Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Podmínku dostal řidič skútru, který na Orlíku narazil do lodě a zavinil tak smrt dívky

 
pondělí, 5. června 2017, 14:31

Za tragédii na orlické přehradě uložil dnes písecký soud mladíkovi podmíněný trest na tři roky. Svým vodním skútrem narazil do lodě, na níž plula se svým přítelem osmnáctiletá dívka. Na následky střetu záhy zemřela. Devatenáctiletý Christoph Steinert, který skútr řídil, podle státního zástupce způsobil usmrcení z nedbalosti. Rozsudek není pravomocný, žalobce i obhájce si ponechali lhůtu na odvolání. Steinert navíc podle verdiktu musí rodičům usmrcené dívky zaplatit nemajetkovou újmu 1,4 milionu korun.

„Ponechali jsme si lhůtu, protože se musím rozmyslet na tou nemajetkovou újmou. Já s tím osobní zkušenost nemám, protože jsem se s tím ještě nesetkal," řekl obhájce obžalovaného Josef Doucha. Nemajetková újmu byla v minulosti stanovena do výše maximálně 240 tisíc korun. S novým občanským zákoníkem však tento limit padl.

Odborné stanovisko, které v květnu prezentoval před soudem pracovník státní plavební správy, tvrdí, že tragickou nehodu zavinil řidič skútru. Podle posudku měl dát Steinert přednost lodi, na níž byla dívka se svým přítelem.

Devatenáctiletý obžalovaný se loni v červenci se svým kamarádem koupal v místech pod orlickým zámkem, když si všimli, že se k nim blíží výletní parník. „Proto jsme sedli na skútr a loď objeli. Z její druhé strany však plula pramice," uvedl v dubnu před soudem mladík. Skútr se s loďkou srazil za zádí parníku. „Ta pramice se najednou proti nám vyřítila, snažil jsem se jí vyhnout," řekl Steinert.

Obžalovaný odhadoval, že v době střetu jel skútr rychlostí maximálně čtyřicet kilometrů za hodinu. Steinert vlastní průkaz povolující řízení malých plavidel. Dodal navíc, že na vodním skútru jezdí už několik let. Přítel usmrcené dívky před soudem tvrdil, že skútr jel rychleji. Podobně vypovídali i kapitán a lodník z výletního parníku.

Steinert dnes před soudem uvedl, že lituje toho, co se stalo. „Každý den myslím na tu dívku. Bohužel to nejde vrátit," řekl. Předseda senátu Robert Pekárek však při čtení odůvodnění rozsudku Steinertovo chování zpochybnil. „Nevím, zda lze věřit obžalovanému upřímnou lítost. Jednoznačné vyjádření k pozůstalým totiž neučinil," uvedl Pekárek. Rovněž dodal, že lze těžko posoudit, jakou rychlostí skútr jel. Podle něj však Steinert situaci podcenil a měl předpokládat, že za parníkem mohou být plavci nebo jiné lodě.

Nehoda nastolila otázku bezpečnosti na vodních plochách, kde mohou jezdit lodě bez rychlostního omezení. V reakci na srážku vzniklo kvůli ochraně plavců ve vodních nádržích Orlík a Slapy šestnáct ploch vymezených pro koupání. Nesmějí do nich motorová plavidla a navíc se mohou i v okolí těchto míst pohybovat maximálně desetikilometrovou rychlostí.

Foto Policie ČR | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Policie hledá Michala Pivovarského ze Strakonic. Není nebezpečný

neděle, 4. června 2017, 13:41

Strakoničtí kriminalisté hledají pohřešovaného Michala Pivovarského. Muž ročníku 1972 odjel z osobních důvodů z domova na kole a...

Policie zjistila, že hledaná žena, která se po výzvě sama...

pátek, 2. června 2017, 18:25

Policisté požádali dnes média o pomoc při pátrání po ženě, kterou podezírali z krádeže kosmetiky v prodejně dm v Nákupním centru...

AKTUALIZOVÁNO: Policie žádala o pomoc při pátrání po ženě, která byla...

pátek, 2. června 2017, 12:32

Policisté žádají o pomoc při pátrání po ženě, která s největší pravděpodobností ukradla kosmetiku v prodejně dm v Nákupním centru...

Senior z Českobudějovicka se z rybolovu na Hněvkovické přehradě už...

čtvrtek, 1. června 2017, 15:32

Velice smutný konec má dnešní pátrání po pohřešovaném starším rybáři z Českobudějovicka, který chytal ryby ve vodách Hněvkovické...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pražská integrovaná doprava dostane novou vizuální identitu. Zdůrazní rozšiřování do Středočeského kraje

Pražští radní schválili na svém pondělním zasedání vypsání designérské soutěže na sjednocení vizuální identity Pražské integrované dopravy (PID) a dopravy ve Středočeském kraji, se kterou se pražská doprava stále intenzivněji překrývá. Soutěž připraví hlavní město Praha ve spolupráci se společností Czech Design.

Nejstarší MHD v Česku slaví 150 let. Česká pošta vydala k výročí městské dopravy v Brně speciální známku

Město Brno si letos připomíná 150. let koněspřežné tramvaje v Brně. K výročí vytvořila Česká pošta ve spolupráci s Klubem filatelistů Alfonse Muchy novou poštovní známku. Hlavním motivem se stala právě tramvaj zvaná koňka. Zájemci si mohou známku zakoupit na kterékoli přepážce, a to až do vyprodání zásob.

Babišova vláda po 17 hodinách jednání ustála hlasování o nedůvěře

Vláda ANO a ČSSD ustála i druhé hlasování o nedůvěře. Opozici, která schůzi iniciovala kvůli unijním auditům na téma střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), se podobně jako před půl rokem nepodařilo sehnat ve Sněmovně potřebných 101 hlasů proti kabinetu. Kromě poslanců ANO a ČSSD podpořili vládu také poslanci KSČM, kteří se zdrželi hlasování. Pro vládu i proti ní hlasovalo 85 zákonodárců. Zasedání začalo ve středu dopoledne a skončilo ve čtvrtek v ranních hodinách, trvalo zhruba 17 hodin.