Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Radce H. a jejímu bývalému manželovi říkali Italové. Za jeho vraždu si má odsedět deset a půl roku

 
úterý, 22. března 2016, 19:20

Na deset a půl roku za vraždu v úterý poslal budějcký soud do vězení jednačtyřicetiletou Radku H. z Českého Krumlova. Žena, která minulý rok v září v chatě u Pištína bodla do srdce svého bývalého manžela, u rozsudku nebyla. Soudci se minulý týden omluvila, že by vynesení rozsudku neunesla. Její obhájkyně se zatím k rozhodnutí soudu nevyjádřila. Rozsudek není pravomocný.

Obžalovaná, které hrozilo až 18 let vězení, vypověděla, že bývalého manžela, se kterým v době neštěstí už opět žila, zabít nechtěla.

„Hádali jsme se a on mne uhodil pěstí do obličeje. Jednala jsem ve strachu. Řekla jsem mu, že ho píchnu a ten nůž do něj zajel,“ vypovídala vzlykající žena.

Hádka, která skončila smrtí bývalého manžela Radky H., začala loni 13. září v podvečer. Žena myla nádobí a muž obkládal okno. Podle ženiny výpovědi se muž začal rozčilovat, že k nim pořád někdo chodí a on nemá klid na práci. Hádka se vyostřila, muž dal ženě podle její výpovědi pěstí, tahal ji za vlasy. Ona prý řekla, že ho píchne nožem, který vzala z umytého nádobí. Nakonec ho opravdu, jak řekla, nožem „píchla“. Ten ale poranil jeho srdce. Ženě zůstal nůž v ruce a dala ho do dřezu. Muž prý kousek poodešel a pak padl na zem.

„Když jsem zjistila, že mu teče krev, vyděsila jsem se, volala jsem záchranku a na tu ránu jsem mu tiskla tričko,“ vzlykala u soudu obžalovaná.

Muž zranění nepřežil. Žena původně řekla, že se muž napíchl nešťastnou náhodou. Pak se ale policii přiznala.

Lidé z okolí jejich chaty říkali prý Radce H. a jejímu o osm let staršímu manželovi, se kterým se sice rozvedla, ale zase se k němu brzy vrátila, Italové. Podle nich měli dost italskou domácnost. To potvrdila i jejich starší dcera Simona, která u soudu odmítla vypovídat. Soudce proto četl její předchozí výpověď.

Simona popisovala hádky mezi rodiči, které končívaly i fyzickým násilím a připustila, že rodiče se o ni a o sestru sice starali dobře, posledních pět let je ale živila především matka. Hádky v rodině byly nejen podle její výpovědi hlavně kvůli financím a také, když si muž dopřál alkohol. Nadávky a bitky nebyly žádnou výjimkou.

„Když se matka začala slovně bránit, chytil ji otec za vlasy, ona do něj začala boxovat. Já se je snažila odtrhnout,“ popsala jednu ze situací v dřívější výpovědi starší dcera. A dodala, že ona byla vždy na straně toho z rodičů, který měl v tom kterém sporu pravdu. Ani ona nedokázala v soudní síni zadržet pláč.

Radka H. vysvětlovala, proč se ke svému bývalému manželovi po rozvodu vrátila, když byly v manželství problémy.

„Měla jsem ho stále ráda. Chtěla jsem udržet rodinu. Nechtěla jsem být sama,“ řekla.

I ona přiznala, že hádky a napadání byly u nich doma dost časté. Nejčastěji, když se žena snažila řešit problémy například právě s financemi. Přišly i exekuce, které Radka H., jak vypověděla, platila. Někteří její známí mluví o modřinách, které jim Radka H. ukazovala. 

„Je mi líto, co se stalo. Budu si to nést celý život,“ plakala obžalovaná.

Soud ale na její lítost velkou zřetel nebral a odmítl, že by namísto vraždy šlo o zločin zabití.

„Žádná míra trestu nedokáže nahradit blízkým osobu poškozeného,“ sdělil při zdůvodňování rozsudku soudce. Řekl také, že i ženiny jisté stesky, že by do budoucna chtěla být prospěšná svým dětem, musí soud vnímat určitým způsobem jako účelové.

Napsal(a) Petr Hora | Foto Jan Homolka
 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Buty, kapela nepřekonatelných hitů, přijíždí v pátek do...

úterý, 22. března 2016, 18:03

Café Klub Slavie jede dál ve svém velkém tempu a na pátečním programu má legendární skupinu Buty! Kapela, jež má nespočet...

Štíři jsou na pokraji vyřazení. Na Vary nestačili ani v domácím zápase

úterý, 22. března 2016, 16:29

Ani druhé semifinálové střetnutí Štírů a Karlových Varů nepřineslo vítězství českobudějovického celku. Štíři nevyužili výhodu...

Soud poslal Václava N. na deset let do vězení. Projektant se proti...

úterý, 22. března 2016, 15:27

Na deset let do vězení poslal v úterý budějcký soud třiašedesátiletého projektanta Václava N. z Protivína. Ten byl obžalovaný z...

Temelín zvýšil stupeň ochrany

úterý, 22. března 2016, 12:36

V úterý krátce po desáté hodině zvýšila elektrárna Temelín stupeň ochrany. Konkrétně elektrárna přešla do stupně 1. Jde o...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).

Ekonomickou situaci Česku hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let

Současnou ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně 52 procent Čechů. Je to nejvyšší podíl od roku 1999, kdy Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) začalo tuto statistiku zjišťovat. Zhoršilo se ale očekávání ekonomického vývoje v tomto roce. Svou životní úroveň pak považuje za dobrou 53 procent lidí, což je zhruba stejně jako loni na podzim. Vyplývá to z lednového průzkumu CVVM.