Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Loni se méně kradla auta, více se činili padělatelé peněz. Policisté objasnili všech sedm loňských vražd

 
středa, 1. února 2017, 13:20

V Jihočeském kraji v loňském roce výrazně klesla kriminalita. Jihočeští policisté vyšetřovali celkem 10 816 trestných činů, z toho jich 6778 objasnili. To je více než 62 procent. V objasňování spáchaných trestných činů jsou tak Jihočeši čtvrtí nejlepší v republice.

„Na území Jihočeského kraje došlo k poklesu nápadu trestné činnosti zhruba o čtrnáct procent. To je stejně jako v celé České republice. Zároveň se nám podařilo udržet objasněnost minimálně na stejné úrovni,“ řekl náměstek jihočeského krajského policejního ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Miroslav Krejčí.

V jižních Čechách se na celkové kriminalitě nejvíce, 43 procenty, podílí majetková trestná činnost. A to i přesto, že v porovnání s rokem 2015 majetková trestná činnost v kraji poklesla. Ovšem její následky vzrostly, pachatelé při majetkové činnosti způsobili škody ve výši 148 milionů korun. Naopak nejméně, pouhým jedním procentem, se na jihočeské kriminalitě podílí mravnostní činy.

Na jihu Čech ubylo například loupeží, nebezpečného vyhrožování, nedovolené výroby a držení psychotropních látek a jedů, hospodářských činů, jejichž škody ovšem narostly na 516 milionů korun, a už zmiňovaných majetkových trestných činů.

Došlo i k menšímu počtu násilných deliktů. Například vražd se loni stalo v kraji sedm, což je o tři méně než předloni. A všechny loňské jsou objasněné, poslední kriminalisté dořešili letos 3. ledna. Poslední loňská vražda se stala v neděli 18. prosince ve Velici na Českobudějovicku. Tehdy tam osmnáctiletý mladík pobodal při zásahu v rodinném domě dva policisty. Jeden z nich v nemocnici po dvou dnech těžkým zraněním podlehl.

Jihočeští kriminalisté ale v této oblasti mají jednoho takzvaného „kostlivce ve skříni“. Ten je ovšem už z roku 2015 a je to dvojnásobná vražda v Horusicích. Předloni v září tamní rodinnou firmu přepadli lupiči. Dva muži, bratři, po jejich útoku zemřeli v nemocnici. „Brutální čin nám pořád nedává vůbec smysl, což značně komplikuje vyšetřování. Nějaké další nové poznatky jsme dostali, prověřili jsme je, ale jsou negativní. Náš tým na případu stále intenzivně pracuje a věřím, že i tento případ se nám povede uzavřít, že pachatele dopadneme,“ uvedl k dvojnásobné, dosud neobjasněné vraždě z roku 2015 náměstek Krejčí.

Kriminalisté řešili více znásilnění

Výrazně ubylo na jihu Čech také krádeží aut. Zatímco v roce 2014 řešili jihočeští policisté 324 krádeží aut, loni to bylo jen 118 případů. A z toho dopadli pachatele 55 krádeží. Podle policistů úbytek odcizení aut není tím, že by pachatelé zlenivěli. Svou roli zde hraje fakt, že dnešní zabezpečení automobilů je na úplně jiné úrovni, než tomu bylo dříve. „A také současný trend, že se naši pachatelé i pachatelé zejména z Polska a Bulharska přesouvají za hranice, k našim sousedům do Rakouska a do Německa. Tam kradou skutečně luxusní vozy. V České republice mizí především auta koncernu Volkswagen, a to především octavie a fabie, ale i golfy,“ upřesnil Miroslav Krejčí.

Jihočeští kriminalisté loni ale řešili více případů znásilnění, a to 42, což je o tři případy více než předloni. „Většinou se jednalo o případy v rodině, ve vztazích druh – družka, manžel – manželka,“ upřesnil náměstek Krejčí.

