Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Turné dopravní výchovy pro učitele základních škol

 
sobota, 5. října 2019, 17:12

V silničním provozu jsou děti velmi zranitelné. Vzdělání v oblasti bezpečnosti chybí jim, pedagogům i rodičům. Tým silniční bezpečnosti společně s partnery proto pořádá semináře pro pedagogy o dopravní výchově. V každém krajském městě se v podzimních měsících realizuje seminář akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Pro pedagogy jsou semináře bezplatné.

Od roku 2011 do roku 2018 zemřelo na českých silnicích 107 dětí, 1 176 dětí bylo těžce a 16 261 lehce zraněno. Z celkové počtu 38 486 nehod bylo téměř v 15% označeno za viníka dítě.Především ti nejmenší nemají dostatek zkušeností, aby správně vyhodnotily dopravní situaci. Děti například špatně odhadují rychlost přijíždějícího automobilu k přechodu nebo vzdálenost automobilu.

Úroveň dopravní výchovy v České republice není optimální. Výsledky České školní inspekce, šetření Centra dopravního výzkumu a další zapojené instituce se shodují na nedostatečném vzdělání pedagogů. Ti často neabsolvovali žádné školení či kurz k výuce dopravní výchovy a nemají podpůrné materiály k výuce. Také výsledky žáků z šetření nejsou nikterak příznivé.

Projekt „Markétina dopravní výchova“ je určen nejen dětem, ale především pedagogům a rodičům. Projekt odborně kvalifikuje pedagogy k výuce dopravní výchovy. Současně poskytuje metodickou podporu plnou didaktických materiálů a jiných pomůcek, je doplněn aktivitami zvyšujícími efektivitu vzdělávání prostřednictvím preventivních programů v mateřských a základních školách, preventivních akcích realizovaných pro veřejnost a dalších aktivit. Projekt je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Chybí pravidelné vzdělávání pedagogů, stejně jako pomůcky a materiály. Proto se Tým silniční bezpečnosti společně s Policií ČR a dalšími partnery pustil do realizace projektu Markétina dopravní výchova a vyráží do krajů se semináři dopravní výchovy. „Těší nás zájem pedagogů o dopravní výchovu jako takový. V posledních letech jsme především na území Libereckého kraje vybudovali s pedagogy takové vztahy, že spolupráce neskončila s koncem semináře,“ říká Markéta Novotná, metodik dopravní výchovy z Týmu silniční bezpečnosti.

Během seminářů jsou pedagogové seznámeni se základními pravidly, systémem dopravní výchovy, legislativou a také nově vzniklými materiály v rámci projektu. Kurzy probíhají interaktivně. Učitelé nejsou jen pasivními příjemci informací, ale sami se zapojují. Důležitou součástí je také zpětná vazba. Z té jasně vyplývá, že řada škol nemá dostatečné informace o dostupných materiálech nejen tištěných, ale i internetových. „Pedagogové na našich seminářích oceňují především představení všech materiálů, portálů a aplikací, které jsou v současné době dostupné k výuce dopravní výchovy. Stejně pozitivně reagují na materiály a pomůcky, které jsme pro ně pod hlavičkou projektu připravili,“ říká Novotná.

V minulém týdnu Markéta s týmem lektorů navštívila již pedagogy v Moravskoslezském, Olomouckém a Pardubickém kraji. Tento týden navštívila České Budějovice a Prahu. Další semináře pokračují dle harmonogramu, který je dostupný na www.dopravnivychova.cz/stranky/100/seminare. „Seminářem to pro učitele a školy nekončí. Pokud budou mít zájem, mohou s metodikem spolupracovat i nadále. Mají možnost si zažádat o tištěné materiály pro všechny žáky na škole, dále naplánovat dopolední program pro žáky a spoustu dalších aktivit připravených nejen pod hlavičkou projektu,“ uzavřel Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Témata semináře:

  • Dopravní výchova v současném vzdělávacím systému
  • Legislativa silničního provozu
  • Metodika dopravní výchovy
  • Dostupné materiály pro výuku dopravní výchovy
  • Inovativní materiály pro výuku dopraví výchovy
Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

V pondělí začne realizace druhé etapy parkovacích zón, ve vybraných...

čtvrtek, 3. října 2019, 15:38

Město by v pondělí mělo začít realizovat dopravní značení v rámci akce „Doprava v klidu – parkovací zóny II. etapa – oblast...

DOPRAVNÍ INFO: Omezení se mimo jiné týkají Českých Budějovic,...

čtvrtek, 3. října 2019, 14:11

V říjnu pokračuje na jihočeských komunikacích hned několik oprav, které odstartovaly v září. Jak dlouho potrvají? Více v článku

Bydlíte v oblasti plánovaného rozšíření parkovacích zón na Pražském...

středa, 2. října 2019, 16:09

Od 1. prosince letošního roku začne účinnost nové etapy parkovacích zón v Českých Budějovicích, která má za cíl regulaci počtu...

Rekonstrukce na Dlouhé louce prodloužila zelenou, důvodem je navýšení...

středa, 2. října 2019, 13:37

Křižovatka na Dlouhé louce prošla rekonstrukcí. Kromě nového povrchu se řidiči dočkali i přidaného levého odbočovacího pruhu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.