Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Elektrobusy v Budějcích? Jen v případě dotací z EU

 
úterý, 28. ledna 2014, 16:30

V úterý dopoledne byl na náměstí Přemysla Otakara II. novinářům představen plně elektrický autobus Siemens-Rampini s inovativní technologií nabíjení z trolejového vedení. Na akci, jejíž součástí byla i zkušební jízda s ukázkou nabíjení, nechyběla ani Budějcká Drbna.

Dopravní podnik města České Budějovice tento týden testuje zajímavé vozidlo zapůjčené z vídeňského dopravního podniku Wiener Linien. První prezentační a zároveň testovací jízda se uskutečnila během úterního dopoledne. Trasu z náměstí k nádraží a zpět si vyzkoušeli nejen zástupci médií, ale i primátor Juraj Thoma.

Další testování na předem určených trasách, během kterého Dopravní podnik porovná spotřebu nafty autobusů MHD a také spotřebu elektrické energie elektrobusu, proběhne tuto středu a čtvrtek. Unikátním vozem se v těchto dnech může svézt široká veřejnost zdarma.

K neobvyklé projížďce můžete využít buď středeční linku (z Máje přes hlavní budějcké náměstí k nádraží), anebo čtvrteční trasu (z nádraží přes náměstí Přemysla Otakara II. k náměstí Bratří Čapků). Vůz bude vyjíždět v hodinových intervalech.

ČTĚTE TAKÉ: Budějčáci se můžou svézt v elektrobusu s nabíjením z trolejí

Elektrobus má kapacitu 46 lidí, z toho 13 míst je k sezení. Očekává se, že o zkušební jízdy bude značný zájem a může se tak stát, že pokud bude vůz na první zastávce plný, v té další už nezastaví a vy si tak budete muset počkat na další kolečko.

Někteří cestující budou moci zhlédnout i průběh nabíjení. Hlavní dobíjecí místo bude u nádraží. Pokud by bylo třeba nabíjet vozidlo jinde, záložní místa jsou na zastávkách Máj - Milady Horákové, Papírenská a náměstí bratří Čapků.

Tato krátkodobá periodická nabíjení v průběhu dne při pobytech na stanici umožňují celodenní nasazení vozidla v produktivní službě, a to bez potřeby stavět elektrické vedení podél celé linky.

Nákupní cena elektrobusu se odvíjí od celkového počtu pořizovaných kusů a úrovně vnitřního vybavení, v základní výbavě je však odhadována na 10 milionů korun. Co se týče návratnosti, oficiální číslo bude teprve zjištěno a podloženo zmiňovaným měřením.

Dopravní podnik nepředpokládá, že by v horizontu jednoho až dvou let vozy nakoupil. Připustil však, že potřeba elektrobusů se může v budoucnu objevit, a to především pro jejich výhodné využití v zástavbách či na užších silnicích.

Pořízení těchto autobusů s plně elektrickým pohonem by bylo ale reálné jen za předpokladu, že by město inkasovalo dotaci z Evropské unie. V opačném případě, tedy bez těchto finančních prostředků, by byl nákup vozů nepravděpodobný.

 


 

Kam dál?

SJÍZDNOST: Na jihu Čech silnice místy namrzají

úterý, 28. ledna 2014, 08:07

Jihočeské vozovky ve vyšších polohách, lesních úsecích, na mostech a v místech s výskytem mlhy v úterý ráno namrzají. Všechny...

Budějčáci se můžou svézt v elektrobusu s nabíjením z trolejí

pondělí, 27. ledna 2014, 09:45

Tento týden bude možné potkat v ulicích Českých Budějovic zajímavé vozidlo. Dopravní podnik otestuje elektrobus Siemens-Rampini,...

SJÍZDNOST: Některé jihočeské silnice pokryla vrstva sněhu

pondělí, 27. ledna 2014, 08:33

Na mnoha místech Jihočeského kraje leží dnes ráno na silnicích ujetý sníh krytý posypem, někde je i ledovka. Situaci řidičům...

Z propojení okruhů nejspíš bude ulice Generála Píky

čtvrtek, 16. ledna 2014, 15:02

Od října roku 2010 řidiči využívají takzvané propojení okruhů, tedy čtyřproudou silnici mezi kruháčem na Okružní a křižovatkou...

 

Komentáře

Vlasta Řeháková

Tak jsem se těšila zbytečně, že něco bude projíždět přes náměstí. Plané naděje. Starší lidé a méně pohybliví, když potřebují na magistrát, nebo do spořitelny, tak to mají opravdu těžké.

středa, 29. ledna 2014, 14:20
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.