Loni se na jihu Čech také více „činili“ zloději, kteří kradli v bytech. Oproti předloňským 90 případům vloupání do bytů jich loni policisté řešili 107. Číslo je prý ale tradičně kolísavé a většinou tuto trestnou činnost na jihu Čech mají na svědomí pachatelé z jiných krajů

Na jihu Čech policisté zaznamenali mnohem více padělaných peněz, a to o více než sto procent případů než předloni. To měli čtyřicet případů, loni už 87. „Bylo propuštěno několik pachatelů, kteří v minulých letech už padělky rozšiřovali. Předpokládáme, že v této trestné činnosti pokračují, ale vše je otázkou dalšího dokazování,“ podotkl k této kategorii kriminality Krejčí, kterého mrzí, že v této oblasti trestných činů se policistům nedaří podle představ. Z 87 případů totiž objasnili pouhá tři procenta. Podle policejního náměstka se nejčastěji šíří padělky českých tisícovek a dvoutisícovek, ze zahraničních měn jsou na dalším místě eura, konkrétně padesátieurovky.

V Jihočeském kraji v současné době slouží 2265 policistů, ale bylo by jich potřeba více. Proto mezi priority jihočeských strážců zákona pro letošní rok patří také doplnění početních stavů. Policii nyní chybí 34 lidí, i když jich loni už 95 přijala. Ovšem 63 policistů služební poměr loni ukončilo. A proto bude jihočeská policie pokračovat v náborech.  

Kromě toho se jihočeští policisté budou soustředit například i na stále aktuálnější otázku potenciálních teroristických hrozeb. „A další oblastí jsou takzvané měkké cíle, především se to bude týkat sportovních a kulturních akcí. Při nich uděláme maximum pro bezpečnost všech,“ připomněl ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Luděk Procházka a v souvislosti s tím zmínil například dubnové České hokejové hry v Českých Budějovicích.

 


 

Kam dál?

POČASÍ S ALEŠEM: Na severu a východě kraje bude ještě drobně sněžit

středa, 1. února 2017, 07:00

V polovině týdne by nás měla opustit silná ledovka, která především v úterý komplikovala Jihočechům život. Jak bude?

POČASÍ S ALEŠEM: Nadále platí výstraha před silnou ledovkou

úterý, 31. ledna 2017, 07:00

Pozitivní zprávou pro všechny je, že se denní teploty dostanou v tomto týdnu nad bod mrazu. Souvisí s tím ale možnost silné...

Ve Vimperku došlo k pokusu o znásilnění mladé ženy

pondělí, 30. ledna 2017, 18:14

Svědky pátečního pokusu o znásilnění mladé ženy v podchodu u vlakového nádraží ve Vimperku hledají prachatičtí kriminalisté....

Přepadl večerku, peníze od prodavačky nedostal. Policistům ale utekl

pondělí, 30. ledna 2017, 17:09

Muže, který přepadl prodejnu potravin v Písecké ulici na budějckém sídlišti Vltava, hledají policisté od nedělního večera....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: V hlavní roli budějcké náměstí....

  • Inspektoři zadrželi kamion s kebabem....

  • Jihočeská univerzita má nedostatek studentů...

  • Na náměstí Ochutnáme kouzlo Vánoc....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Andrej Babiš odletěl za svým synem do Švýcarska

Premiér Andrej Babiš v sobotu ráno odletěl za svým synem do Švýcarska. Informoval o tom ve svém videu, které umístil na sociální sítě. Z toho důvodu Babiš položil kytici na Národní třídě už o půlnoci.

Listopad 89 v Praze pohledem přesvědčeného komunisty: „Černé pivo teklo, život šel dál.“

„Kdyby to vydrželo ještě dva tři roky, kapitalismus na Západě by se zhroutil z nadvýroby,“ je přesvědčen dlouholetý člen ÚV KSČ, horník a otec komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Tedy muže, který v roce 1989 sloužil u pohotovostního pluku, a dnes se v KSČM profiluje jako bezpečnostní expert.

PRŮZKUM: Češi jsou tolerantní k sousedům jiného etnika, schvalují i registrovaná partnerství

Češi jsou v mnoha ohledech velice tolerantní. Nevadilo by jim mít za souseda Roma nebo Vietnamce, schvalují instituci registrovaného partnerství. Více jak polovina z nich ale někdy byla svědkem diskriminace. Pojem migrace je v české společnosti vnímán negativně, lidé se bojí teroristického útoku (48 % dotázaných) a nelegální migranty by odmítali i za případného použití násilí (72 % respondentů). Méně tolerantní jsou Češi na trhu práce, 56 % z nich zastává názor, že český občan by měl mít při žádosti o práci přednost před osobou jiného etnika. Vyplývá to z aktuálního průzkumu projektu Absolut Tolerance, který zpracovala agentura Rondo Data.