Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tragická řeč čísel na českých silnicích. Dramaticky narostl počet mrtvých chodců i dětí

 
neděle, 12. srpna 2018, 16:22

Více nehod, mrtvých a lehce zraněných, pokles těžce zraněných. Tak by se dalo shrnout prvních sedm měsíců na českých silnicích. Přibylo také o třicet procent více usmrcených chodců. Dětí zemřelo čtrnáct, o devět více než loni. To je nejvíce za posledních deset let.

Do konce července letošního roku vyšetřovala policie celkově 58 776 dopravních nehod, při kterých přišlo o život 287 lidí. Dalších 1304 utrpělo zranění těžké a 14 191 lehké. Oproti stejnému období roku 2017 narostl počet nehod o 599. Zvýšil se i počet jejich obětí, a to o 19, tedy 7,1 procenta. O 496 více bylo i lehce zraněných. Naopak se snížil o 41 (tři procenta) počet těžce zraněných.

Během prvních sedmi měsíců letošního roku zemřelo na českých silnicích celkem 139 cestujících v osobních automobilech (z toho bylo 103 řidičů a 36 spolujezdců), 65 chodců a 49 motocyklistů. Dále pak zahynulo 20 cyklistů, dvanáct lidí jedoucích v nákladních automobilech a dva v autobusech. Usmrcených chodců bylo více o 15, cestujících v osobních vozech zahynulo meziročně o šest více, motocyklistů o osm a lidí cestujících v autobusech o jednoho. Naopak o čtyři méně obětí bylo z řad lidí jedoucích v nákladních automobilech a rovněž tak poklesl počet usmrcených cyklistů, a to o pět. Do konce července zemřelo na českých silnicích čtrnáct dětí, z toho pět během prvního prázdninového měsíce.

Dramatický nárůst mrtvých chodců i dětí  

Markantní je enormní – tedy třicetiprocentní – meziroční nárůst usmrcených chodců. Smutná první příčka patří Praze s devatenácti oběťmi, s velkým odstupem následují kraje Moravskoslezský (devět), Jihomoravský (osm), Ústecký (šest) a dále pak kraje Olomoucký a Středočeský (shodně po pěti mrtvých). Smutný peloton uzavírají kraje Karlovarský a Královéhradecký (po třech obětech), Pardubicko, Zlínsko a Vysočina (po dvou usmrcených) a Plzeňsko s jednou obětí.

Na Liberecku naopak doposud žádný chodec nezahynul. „Velmi znepokojivým zjištěním je, že do konce července přišlo při nehodách čtrnáct dětí. To je o devět více než loni a navíc nejvíce od roku 2007, přičemž v roce 2008 zemřelo rovněž čtrnáct našich nejmenších,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Nejvíce dětí zemřelo na Olomoucku, a to čtyři. Následují Praha a Plzeňsko se dvěma mrtvými a kraje Středočeský, Ústecký, Královéhradecký, Moravskoslezský, Karlovarský a Vysočina (shodně po jedné oběti).

Seniorů přišlo o život celkem 71. I červenec tak potvrdil poznatek, že podíl lidí ve věku nad 65 let na celkovém počtu obětí nehod se začíná blížit jedné čtvrtině. To je o 1deset procent více než před deseti lety.   

Alkohol byl zjištěn u 2591 viníků dopravních nehod, což bylo o 204 případů více než loni. Při těchto nehodách zemřelo celkově šestnáct lidí, meziročně o dvanáct méně. Ve čtrnácti případech byla hladina alkoholu vyšší než jedna promile. Alkohol ve spojení s drogami byl zjištěn u dalších 28 nehod, o život přišla jedna osoba. Samotné drogy pak asistovaly u 141 nehod, které se však naštěstí obešly bez mrtvých.

Pokračuje i smutný trend ujíždění od nehod. Do konce července bylo takových případů 10 110, meziročně o 244 více. O život při těchto smutných incidentech přišlo osm lidí. Loni za stejnou dobu nikdo. Počet mrtvých je již o jednoho vyšší než za celý loňský rok,“ uvádí Roman Budský.

Počet mrtvých meziročně vyšší v šesti krajích

V šesti krajích se počet obětí nehod zvýšil, v sedmi snížil, na Královéhradecku zůstala bilance stejná. Nejvíce lidí zemřelo na silnicích Středočeského kraje (55), zde také došlo k největšímu nárůstu, a to o 22 případů. Celkem 28 mrtvých si vyžádaly nehody v Moravskoslezském kraji (meziročně o šest více).

Dalších 24 lidí zahynulo v Jihomoravském kraji, zde však došlo k významnému poklesu o osm obětí. Naopak v Praze se počet mrtvých dramaticky zvýšil, a to z devíti na 23, čili o více než 150 procent. Dalších 22 osob zahynulo na Plzeňsku, což je však o 11 méně než loni.

V Jihočeském kraji zemřelo 21 lidí, i zde došlo k poklesu, a to o tři případy.

Na Olomoucku přišlo o život dvacet lidí, což bylo o šest více než loni. Naopak nejméně lidí přišlo letos o život na Liberecku (celkově devět, tedy meziročně o šest méně), Karlovarsku a Královéhradecku (shodně po dvanácti). Na Zlínsku zemřelo třináct lidí, na Vysočině čtrnáct, na Pardubicku šestnáct a na Ústecku osmnáct. 

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Parkování mohou řidiči v Budějcích zaplatit přes virtuální parkovací...

neděle, 12. srpna 2018, 08:01

Řidiči v Budějcích mají novou možnost, jak zaplatit za parkování, aniž by museli k parkovacímu automatu. Dopravní podnik...

Tragická sobota na jihu Čech. Během jediného dne vyhasly čtyři lidské...

sobota, 11. srpna 2018, 20:22

Černým písmem se do jihočeských statistik zapíše letošní druhá srpnová sobota. Na jihu Čech totiž dnes, v sobotu 11. srpna,...

Při leteckém dni ve Strunkovicích na Prachaticku spadlo ultralehké...

sobota, 11. srpna 2018, 15:43

Letecký den ve Strunkovicích nad Blanicí dnes, v sobotu 11. srpna odpoledne, skončil tragédií. Dvaasedmdesátiletý pilot se se...

Aktualizováno 11. srpna 2018, 13:19

U Hluboké nad Vltavou se srazili dva motorkáři. Oba zemřeli

sobota, 11. srpna 2018, 11:18

Mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi se dnes, v sobotu 11. srpna, dopoledne čelně srazili dva motorkáři. Oba dva bohužel zemřeli....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

RECENZE: Pokud jste single, zajděte do kina na LOVEní. Určitě se zasmějete

Jaké to je být po sedmi letech vztahu zase single? To vám prozradí nová česká komedie LOVEní.

Nová vyhláška proti akcím typu technoparty. Pokuta hrozí i jejím návštěvníkům

Ministerstvo vnitra připravilo vzorovou vyhlášku, která má samosprávám pomoci regulovat akce typu technoparty. S vyhláškou se v Liberci seznámili zástupci měst a obcí z celého Libereckého kraje. Seminář byl reakcí na nedávné informace o přípravě další Czarotek Free Party v regionu.

Při tragické nehodě vrtulníku na Náchodsku zemřel člen Horské služby Jizerské hory Michal Beneš

Jednou z obětí pádu vrtulníku na Náchodsku je i dlouholetý člen Horské sužby Jizerské hory a instruktor Letecké záchranné služby Michal Beneš. Členové horské služby i liberecké záchranné služby na svého kolegu vzpomínají na sociálních sítích.