Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tragická řeč čísel na českých silnicích. Dramaticky narostl počet mrtvých chodců i dětí

 
neděle, 12. srpna 2018, 16:22

Více nehod, mrtvých a lehce zraněných, pokles těžce zraněných. Tak by se dalo shrnout prvních sedm měsíců na českých silnicích. Přibylo také o třicet procent více usmrcených chodců. Dětí zemřelo čtrnáct, o devět více než loni. To je nejvíce za posledních deset let.

Do konce července letošního roku vyšetřovala policie celkově 58 776 dopravních nehod, při kterých přišlo o život 287 lidí. Dalších 1304 utrpělo zranění těžké a 14 191 lehké. Oproti stejnému období roku 2017 narostl počet nehod o 599. Zvýšil se i počet jejich obětí, a to o 19, tedy 7,1 procenta. O 496 více bylo i lehce zraněných. Naopak se snížil o 41 (tři procenta) počet těžce zraněných.

Během prvních sedmi měsíců letošního roku zemřelo na českých silnicích celkem 139 cestujících v osobních automobilech (z toho bylo 103 řidičů a 36 spolujezdců), 65 chodců a 49 motocyklistů. Dále pak zahynulo 20 cyklistů, dvanáct lidí jedoucích v nákladních automobilech a dva v autobusech. Usmrcených chodců bylo více o 15, cestujících v osobních vozech zahynulo meziročně o šest více, motocyklistů o osm a lidí cestujících v autobusech o jednoho. Naopak o čtyři méně obětí bylo z řad lidí jedoucích v nákladních automobilech a rovněž tak poklesl počet usmrcených cyklistů, a to o pět. Do konce července zemřelo na českých silnicích čtrnáct dětí, z toho pět během prvního prázdninového měsíce.

Dramatický nárůst mrtvých chodců i dětí  

Markantní je enormní – tedy třicetiprocentní – meziroční nárůst usmrcených chodců. Smutná první příčka patří Praze s devatenácti oběťmi, s velkým odstupem následují kraje Moravskoslezský (devět), Jihomoravský (osm), Ústecký (šest) a dále pak kraje Olomoucký a Středočeský (shodně po pěti mrtvých). Smutný peloton uzavírají kraje Karlovarský a Královéhradecký (po třech obětech), Pardubicko, Zlínsko a Vysočina (po dvou usmrcených) a Plzeňsko s jednou obětí.

Na Liberecku naopak doposud žádný chodec nezahynul. „Velmi znepokojivým zjištěním je, že do konce července přišlo při nehodách čtrnáct dětí. To je o devět více než loni a navíc nejvíce od roku 2007, přičemž v roce 2008 zemřelo rovněž čtrnáct našich nejmenších,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Nejvíce dětí zemřelo na Olomoucku, a to čtyři. Následují Praha a Plzeňsko se dvěma mrtvými a kraje Středočeský, Ústecký, Královéhradecký, Moravskoslezský, Karlovarský a Vysočina (shodně po jedné oběti).

Seniorů přišlo o život celkem 71. I červenec tak potvrdil poznatek, že podíl lidí ve věku nad 65 let na celkovém počtu obětí nehod se začíná blížit jedné čtvrtině. To je o 1deset procent více než před deseti lety.   

Alkohol byl zjištěn u 2591 viníků dopravních nehod, což bylo o 204 případů více než loni. Při těchto nehodách zemřelo celkově šestnáct lidí, meziročně o dvanáct méně. Ve čtrnácti případech byla hladina alkoholu vyšší než jedna promile. Alkohol ve spojení s drogami byl zjištěn u dalších 28 nehod, o život přišla jedna osoba. Samotné drogy pak asistovaly u 141 nehod, které se však naštěstí obešly bez mrtvých.

