Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Soud poslal Václava N. na deset let do vězení. Projektant se proti rozsudku odvolal

 
úterý, 22. března 2016, 15:27

Na deset let do vězení poslal v úterý budějcký soud třiašedesátiletého projektanta Václava N. z Protivína. Ten byl obžalovaný z pokusu o vraždu. Předloni během sporu postřelil v Protivíně přímo na ulici osmadvacetiletého Martina Z. Obžalovaný se hned po rozsudku odvolal.

Václav N. od začátku tvrdí, že se jen bránil. To zopakoval i v úterý při svém závěrečném slově.

„Já jsem se celou dobu jen bránil. Zaútočil na mne. Abych ho odradil od dalšího útoku, vystřelil jsem do země a on se se mnou začal o zbraň přetahovat,“ vysvětloval další výstřely, kterými Martina Z. zasáhl, Václav N. Podle něj šlo z jeho strany o nutnou obranu.

Střelba v jedné z protivínských ulic zazněla 16. listopadu 2014 kolem páté hodiny ráno. Spor mělo podle obžalovaného ten den vyvolat údajné pokřikování a výhrůžky ze strany dvojice mladíků před jeho domem. Navíc prý na jeho okna létaly kameny. Obžalovaný mluví o tom, že to nebylo poprvé, co k útoku na jeho dům došlo. Zřejmě prý proto, že si opakovaně stěžoval na hluk z blízké hospody. Vzal tedy pistoli a vyšel ven. „Kdybych pistoli neměl, nemusel jsem to přežít,“ uvedl Václav N.

Obžalovaný nejdříve vystřelil do vzduchu. Dvojice mladíků se dala na ústup a Václav N. šel za nimi. Prý aby zjistil, o koho vlastně jde a mohl to nahlásit policii. Po chvíli narazil právě na Martina Z. 

„On na mne začal řvát. Byl to nečekaný útok,“ řekl Václav N. Podle své výpovědi si uvědomil, že má za pasem pistoli a aby se ubránil, bude ji muset použít.

K tomu, že ke zranění Martina Z. došlo při potyčce, se přiklonil i znalec z oboru sebeobrany Zdeněk Náchodský. Ten před soudem ukázal s maketou pistole v ruce přímo za účasti obžalovaného, jak podle něj k výstřelům vůbec došlo.

„Jak jsem předvedl, tak jak se přetahovali, tak ho obžalovaný postřelil. Kdyby ho chtěl opravdu zastřelit, no tak ho zastřelil. Ale tady to tak nebylo. Nešťastnou náhodou došlo k tomu průstřelu hrudníku,“ řekl Zdeněk Náchodský.

S tím, že šlo ze strany obžalovaného o nutnou obranu a ke střelbě došlo náhodou při potyčce, ale nesouhlasí Martin Z., který skončil v nemocnici s průstřelem hrudníku, plic a třísla. Tvrdí, že mu útočník nedal vůbec šanci promluvit a hned střílel.

K tomu, že ke střelbě nedošlo z bezprostřední blízkosti, která by byla při potyčce, se přiklání například i znalec z oboru balistiky a znalec z oboru soudního lékařství.

„Obžalovaný vystřelil celkem třikrát. Rány šly krátce za sebou, to nesvědčí o zápase,“ řekla v úterý i soudkyně Olga Smrčková. Připomněla také, že obžalovaný zraněnému neposkytl pomoc ani nepřivolal lékaře nebo policii.

Obžalovaný ale mluví o tom, že netušil, jak vážně je Martin Z. zraněný.

Jako určitou polehčující okolnost při určení výše trestu uvedla soudkyně například dosavadní bezúhonnost obžalovaného. Tomu hrozilo až 18 let ve vězení. Soud se přiklonil ke spodní hranici trestní sazby. Obžalovaný má navíc podle soudu poškozenému zaplatit přes 400 tisíc korun a pojišťovně přes 270 tisíc korun.

„Rozsudek je vadný ve všech směrech,“ řekl obhájce obžalovaného Miroslav Kříženecký, který se ještě před závěrečnými řečmi dožadoval doplnění a upřesnění některých důkazů a výpovědí. Některé důkazy byly podle něj značně sporné.

„Například triko poškozeného bylo rozstřiženo, hozeno do zdravotnického likvidačního materiálu a pak se z toho dělá znalecké zkoumání..,“ uvedl Kříženecký. Právě i triko bylo zkoumáno proto, aby se zjistilo, z jaké vzdálenosti obžalovaný střílel. Problém byl dle slov obhájce také s dalším kusem oblečení poškozeného. „Kalhoty poškozeného nemocnice předala jeho družce a až za x hodin byly teprve vyžadovány k expertize,“ řekl advokát.

Napsal(a) Petr Hora | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Chtěla skočit pod vlak. Policie zasáhla včas

neděle, 20. března 2016, 14:08

V sobotu po půl šesté večerní přijali budějčtí policisté naléhavý telefonát od rodičů čtrnáctileté dívky, která odešla z domu a...

Zloděj vykradl mateřskou školu. Policie po něm pátrá

neděle, 20. března 2016, 09:36

Zloději se nezastaví před ničím. Svaté jim nejsou ani nejmenší děti a jejich vzdělání, dokázal to nenechavec v Jindřichově...

Tragická nehoda u Chlaponic. Spolujezdec nepřežil

sobota, 19. března 2016, 11:36

Včera před čtvrtou hodinou odpolední došlo na hlavním tahu z Písku do Prahy k tragické dopravní nehodě, která si vyžádala jeden...

Tělo pohřešované čínské turistky bylo nalezeno na česlech vodní...

pátek, 18. března 2016, 16:48

Smutný konec má pátrání po čínské turistce Pchej Ťiun-chuan, která byla od minulého týdne pohřešovaná v Českém Krumlově. Její...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.