Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budějčáci se můžou svézt v elektrobusu s nabíjením z trolejí

 
pondělí, 27. ledna 2014, 09:45

Tento týden bude možné potkat v ulicích Českých Budějovic zajímavé vozidlo. Dopravní podnik otestuje elektrobus Siemens-Rampini, který mu bude zapůjčen z vídeňského dopravního podniku Wiener Linien díky vzájemné spolupráci se společností Siemens.

Jedná se o autobus s plně elektrickým pohonem, vytápěním a klimatizací, jehož největší zvláštností je unikátní způsob nabíjení akumulátoru. To je prováděno pomocí speciálního pantografu na střeše vozidla ze stávajícího trolejového vedení.

Tato technologie se tedy hodí do měst, kde je provozována trolejbusová doprava. Stávající infrastruktura trolejbusových tratí umožňuje bez dalších investičních nákladů její efektivní využití i pro průběžné dobíjení elektrobusů.

Testovaný elektrobus patří do kategorie midibusů - má menší rozměry, než standardní autobusy. Se svou délkou osm metrů a šířkou 2,2 metru je vhodný pro provoz ve stísněných podmínkách, například v historických centrech měst nebo v rezidenčních čtvrtích.

Nízkopodlažnost zajišťuje přístupnost veřejné dopravy i osobám se sníženou schopností pohybu. Právě v historickém centru je dvanáct těchto elektrobusů provozováno i ve Vídni.

„Od akce si slibujeme vyzkoušení nového způsobu nabíjení, která je pro náš provoz velice zajímavá. Zároveň prověříme průjezd midibusu tam, kde velké vozy nemohou být nasazeny. Příkladem je historické centrum města i další lokality,“ říká místopředseda představenstva dopravního podniku Slavoj Dolejš.

Důležitým hlediskem je vedle příznivého vlivu na životní prostředí také ekonomická stránka provozu takového vozidla. Vzhledem k rostoucí ceně nafty a postupujícímu vývoji alternativních pohonů se může jednat o zajímavou možnost pro budoucí nasazení na trasách, kde je odpovídající možnost průběžného nabíjení.

Plně elektrický provoz umožňuje cestování bez hluku a spalin. Přitom je energeticky velice úsporný. „Elektrobus Siemens-Rampini je atraktivní nejen pro cestující, ale i pro kolemjdoucí a ty, kteří žijí podél komunikací. Je tichý, má příjemný interiér a představuje zcela čistý provoz bez přídavného naftového topení. Vozidlo se v zimě elektricky vytápí a v létě klimatizuje. Díky průběžnému dobíjení na konečných zastávkách se podařilo významně zmenšit velikost a hmotnost akumulátoru energie,“ říká Roman Kokšal, ředitel dopravních divizí společnosti Siemens.

Zároveň vysvětluje princip fungování: „Je to velice jednoduché, rychlé a efektivní. Při čekání na konečné zastávce stačí zdvihnout sběrač na 10 až 15 minut, dobít akumulátor a elektrobus může vyrazit na další úsek. Dojezd vozidla je tak prakticky neomezený.“

Veřejné jízdy se konají ve středu 29. a ve čtvrtek 30. ledna. Přeprava všech cestujících je v tomto voze bezplatná.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

SJÍZDNOST: Některé jihočeské silnice pokryla vrstva sněhu

pondělí, 27. ledna 2014, 08:33

Na mnoha místech Jihočeského kraje leží dnes ráno na silnicích ujetý sníh krytý posypem, někde je i ledovka. Situaci řidičům...

Z propojení okruhů nejspíš bude ulice Generála Píky

čtvrtek, 16. ledna 2014, 15:02

Od října roku 2010 řidiči využívají takzvané propojení okruhů, tedy čtyřproudou silnici mezi kruháčem na Okružní a křižovatkou...

Pokud nepřispěje město, Jihočeskému letišti hrozí úpadek

čtvrtek, 16. ledna 2014, 11:25

Jestli uvažujete o tom, že z budějckého letiště v Plané budete brzy odlétat na dovolenou, pak vězte, že si ještě nějaký ten pátek...

Provoz letiště podpoří kraj mimořádnou dotací

pátek, 10. ledna 2014, 09:12

Rada Jihočeského kraje schválila mimořádnou provozní a investiční dotaci na první dva měsíce roku 2014 pro Jihočeské letiště...

 

Komentáře

Vlasta Řeháková

Bezvadný,konečně by taky mohlo něco jezdit přes náměstí.

úterý, 28. ledna 2014, 15:13
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Piety za Gotta sledovaly miliony lidí, zvýšily zájem na internetu

Pietní akce k uctění památky zesnulého zpěváka Karla Gotta sledovaly v televizních přenosech miliony diváků. Smuteční rozloučení rovněž výrazně zvýšilo návštěvnost na internetu a internetového zpravodajství, a to až o čtvrtinu. Vyplývá to z informací televizních a internetových společností. Gott zemřel po těžké nemoci 1. října. Dnes se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše, v pátek na pražském Žofíně smuteční rozloučení pro veřejnost.

Požárů následkem nevyčištěných komínů v ČR přibývá

Požárů následkem nevyčištěných komínů v Česku přibývá. Během poslední topné sezóny, tedy od října 2018 do konce března 2019, vyjížděli hasiči k více než tisícovce požárů komínů. Přes opakované varování ze strany kominíků i hasičů toto číslo dlouhodobě neklesá, naopak meziročně mírně roste. Vyplývá to ze statistik hasičů a pojišťoven.

Končící šéf TOP 09 Pospíšil se stal předsedou pražské organizace

Poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se stal šéfem pražské organizace strany. Rozhodl o tom dnešní sněm organizace v hlavním městě. Pro jeho zvolení hlasovalo 73 z 99 delegátů, sdělila mluvčí TOP 09 Lenka Brandtová. Pospíšil už nebude na listopadovém volebním sněmu TOP 09 obhajovat post předsedy. Jako šéf pražské TOP 09 chce lépe koordinovat práci na magistrátu s aktivitami městských částí, kde má strana silné zastoupení, aby se straně víc dařilo prosazovat programové priority.