Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské památky chystají letos pro návštěvníky řadu novinek

 
středa, 30. března 2011, 09:47

Sezóna na jihočeských hradech a zámcích začíná 1. dubna. Celý rok 2011 je ve znamení oslav významného výročí 400 let od úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka, proto se na mnoha objektech chystají novinky pro návštěvníky a doprovodné kulturní akce.

Jak pro agenturu Mediafax ve středu uvedl ředitel Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích (NPU), návštěvníci musí počítat i s mírným navýšením vstupného v některých památkách. V rámci celorepublikového srovnání bylo navýšeno vstupné na některých památkových objektech. Jedná se o vybrané trasy zámků Hluboká, Český Krumlov, Třeboň, Kratochvíle nebo klášteru Zlatá Koruna.

"Památkové objekty nabízí velké množství doplňkových kulturních akcí, každým rokem rozšiřují svoji nabídku pro návštěvníky a dlouhodobě vycházejí vstříc návštěvníkům delší provozní dobou. Hluboká a Nové Hrady mají v červenci a srpnu otevřeno také v pondělí," uvedl Pavelec.

V pátek a sobotu se otevírají brány na většině jihočeských památek ve správě NPÚ. Zámek Dačice zahajuje sezónu až 16. dubna. Pro návštěvníky se zde připravuje nová instalace pánského apartmá hraběte Friedricha Dalberga, které se skládá z předpokoje, pracovny a ložnice.

Unikátní hradní muzeum v Českém Krumlově má za sebou téměř tři měsíce provozu. "Návštěvnost předčila naše očekávání, postupně budeme exponáty doplňovat, rozšíření čeká také expozici Kinematografu o historické krátké filmy," prozradil Pavelec.

Letos uplyne 333 let od založení královského Libosadu a Kuchyňské zahrady v Českém Krumlově. Proto správci chystají několik přednášek, exkurzí či výstav, které budou připomínat tuto významnou událost. V plánu je mimo jiné také komentovaná prohlídka letohrádku Bellaria v zámecké zahradě.

Na zámku Kratochvíle na Prachatice bude 20. června slavnostně dokončena restaurátorská obnova památky pod názvem Renesance renesance, jejímž cílem bylo vrátit zámku jeho původní renesanční podobu. "Tento výjimečný počin bude spojen i s kulturními akcemi pro širší veřejnost, jako je série slavností sv. Jana a slunovratu. V současné době probíhají dokončovací práce v přípravně pokrmů a tzv. lázních," doplnil ředitel NPU České Budějovice Petr Pavelec.

Nové divadlo na Červené Lhotě nabídne několik komorních představení. Poprvé bylo otevřeno v říjnu 2010 a je umístěno na prohlídkové trase Podkrovní pokoje. Na zámku Hluboká budou od května pokračovat přednášky pro veřejnost, které se budou vždy dotýkat historie zámku Hluboká, kromě tradičních přednášek je zařazena i komentovaná prohlídka zámeckého parku. Na archeologické expozici na hradu Landštejn přibudou další archeologické nálezy.

Nejvýznamnější akcí pořádanou Národním památkovým ústavem bude bezesporu výstava Rožmberkové, která se uskuteční od 20. května do 20. srpna ve Valdštejnské jízdárně v Praze.

Na památkách se bude konat velké množství kulturních akcí. Část z nich je zařazena do celorepublikového mediálního plánu Oživlé památky. Jednou z prvních bude již tradiční výstava Amarylis, tentokrát inspirována japonskou kulturou, odstartuje 9. dubna. Tento rok bude výjimečný zejména menšími výstavami, které se konají v rámci Rožmberského roku 2011 na hradech Rožmberk a Nové Hrady, na zámku Třeboň a v klášteře Zlatá Koruna. Rožmberky připomenou také speciální prohlídky, představení, koncerty a mnoho dalších akcí. Zajímavé akce nebo zvýhodněné vstupy nabízejí jihočeské památky také při příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel o víkendu 16. a 17. dubna. "Pokračuje spolupráce s Filozofickou fakultou Jihočeské univerzity, kde vyučujeme předmět Památková péče. Nově realizujeme přednášky o památkové péči také na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích," upřesnil Martin Gaži, vedoucí kanceláře ředitele a dodává, že právě probíhá již 10. cyklus přednášek pro veřejnost.

V edici Miscellanea bude vydána českoanglická publikace Leckteří národové. Schwarzenberská sbírka kostýmních miniatur v Českém Krumlově, týkající se barokních kolorovaných kreseb různých evropských i mimoevropských etnik. Autoři Roman Lavička a Robert Šimůnek, právě dokončují práci na publikaci o skvostu pozdně gotické architektury, kostelu Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech. V plánu je i vydání anglické mutace katalogu Hradního muzea v Českém Krumlově a českojazyčná verze průvodce po nově zrestaurovaném letohrádku Kratochvíle.

Do obnovy a údržby památkových objektů letos jihočeský NPU investuje okolo 35 milionů korun.

René Kekely

 


 

Kam dál?

V Českých Budějovicích začne soud s Ivanou Hrabcovou obžalovanou z...

středa, 30. března 2011, 08:34

Soud v Českých Budějovicích začne ve středu ráno projednávat případ čtyřiadvacetileté Ivany Hrabcové obžalované z vraždy...

Po střetu dvou aut v Českých Budějovicích jedno z nich srazilo...

úterý, 29. března 2011, 12:31

Na křižovatce Nádražní a Rudolfovské ulice v Českých Budějovicích se v úterý ráno srazila dvě auta, jedno z nich smetlo chodkyni...

Českobudějovické krematorium uzavře na dva měsíce obřadní síň

pondělí, 28. března 2011, 14:27

Obřadní síň uzavře od 4. března krematorium v Českých Budějovicích. Agenturu o tom v pondělí informovala ředitelka Pohřebního...

Kvůli výměně nepůjdou v Českých Budějovicích v úterý a ve středu...

pondělí, 28. března 2011, 14:13

Kvůli výměně a úpravě signálních programů nepůjdou v Českých Budějovicích v úterý a ve středu na řadě křižovatek semafory. Mluvčí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.