Pokračuje i smutný trend ujíždění od nehod. Do konce července bylo takových případů 10 110, meziročně o 244 více. O život při těchto smutných incidentech přišlo osm lidí. Loni za stejnou dobu nikdo. Počet mrtvých je již o jednoho vyšší než za celý loňský rok,“ uvádí Roman Budský.

Počet mrtvých meziročně vyšší v šesti krajích

V šesti krajích se počet obětí nehod zvýšil, v sedmi snížil, na Královéhradecku zůstala bilance stejná. Nejvíce lidí zemřelo na silnicích Středočeského kraje (55), zde také došlo k největšímu nárůstu, a to o 22 případů. Celkem 28 mrtvých si vyžádaly nehody v Moravskoslezském kraji (meziročně o šest více).

Dalších 24 lidí zahynulo v Jihomoravském kraji, zde však došlo k významnému poklesu o osm obětí. Naopak v Praze se počet mrtvých dramaticky zvýšil, a to z devíti na 23, čili o více než 150 procent. Dalších 22 osob zahynulo na Plzeňsku, což je však o 11 méně než loni.

V Jihočeském kraji zemřelo 21 lidí, i zde došlo k poklesu, a to o tři případy.

Na Olomoucku přišlo o život dvacet lidí, což bylo o šest více než loni. Naopak nejméně lidí přišlo letos o život na Liberecku (celkově devět, tedy meziročně o šest méně), Karlovarsku a Královéhradecku (shodně po dvanácti). Na Zlínsku zemřelo třináct lidí, na Vysočině čtrnáct, na Pardubicku šestnáct a na Ústecku osmnáct. 

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Parkování mohou řidiči v Budějcích zaplatit přes virtuální parkovací...

neděle, 12. srpna 2018, 08:01

Řidiči v Budějcích mají novou možnost, jak zaplatit za parkování, aniž by museli k parkovacímu automatu. Dopravní podnik...

Tragická sobota na jihu Čech. Během jediného dne vyhasly čtyři lidské...

sobota, 11. srpna 2018, 20:22

Černým písmem se do jihočeských statistik zapíše letošní druhá srpnová sobota. Na jihu Čech totiž dnes, v sobotu 11. srpna,...

Při leteckém dni ve Strunkovicích na Prachaticku spadlo ultralehké...

sobota, 11. srpna 2018, 15:43

Letecký den ve Strunkovicích nad Blanicí dnes, v sobotu 11. srpna odpoledne, skončil tragédií. Dvaasedmdesátiletý pilot se se...

Aktualizováno 11. srpna 2018, 13:19

U Hluboké nad Vltavou se srazili dva motorkáři. Oba zemřeli

sobota, 11. srpna 2018, 11:18

Mezi Hlubokou nad Vltavou a Municemi se dnes, v sobotu 11. srpna, dopoledne čelně srazili dva motorkáři. Oba dva bohužel zemřeli....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Mobilů od Huawei se zbaví úřad vlády i ministerstvo průmyslu

Premiér Andrej Babiš (ANO) nařídil, aby se Úřad vlády ČR zbavil mobilů od čínské firmy Huawei. Stejně bude postupovat například ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Uvedli to dnes premiér a mluvčí MPO Milan Řepka. Podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) představuje používání hardwaru a softwaru od Huawei a další čínské firmy ZTE bezpečnostní hrozbu. Společnost Huawei tvrzení NÚKIB popřela.

Bartoš neuspěl se stížností, za nápis v Polné dostal podmínku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost předsedy Národní demokracie Adama B. Bartoše v kauze protižidovského textu na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku. Justice mu pravomocně vyměřila rok vězení s dvouletým podmínečným odkladem. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází, odůvodnění zatím ústavní soudci nezpřístupnili.

Ve státním podniku Diamo zasahuje policie. Zatím není jasné proč

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes zasahují ve státním podniku DIAMO. Důvod zatím není znám. Ministerstvo průmyslu a obchodu v tiskové zprávě uvedlo, že s policií spolupracuje.