Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské sdružení Prevent pro drogové závislé nedostalo od státu peníze, provoz ale nepřeruší

 
středa, 16. února 2011, 15:39

Kontaktní centra občanského sdružení Prevent ve Strakonicích a Prachaticích pokračují v poskytování služeb i přes nedostatek peněz, jejich provoz je závislý na dotacích, které stát dosud nevyplatil. Agentuře Mediafax to ve středu řekl ředitel a předseda sdružení Michal Němec.

 

Kvůli nedostatku peněz musel Prevent přistoupit k řadě úsporných opatření, aby činnost kontaktních center a dalších provozovaných zařízení mohla pokračovat. "Občanské sdružení Prevent je jednou z mnoha stovek neziskových organizací v České republice, které poskytují sociální služby a jejichž provoz je závislý na dotacích. Jejich vyplácení probíhá na základě žádostí, které ministerstva nebo krajské a městské úřady vyhlašují většinou v posledním pololetí předchozího roku. Zpracování a vyplácení dotací se ale protahuje mnohdy až do konce pololetí aktuálního roku," přiblížil Němec.
 
Neziskové organizace se tím dostávají do situace, kdy podle zákona a dalších předpisů musí poskytovat služby, platit související náklady včetně mezd pracovníků, ale jejich účty zejí prázdnotou. „Prevent hospodaří ročně s rozpočtem zhruba 13,5 milionu korun. To znamená, že na první čtyři měsíce provozu, kdy jsme v období čekání na dotace, potřebujeme nějak zajistit asi 4,5 milionu korun, abychom mohli platit nájmy, nakupovat materiál a dávat mzdy pracovníkům,“ uvedl Němec.
Neziskové organizace řeší tuto situaci různými půjčkami, žádostmi o delší splatnost faktur, odkladem placení nájmů a podobně. "Každá bankovní půjčka předpokládá velké úroky, které však nejsou hraditelné z dotací, navíc nezisková organizace získává úvěr velmi obtížně. Prevent to řeší větším množstvím menších půjček od známých, které jsou většinou pouze s formálním korunovým úrokem,“ dodává ředitel organizace, která tímto způsobem prožívá již dvanáctý začátek roku.
 
Už v roce 2010 se kontaktní centra potýkala s výrazným poklesem finančních prostředků nutných na zajištění služeb a po mnoha letech fungování hrozilo dokonce jejich zrušení. Na vzniklou situaci Prevent zareagoval řadou významných změn. Od ledna 2010 není pod kontaktními centry terénní program. Terénní práci na Strakonicku a Prachaticku zajišťuje jiný projekt Preventu. Dále se spojily v obou kontaktních centrech. "Zkrátila se také provozní doba a byl zpoplatněný potravinový servis. Díky zavedeným úsporným opatřením a celkové restrukturalizaci projektu se podařilo zachovat dostupná nízkoprahová zařízení zaměřená na drogovou problematiku v obou regionech," doplnil Němec.
 
Prostřednictvím služeb kontaktních center se například zabraňuje šíření nebezpečných infekčních onemocnění mezi klienty, ale i mezi drogami nezasaženou populací. V kontaktních centrech se orientačně testují rizikoví uživatelé drog na výskyt protilátek na vir HIV a žloutenek typu B, C a poté klienty odkazují do zdravotnických zařízení.
 
Kromě poradenství v oblasti Harm Reduction zaměřené na snižování rizik spojených s užíváním drog se provozuje i výměnný program pro uživatele drog, například výměna injekčních stříkaček a jehel, poskytnutí dezinfekce, filtrů, injekční vody, kondomů a podobně. Dále kontaktní centra poskytují základní zdravotní ošetření, zprostředkovávají detox a léčbu drogových závislostí nebo poskytují poradenství v sociální oblasti a poradenství a asistenci při jednání s úřady, hledání práce nebo ubytování.
 
Dobrin Stojcev
 


 

Kam dál?

Cestující vlakem na trase České Budějovice - Praha musí počítat s...

pondělí, 14. února 2011, 15:49

Lidé, kteří od pondělí do středy budou cestovat vlakem na trase České Budějovice – Praha, musí počítat s komplikacemi. Kvůli...

Policisté hledají řidiče, který ve středu odpoledne srazil v Českých...

čtvrtek, 10. února 2011, 11:13

Na křižovatce ulic Nádražní a Žižkova v Českých Budějovicích srazil ve středu odpoledne řidič osobního vozu dva chlapce a z místa...

Hráči pod novými smlouvami!

středa, 9. února 2011, 14:27

Čtveřice hráčů stávajícího kádru HC MOUNTFIELD, jímž měla po této sezoně vypršet platnost hráčské smlouvy, podepsala s klubem...

Fotbalový klub SK Dynamo České Budějovice se před začátkem jarní...

středa, 9. února 2011, 14:12

Na jih Čech přichází na hostování ze Slovanu Liberec šestadvacetiletý obránce LOVRE VULIN a na přestup přichází třiadvacetiletý...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.