Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Podmínku dostal řidič skútru, který na Orlíku narazil do lodě a zavinil tak smrt dívky

 
pondělí, 5. června 2017, 14:31

Za tragédii na orlické přehradě uložil dnes písecký soud mladíkovi podmíněný trest na tři roky. Svým vodním skútrem narazil do lodě, na níž plula se svým přítelem osmnáctiletá dívka. Na následky střetu záhy zemřela. Devatenáctiletý Christoph Steinert, který skútr řídil, podle státního zástupce způsobil usmrcení z nedbalosti. Rozsudek není pravomocný, žalobce i obhájce si ponechali lhůtu na odvolání. Steinert navíc podle verdiktu musí rodičům usmrcené dívky zaplatit nemajetkovou újmu 1,4 milionu korun.

„Ponechali jsme si lhůtu, protože se musím rozmyslet na tou nemajetkovou újmou. Já s tím osobní zkušenost nemám, protože jsem se s tím ještě nesetkal," řekl obhájce obžalovaného Josef Doucha. Nemajetková újmu byla v minulosti stanovena do výše maximálně 240 tisíc korun. S novým občanským zákoníkem však tento limit padl.

Odborné stanovisko, které v květnu prezentoval před soudem pracovník státní plavební správy, tvrdí, že tragickou nehodu zavinil řidič skútru. Podle posudku měl dát Steinert přednost lodi, na níž byla dívka se svým přítelem.

Devatenáctiletý obžalovaný se loni v červenci se svým kamarádem koupal v místech pod orlickým zámkem, když si všimli, že se k nim blíží výletní parník. „Proto jsme sedli na skútr a loď objeli. Z její druhé strany však plula pramice," uvedl v dubnu před soudem mladík. Skútr se s loďkou srazil za zádí parníku. „Ta pramice se najednou proti nám vyřítila, snažil jsem se jí vyhnout," řekl Steinert.

Obžalovaný odhadoval, že v době střetu jel skútr rychlostí maximálně čtyřicet kilometrů za hodinu. Steinert vlastní průkaz povolující řízení malých plavidel. Dodal navíc, že na vodním skútru jezdí už několik let. Přítel usmrcené dívky před soudem tvrdil, že skútr jel rychleji. Podobně vypovídali i kapitán a lodník z výletního parníku.

Steinert dnes před soudem uvedl, že lituje toho, co se stalo. „Každý den myslím na tu dívku. Bohužel to nejde vrátit," řekl. Předseda senátu Robert Pekárek však při čtení odůvodnění rozsudku Steinertovo chování zpochybnil. „Nevím, zda lze věřit obžalovanému upřímnou lítost. Jednoznačné vyjádření k pozůstalým totiž neučinil," uvedl Pekárek. Rovněž dodal, že lze těžko posoudit, jakou rychlostí skútr jel. Podle něj však Steinert situaci podcenil a měl předpokládat, že za parníkem mohou být plavci nebo jiné lodě.

Nehoda nastolila otázku bezpečnosti na vodních plochách, kde mohou jezdit lodě bez rychlostního omezení. V reakci na srážku vzniklo kvůli ochraně plavců ve vodních nádržích Orlík a Slapy šestnáct ploch vymezených pro koupání. Nesmějí do nich motorová plavidla a navíc se mohou i v okolí těchto míst pohybovat maximálně desetikilometrovou rychlostí.

Foto Policie ČR | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Městská slavnost Dotkni se Písku 2017 se letos ponese v barokním stylu

neděle, 4. června 2017, 17:51

Od pátku 9. června do neděle 11. června se obyvatelé a návštěvníci města Písku mohou těšit na tradiční městskou slavnost Dotkni...

Policie hledá Michala Pivovarského ze Strakonic. Není nebezpečný

neděle, 4. června 2017, 13:41

Strakoničtí kriminalisté hledají pohřešovaného Michala Pivovarského. Muž ročníku 1972 odjel z osobních důvodů z domova na kole a...

Písecká urologie operuje ročně až 200 žen s inkontinencí

sobota, 3. června 2017, 13:05

Urogynekologické centrum písecké nemocnice, které je největším pracovištěm svého druhu v Jihočeském kraji, ročně provede...

Policie zjistila, že hledaná žena, která se po výzvě sama...

pátek, 2. června 2017, 18:25

Policisté požádali dnes média o pomoc při pátrání po ženě, kterou podezírali z krádeže kosmetiky v prodejně dm v Nákupním centru...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Do ochranné budovy kolem reaktoru nahnali 45 tun vzduchu. Temelín tak prošel bezpečnostní zkouškou

Ochranná budova kolem reaktoru splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní zkoušky, kterou dnes ráno na odstaveném prvním bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín.

Plzeň vybavila vyřazenými počítači učebnu pro chudé děti v Keni

Plzeň darovala přes 70 vyřazených funkčních počítačů, komponenty pro datovou síť, kabely, flash disky a sluchátka do Keni. Poslouží komunitnímu centru Ostrov Naděje, které se stará o 500 dětí a studentů z velmi chudých poměrů. Centrum vybudovala obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu, jejíž aktivity sahají do roku 1995. Díky počítačům z Plzně mohla vzniknout zcela nová učebna, informovala ČTK mluvčí magistrátu Eva Barborková.

PRŮZKUM: Šlehání pomlázkou není příjemné pro tři pětiny žen

Tradici, kdy muži šlehají ženy pomlázkou, si užívá a ráda se nechá vyšlehat necelá třetina žen. Naopak třem pětinám není tato tradice příjemná, ale "přežijí to". Necelá desetina žen pak na sebe nenechá sáhnout. Naopak muže šlehání pomlázkou baví, že je to "fajn tradice" míní 57 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Behavio, kterého se zúčastnilo 245 mužů a 255 žen.