Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dálnice D3 hlásí pokrok. Trasa obchvatu Budějc se nezmění

 
pondělí, 3. listopadu 2014, 15:53

Trasa dálničního obchvatu jihočeského krajského města zůstane nezměněna. Spekulace o jejím možném posunutí na Lišovský práh nebo až za něj, které by způsobilo další zdržení výstavby očekávané dálnice D3, utnulo Ředitelství silnic a dálnic. Jinou alternativou se nezabývá.

Během pondělního dopoledne znovu zasedala v Českých Budějovicích výkonná rady Sdružení pro výstavbu D3 a R4 v Jihočeském kraji. Jednání se měl zúčastnit také ministr dopravy Antonín Prachař, svou účast ale nakonec odvolal. Se zásadní informací však na jih Čech dorazil ředitel Úseku výstavby Ředitelství silnic a dálnic Tomáš Čížek, jenž potvrdil zachování plánované trasy výstavy dálnice D3.

„Jsme všichni rádi, že ŘSD uvažuje pouze o stabilizované variantě, tedy té, která je pod územním rozhodnutím. Končí tím dohady a posunutí vedení trasy na nebo až za Lišovský práh,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. „Je to plně v kompetenci municipality. Není naším právem ani odpovědností měnit územní plány. Musíme se držet toho, co je schváleno,“ potvrdil Tomáš Čížek.

Řeč přišla i na pohůrecký tunel, který by měl rovněž vyrůst v nezměněné podobě. „Diskutovali jsme dvě varianty. Přestože krátký tunel by znamenal výraznou úsporu financí, je tady velké riziko úplného zastavení stavby. Chceme vybudovat dálnici z Veselí nad Lužnicí na státní hranice s Rakouskem do roku 2021. Na to jsem už minule vsadil několik beden šampaňského,“ zopakoval Čížek svůj měsíc a půl starý slib.

Řešil se také počet dálničních sjezdů do Budějc. Původní plán počítá s pěti, ale ministerstvo uvažovalo o redukci. „Některé vzdálenosti mezi jednotlivými sjezdy jsou podnormové, takže jsme se shodli, že vytvoříme pracovní skupinu, do které bude zapojeno ministerstvo dopravy, ŘSD, kraj i město, aby všichni měli možnost do tohoto složitého procesu nahlížet a byli s výsledkem poté schopni žít,“ uvedl Tomáš Čížek. „Nechceme jít proti zájmu obyvatel, ale naším cílem je řešit sjezdy v zájmu budějovické dopravy,“ dodal Zimola.

V současné době na základě rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže znovu probíhá výběrové řízení na zhotovitele dálničních úseků Veselí - Bošilec a Borek - Úsilné. Proti původním výsledkům se neúspěšní uchazeči odvolali, a tak nová komise nyní hodnotí podané nabídky. Vítěze by měla doporučit Vládě ČR ještě v listopadu, rozhodnutí by tedy mělo padnout do konce roku.

„Pokud se ovšem znovu někdo odvolá, stavba se opět zdrží o dost velký časový úsek,“ sdělil znepokojivou informaci senátor a předseda Sdružení pro výstavbu D3 a R4 Pavel Eybert. „My ale chceme věřit tomu, aby rozhodnutí vlády bylo takové, že se proti němu nikdo neodvolá a v roce 2015 začne stavba čtyř úseků jihočeské dálnice D3,“ reagoval na jeho slova jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Díky nedávno novelizovanému zákonu 416 by měl být urychlen výkup pozemků, tudíž se v ideálním případě začne do konce příštího roku stavět také na úsecích Bošilec - Ševětín a Ševětín - Borek. Pozemky na trasách Veselí - Bošilec a Borek - Úsilné jsou podle slov Tomáše Čížka z ŘSD už téměř všechny vykoupeny.

Odhadovaný rozpočet na dostavbu jihočeské části dálnice D3 vedoucí z Prahy do Českých Budějovic a pokračující rychlostní komunikace R3 na hranice s Rakouskem činí 30 miliard korun. Cenu ale mohou ještě výrazně snížit výběrová řízení na zhotovitele.

Z plánované trasy je zatím v provozu zhruba čtyřicetikilometrový úsek mezi Veselím nad Lužnicím a Meznem na Benešovsku. Situace kolem D3 ve Středočeském kraji je vzhledem k posudku vlivu stavby na životní prostředí komplikovanější.

 


 

Kam dál?

Přezout na zimáky, nebo ještě pár dní počkat?

sobota, 1. listopadu 2014, 12:22

S prvním listopadovým dnem má spousta řidičů spojenou výměnu pneumatik. Je ale povinné mít už dnes vašeho plechového miláčka...

Oprava Plavské nabírá zpoždění. Hotová bude až příští rok

pátek, 31. října 2014, 11:30

Frekventovaný dopravní spoj mezi Roudným a Českými Budějovicemi, tedy Plavská ulice, stále nemá přesný termín dokončení. Oprava...

Nový úsek zanádražní komunikace je průjezdný

čtvrtek, 30. října 2014, 22:12

Ještě ve čtvrtek dopoledne se hovořilo spíš až o příštím týdnu, za několik hodin však bylo jasno - po zbrusu novém úseku...

V ulici opravili část silnice. Teď se na novém asfaltu parkuje

středa, 29. října 2014, 13:06

Ulice Na Zlaté stoce se po mnoha urgencích tamních obyvatel dočkala částečné opravy. „Ale když konečně položili nový asfalt, tak...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zaměstnanci Huawei sbírají citlivá data o klientech

Zaměstnanci české pobočky čínské telekomunikační společnosti Huawei údajně shromažďují citlivá data o lidech, s nimiž vedou obchodní jednání. Získané informace také probírají s lidmi z čínského velvyslanectví. Českému rozhlasu - Radiožurnál to řekli bývalí zaměstnanci firmy. Huawei obvinění odmítá.

Realisté dnes večer dohlasují o možném ukončení činnosti

Po třech letech dnes možná ukončí činnost politické uskupení Realisté. Členská základna o tom od minulého pondělí hlasuje. Sbor zakladatelů v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".