Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

K Budějicům cesta. Dálnice to ale není...

 
čtvrtek, 20. prosince 2012, 21:50

Ano, dálnice D3 k Českým Budějovicím pořád nevede. A kdy povede, to stále zůstává otázkou. Odpověď na ni dává i jednání, které, jak už jsme vás informovali, iniciovalo Sdružení pro výstavbu D3 a R4.

Zástupci odpovědných subjektů se sešli v pondělí 17. prosince a hlavním důvodem jejich setkání byla koordinace procesů, na jejichž konci se možná časem někdy objeví na mapě budějcké dopravní mapy dálnice.

Nad plány a dokumenty se na českobudějovické radnici sešli zástupci Sdružení pro výstavbu D3 a R4, předseda sdružení - senátor Mgr. Pavel Eybert, místopředseda - poslanec Ing. Václav Baštýř, a tajemník sdružení Pavel Braha, ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Ing. Tomáš Čoček, zástupkyně Ministerstva dopravy Ing. Marie Soukalová a primátor města České Budějovice dr. Juraj Thoma.

Příležitost seznámit se s problematikou výstavby D3 využil také nově zvolený senátor Jiří Šesták. Jednání se překvapivě nezúčastnil zástupce Generálního ředitelství silnic a dálnic, generální ředitel David Čermák, i když to ještě v pátek sliboval, ale pouze pracovník Oblastního ředitelství ŘSD České Budějovice.

Podstatná část jednání se týkala úseku, Budějcím nejbližšímu, tedy úseku Úsilné - Krasejovka, na který dosud není vydáno stavební povolení. Přes nedávné optimistické proklamace o brzkém zahájení výstavby nebyl dosud ŘSD zahájen výkup pozemků pod trasou budoucí stavby. Výkup by měl být zahájen v průběhu druhého čtvrtletí roku 2013.

„Důvodů, proč dochází k průtahům, je několik. Jedním je relativně malý počet pracovníků ŘSD a složitost procesů,“ uvedl k věci senátor Pavel Eybert. „Zahájení výkupů komplikuje i fakt, že je rozpor mezi cenou za takzvanou ´zemědělskou´ půdu a cenou, která je obvyklá za výkup pozemků určených územním rozhodnutím ke stavbě komunikace ve veřejném zájmu. S žádostí o vyřešení tohoto problému se obrátím na Ministerstvo financí ČR, které oficiálním dopisem požádám o vydání takového stanoviska, které by rozpor eliminovalo,“ doplnil Pavel Eybert.

Podle původního harmonogramu měly být zahájeny stavební práce v úseku Úsilné - Borek ještě v letošním roce a plánovaný termín dokončení byl na začátku roku 2015. Změna v harmonogramu a tedy i termínu dokončení je evidentní a pravděpodobně dojde i k posunu termínů u dalších úseků.

„Je třeba si uvědomit, že není možné soustředit pozornost jen na jeden nebo dva úseky, kroky musí být kontinuální a podstatná je i součinnost všech subjektů, které se na přípravě, případně výstavbě nejen D3, ale i R4, podílí. V tomto kontextu je velmi dobrou zprávou, že u úseků D3 ve Středočeském kraji byl dokončen proces EIA (posouzení vlivu stavby na životní prostředí - pozn. autora) a v současné době se soutěží zhotovení dokumentace pro územní rozhodnutí na všechny úseky ve středočeském kraji. Pro nás ovšem zůstává prioritou jihočeská část D3 a samozřejmě i R4,“ konstatoval senátor Eybert.

„Pro České Budějovice bude klíčová nejen dálnice jako taková, ale také jako obchvat města. Důležité proto bude zahájení ověřování vlastníků pozemků v oblasti plánované trasy obchvatu. Jde o důležitou přípravnou fázi, která může významně přispět k urychlení pozdějšího procesu dalších přípravných prací,“ vysvětlil senátor.

„Jde o to, že dohledání skutečných vlastníků pozemků bývá často velmi komplikované, někteří vlastníci mohou žít dlouhodobě v zahraničí, u některých pozemků může dojít ke změně vlastnických práv, například úmrtím původního vlastníka a převodem na vlastníka jiného v dědickém řízení, které nemusí být ukončeno a tím se vlastnická práva a tedy i případná jednání o výkupu pozemků komplikují. Je tedy nutné začít pracovat na zjištění identity vlastníků u konkrétních pozemků tak, aby v době pro výkup pozemků aktuální bylo možné jednat s právoplatnými a identifikovanými vlastníky,“ dodal Pavel Eybert.

Jednání se také zabývalo i dalšími klíčovými body jihočeské dopravní infrastruktury, například plánovanou opravou Žďákovského mostu u Písku, úsekem R4 u křižovatky Lety a dalšími stavbami.

 


 

Kam dál?

Kontrola v městské hromadné dopravě chodí i v noci

úterý, 18. prosince 2012, 12:10

Černí pasažéři v budějcké MHD nemohou spoléhat na to, že v nočních spojích nepotkají revizory. Při poslední kontrole však...

Nejlepší jihočeský dárek? Dálnice D3

pondělí, 17. prosince 2012, 16:41

Dálnice D3 by sice byla krásným vánočním dárkem pro většinu obyvatel Budějc a jižních Čech, ale Ježíšek nám ji určitě nenadělí....

Po městě se bude prohánět pět nových autobusů MHD

úterý, 11. prosince 2012, 17:08

Do budějckých ulic vyjelo pět nových nízkopodlažních autobusů městské hromadné dopravy, od kterých si Dopravní podnik města České...

Vlaky mezi Prahou a Budějcemi budou jezdit rychleji

úterý, 4. prosince 2012, 11:11

Podle nového jízdního řádu, který platí pro příští rok, bude od neděle jezdit více vlaků mezi Prahou a Českými Budějovice...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) oznámil, že se k 30. dubnu rozhodl rezignovat. Ve funkci ho nahradí poradkyně prezidenta Miloše Zemana pro justici Marie Benešová, kterou nominoval premiér Andrej Babiš (ANO). Hrad už potvrdil, že ji prezident jmenuje. Část opozice pokládá odchod Kněžínka za vynucený a výměnu dává do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž předseda vlády čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby.

Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 31 haléřů

Průměrné ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu nadále stoupaly. Benzin od minulé středy zdražil o 31 haléřů na 32,55 koruny za litr. Naftu tankují motoristé v průměru za 31,85 koruny za litr, o 15 haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Řidička trolejbusu v Budějcích řídila pod vlivem drog, za jízdy si měla lakovat i nehty

Policisté v Budějcích vyšetřují případ řidičky, která v pátek 12. dubna před polednem řídila trolejbus pod vlivem drog. Hlídka si na ženu počkala na konečné zastávce na sídlišti Máj, kde ji otestovali na alkohol a přítomnost drog. Zkouška na drogy byla pozitivní.