Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstavba úseku dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem začne za týden

 
pondělí, 14. září 2015, 18:52

O více než osm kilometrů se začne příští úterý prodlužovat dálnice D3. Dojde k slavnostnímu zahájení výstavby úseku mezi Bošilcem a Ševětínem. Trasa začne v mimoúrovňové křižovatce Veselí - sever a skončí za mimoúrovňovou křižovatkou se silnicí I/34 v Úsilném.

Zhotovitelem stavby za téměř 1,25 miliardy korun jsou společnosti MTS, Swietelsky a Doprastav. Pokud vše půjde podle plánu a při výstavbě se nestane nic, co by ji zbrzdilo, jako tomu je v podobě archeologického průzkumu na úseku Veselí - Bošilec, první auta by se po novém úseku měla projet přesně za tři roky.

ČTĚTE TAKÉ: Pozastavily stavbu dálnice D3 archeologické práce? Zřejmě ne

„Máme zatím dostatek prostředků na přípravu, to je velice důležitá záležitost. V podstatě se zdá, že i většina prostředků do budoucnosti pro výstavbu D3 a R3 je zajištěna z evropských prostředků a kofinancována z České republiky,“ řekl dnes novinářům senátor Pavel Eybert.

Kromě úseku mezi Veselím a Bošilcem je rovněž ve stavbě část od Borku k Úsilnému, kde běží práce bez problémů. K tomu by měl být ještě v letošním roce vysoutěžen úsek Ševětín - Borek. Na začátku příští pracovní sezony by následně mohla být zahájena jeho výstavba.

„Tím bychom sice měli celou dálnici od hranic kraje až po České Budějovice vyřešenu, ale to, co nás nejvíce trápí, je dálniční obchvat Českých Budějovic a na něj navazující rychlostní komunikace R3 ve směru na Dolní Dvořiště, kde to, bohužel, bude ještě nějaký rok trvat. A to zejména kvůli mnoha nevykoupeným pozemkům. Přejme si proto, aby rok 2022 byl tím, kdy to bude celé hotové,“ uvedl po jednání Výkonné rady Sdružení pro výstavbu D3 a R4 hejtman Jiří Zimola.

Došlo také na rozhodnutí, že úseky R4 budou financovány projektem PPP, při kterých jde o spolupráci veřejného a soukromého sektoru. „Nahradíme státní zdroje a nemožnost čerpání evropských peněz na komunikaci. Na R4 jsou potřeba ještě stále miliardy. Zájem investorů o ni podle mě bude, jen záleží, jestli se dobře podaří napsat zadávací řízení,“ dodal Eybert.

Pokud to přispěje k rychlejšímu dokončení výstavby, je pro i hejtman Zimola. „O této formě se uvažovalo již u dálnice D3. Pak se ale ukázalo, že na to jako Česká republika nejsme úplně legislativně připraveni. Otázkou tedy zůstává, na kolik to půjde realizovat u R4. Obecně jako Jihočech mám za to, že jakákoliv forma, kterou stát zvolí a která povede k rychlému dokončení rychlostních komunikací a dálnic na jihu Čech, bude jen dobře.“

Základní informace

Bošilec - Ševětín

  • Délka: 8137 metrů
  • Cena: 1,248 mld. Kč
  • Úsek: 109,300 km - 117,400 km
  • Zhotovitel: Sdružení MTS + Swietelsky + Doprastav

Vizitka autora

 

Lukáš Dvořák

Malý velký muž, často velmi egoistický a zahleděný do sebe. Vždy s posledním slovem. 

Přesto naslouchá novým nápadům a hledá cesty k ještě lepším výsledkům. 

Tvrdohlavý puntíčkář a milovník humoru, nejvíce černého. Liberálně smýšlející, ale s důrazem na dodržování elementárních pravidel.

Milovník sociálních sítí.

Bývalý šéfredaktor, který si nepřipouští, že stárne, ačkoliv mu to tělo dává čím dál více najevo.

 
 


 

Kam dál?

Padla zelená a nový úsek zanádražní komunikace se stal průjezdným

pátek, 11. září 2015, 18:44

Červená, oranžová a konečně zelená. K tomuto účelu speciálně připravený semafor spustil v pátek 11. září do zkušebního provozu...

Rizikový přechod v blízkosti škol v Českém Krumlově je bezpečnější...

čtvrtek, 10. září 2015, 11:35

Českokrumlovský přechod přes ulici Objížďková získal nové bezpečnostní osvětlení. Ve středu jej zástupci města slavnostně...

V pátek půjde do zkušebního provozu další úsek zanádražní komunikace

středa, 9. září 2015, 13:30

Už tento pátek v 9 hodin se uleví valné většině řidičů, která míří směrem od Lišova na Trhové Sviny. Do zkušebního provozu bude...

Pozastavily stavbu dálnice D3 archeologické práce? Zřejmě ne

středa, 2. září 2015, 09:32

Dálnice, která by měla spojovat Budějce s Prahou, je velkým tématem. Teď se zdá, že se práce v úseku mezi Veselím nad Lužnicí a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.