním průběhu roku bylo při společných kontrolách zkontrolováno již přes pět set vozidel přepravujících potraviny, což je více než za celý loňský rok. Zhruba u každého šestého vozidla zjistili veterinární inspektoři nějakou závadu.

Při jedné z kontrol na Českobudějovicku přitom SVS objevila zásilku čtyřiceti kilogramů masa na přípravu kebabu, která byla převážena ve znečištěném obalu a bez jakéhokoli označení. Ve stejný den objevili dalších sto kilo silně zapáchajícího masa.

ČTĚTE TAKÉ: Státní veterinární správa objevila na Českobudějovicku čtyřicet kilo zkaženého masa na kebab 

Více než v předchozím roce letos kontrolují veterinární inspektoři také prodej zboží na farmářských trzích, kde provedli během prvních šesti měsíců zhruba 225 kontrol. Podobně jako v loňském roce byla zhruba při každé páté kontrole zjištěna nějaká závada.

Podobné množství kontrol provedla SVS ve stravovacích zařízeních. „Závad meziročně mírně ubylo. Alespoň jedno porušení předpisů bylo zaznamenáno ve 160 případech. Neškodně odstraněno či vráceno zpět odesílateli bylo zhruba osm set kilogramů nevyhovujících živočišných surovin,“ uzavřel Vorlíček.

Napsal Elmira Talířová | Foto SVS
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 17. srpna 2018, 15:16

Na náplavce u Dlouhého mostu má podle Povodí Vltavy parkování...

středa, 15. srpna 2018, 06:34

O novém parkovišti na náplavce u Dlouhého mostu se mluvilo už od listopadu minulého roku. Mělo zde vzniknout místo pro...

Písek zvažuje vypsání dalšího referenda na stavbu nového bazénu

středa, 15. srpna 2018, 08:02

Písek zvažuje, že vypíše druhé referendum na stavbu bazénu. Někteří členové vedení města chtějí tento krok navrhnout na jednání...

Lipenské kempy zažívají nejlepší sezonu za posledních pět let

úterý, 14. srpna 2018, 18:52

Lipensko je rájem kempařů, v destinaci od Stožce až po Rožmberk, okolo řeky Vltavy a lipenské nádrže jich je přes dvacet. Nárůst...

Práce na horkovodech v budějcké Mánesově ulici skončily. K normálu se...

úterý, 14. srpna 2018, 14:16

Zvýšenou pozornost řidičů si vyžádalo zúžení dopravy ze čtyř do dvou jízdních pruhů v českobudějovické Mánesově ulici v blízkosti...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Na budějckém nádraží se předvečer...

  • To je strašná divočina. Kdo tohle vymyslel,...

  • GLOSA: Lukáš Dvořák aneb malý velký muž

  • Po šestnáctileté dívce pátrají...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Houbař na Ostravsku měl v krvi 8,83 promile. Před výletem do lesa prý jen posnídal dvě pivečka

Houbaře z Ostravska s 8,83 promile alkoholu v krvi ošetřovali v sobotu v nemocnici v Krnově na Bruntálsku. Muž, který si v tamních lesích zlomil kotník, je tak zřejmě novým českým rekordmanem v množství alkoholu v krvi. Případ překvapil i zkušené lékaře. Novináře o tom dnes informoval mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

Za první místo na kandidátce SPD 100 tisíc, za třetí 25. Povinné platby dokládají dary i bývalí členové

Tomio Okamura je oblíbeným hostem „alternativního“ internetového rádia Svobodný vysílač. Nedávno se tam při jednom ze svých vystoupení velmi rozzlobil na ty, kdo tvrdí, že se v jeho SPD musely (či stále musí) platit pevné taxy za umístění na kandidátní listině – přinejmenším na prvních třech místech.

Policie varuje před výhružnými e-maily. Nenaleťte na laciný trik podvodníků

V poslední době se šíří vlny výhrůžných e-mailů, jejichž obsah se nepatrně obměňuje. Jedná se o fenomén, který se vyskytuje ve větším množství států po celém světě, v různých jazykových mutacích. Pisatelé sdělují příjemci, že přes webovou kameru notebooku získali choulostivé a citlivé informace. Následuje výhrůžka zveřejnění informací o uživateli a instrukce k uhrazení částky 250 dolarů v bitcoinech ve lhůtě 48 hodin.