Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský hejtman: Kalouskovy škrty ohrozí téměř polovinu vlakových spojů na jihu Čech

 
středa, 11. května 2011, 10:46

Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) ohrozí škrty ministra Kalouska téměř polovinu vlakových spojů v kraji. Redukce počtu spojů by mohla nastat už v polovině června, řekl ve středu agentuře hejtman Zimola.

Kraje v roce 2009 uzavřely s tehdejší vládou Jana Fischera na deset let memorandum o financování regionální železniční dopravy. Z něj vyplývá, že kraje ročně dostanou 2,6 miliardy korun na zajištění železniční dopravní obsluhy. Pro Jihočeský kraj to představuje dotaci ve výši téměř 180 milionů korun ročně.

"Je ale třeba dodat, že dalších 350 milionů ročně platí Jihočeský kraj na zajištění železniční dopravy ze svého rozpočtu. Současný ministr financí Miroslav Kalousek nyní toto Memorandum nepovažuje za právně závazné a chce příspěvky na regionální dopravu škrtat. Pro Jihočeský kraj by to znamenalo ohrožení více než 40 procent vlakových regionálních spojů,“ okomentoval vypjatou situaci hejtman Zimola.

Ministr Kalousek o situaci jednal s předsedou Asociace krajů České republiky Michalem Haškem. Kalousek navrhl kompromis, podle kterého by škrty na regionální železnice snížil o polovinu, pokud kraje žádné spoje nezruší. V případě zastavení dotace státu do regionální železniční dopravy by bylo nutné už v průběhu roku 2011 provést v Jihočeském kraji redukci železniční dopravy. Ta by mohla začít platit zhruba v polovině června.

„Navíc existuje reálné nebezpečí, že by železniční dopravci požadovali při jednání o redukci výkonů vyšší dotaci, než je v Jihočeském kraji současných 97,78 koruny na kilometr. Okamžitá úspora by vznikla jen u trakční nafty a energie. Personální náklady dopravců by se v roce 2011 v důsledku zákoníku práce a smluvních závazků k zaměstnancům zřejmě nesnížily,“ dodal hejtman Zimola.

Regionální železniční doprava v Jihočeském kraji je organizovaná v základním dvouhodinovém intervalovém systému s úpravami v ranních hodinách s ohledem na dopravu do škol a zaměstnání a ve večerních hodinách. Redukce výkonů v rozsahu 41 až 50 procent by představovala úplný rozpad současného systému regionální železniční dopravy.

„Na tratích, kde železnice nepředstavuje páteř systému, by bylo nezbytné regionální železniční dopravu zcela zastavit, protože provozování minimálního počtu vlaků za 24 hodin by bylo z hlediska řízení provozu značně neekonomické. Redukce by se dotkla i páteřních tratí, kde by vlaky v době nižší frekvence bylo nutno nahradit autobusy. Výrazná redukce vlaků na všech tratích by byla nutná též o sobotách a nedělích,“ nastínil krizovou variantu jihočeské regionální železniční dopravy po redukci dotace od státu hejtman Zimola.

JIKORD, společnost založená za účelem koordinace veřejné dopravy v Jihočeském kraji, v současné době připravuje varianty omezení regionální železniční dopravy formou krizového scénáře, který by bylo nutno realizovat v případě úplného zastavení příp. výrazného omezení dotace státu do regionální železniční dopravy.

Asociace krajů ČR bude trvat na tom, aby kraje od státu smluvně dojednanou částku 2,6 miliardy korun ročně dostaly. Kraje budou na plnění dohod trvat i za cenu, že by měly podat žalobu na stát a vymáhat si dojednané příspěvky soudně. „Není přece možné, žijeme-li v právním státě, zpochybňovat legitimitu Fischerovy vlády a její právo uzavírat smlouvy. Vláda Petra Nečase se jen hloupě mstí krajům, vedeným sociálně demokratickými hejtmany, za prohraný ústavní spor. Neuvědomuje si přitom, že rukojmími se stávají občané a cestující, kteří za nic nemohou,“ dodal hejtman Zimola.

Autor: Dobrin Stojcev

 


 

Kam dál?

Neznámý zloděj pokácel a ukradl na Prachaticku 51 stromů

středa, 11. května 2011, 09:20

Policisté pátrají po neznámém pachateli, který u Borové Lady na Prachaticku pokácel 41 borovic a devět smrků. Policejní mluvčí...

Podnik Diamo zlikvidoval ekologickou zátěž v Mydlovarech na...

úterý, 10. května 2011, 16:16

Státní podnik Diamo ukončil v úterý likvidaci části staré ekologické zátěže v Mydlovarech na Českobudějovicku. Odstranění...

Policisté z českobudějovického oddělení hlídkové služby zadrželi...

úterý, 10. května 2011, 16:07

Pachatele, kteří uplynulou neděli, krátce po šesté hodině večer, nezákonně vnikli na pozemek domku v Rybniční ulici v krajském...

Národnímu parku Šumava je letos 20 let

úterý, 10. května 2011, 15:34

Letošní rok bude pro Správu NP a CHKO Šumava ve znamení oslav 20. výročí zřízení NP Šumava. Pro návštěvníky organizátoři...

 

Komentáře

Wolenby
Wolenby

No, už to začalo. Mizejí koleje a viadukty u nádraží :-D :-D :-D....

středa, 11. května 2011, 23:06
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.