Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj by měl před zavedením mýtného zjistit aktuální čísla, navrhuje ODS. Nejsme proti, říká radní Švec

 
úterý, 6. srpna 2019, 20:37

Jihočeská ODS chce vyzvat kraj k vypsání okamžité zakázky na sčítání dopravy na úsecích, kterých by se od nového roku mělo dotknout zavedení mýtného. Jde o silnici I/20, která bude zpoplatněná, a silnici I/22, která se po zavedení mýtného stane objízdnou trasou pro řidiče, kteří se budou chtít placení vyhnout. Jihočeský kraj se návrhu ODS nebrání.

Podle ODS nyní chybí relevantní data o tom, kolik aut po silnicích I/20 a I/22 projede. „Poslední čísla jsou z roku 2016, a je jasné, že jak roste ekonomika, tak se pohyb kamionů a dopravy zvýšil na všech silnicích,“ uvedl předseda krajské ODS Martin Kuba, podle kterého současná čísla neukážou nic o možném přesunu dopravy po zavedení mýtného.

Měření by mělo proběhnout letos na podzim a druhé příští rok na jaře. Na základě toho bude možné zjistit, jestli se doprava ze zpoplatněné silnice přesunula na nezpoplatněnou. „Zároveň chceme, aby kraj vyvolal jednání s ministerstvem dopravy, na kterém bude oznámeno, že sčítání proběhne a chceme slyšet kritéria, která ministerstvo považuje za relevantní ke zpoplatnění silnice I/22,“ dodal Kuba.

Podle ministerstva dopravy už ale nelze měnit, kterých silnic se zpoplatnění bude a nebude týkat. „Seznam vznikl v lednu 2017 bez vědomí obcí a krajů. Ministerstvo dopravy neustále tvrdí, že kvůli tenderu na nové mýto už nelze seznam měnit, rozšiřovat ani zužovat, aniž by k tomu zveřejnilo nějakou právní analýzu. Domáháme se jednoduché věci, pokud má být zpoplatněna silnice I/20, tak má být zpoplatněna i silnice I/22,“ uvedl zastupitel Katovic na Strakonicku Tomáš Hajdušek (ODS).

Ministerstvo dopravy podle Hejduška tvrdí, že k žádnému přesunu dopravy nedojde. „Spotřeba pohonných hmot na kilometr je podle ministerstva vyšší než cena mýtného, a proto není ekonomickým zájmem dopravců, jezdit přes objízdnou trasu. Pokud budeme počítat průměrnou spotřebu kamionu 30 litrů na 100 kilometrů a cenu nafty 30 korun s DPH, tak to vychází nějakých 7,50 korun a nejčastější sazby mýta jsou od 4 do 6 korun, tak to takový rozdíl není,“ vypočítal. Zároveň upozornil, že ačkoliv ministerstvo s přesunem dopravy nepočítá, vytvořilo skupinu, která se má zabývat dopadem zavedení mýtného na obce.

Elektronické mýtné pro kamiony je spuštěno od roku 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic I. třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy Kč. Dosud mýtné vybírala firma Kapsch, od nového roku by mělo mýtné vybírat konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll.

Problémy mají obce už teď

Už teď se některé obce potýkají s problémy kvůli husté dopravě. „Silnice I/22 prochází středem obce, kde je veškerá občanská vybavenost. Občané, kteří jdou na poštu, do školky musí přecházet tuto silnici. Už teď je v odpoledních hodinách problém ji přejít. Neumím si představit, jak to bude po zpoplatnění I/20 vypadat,“ řekl starosta Střelských Hoštic na Strakonicku Luboš Krupka (ODS). Obcí nyní projede 150 až 200 kamionů denně, po zavedení mýtného jich podle odhadu přibude 500 až 600.

Kraj proti návrhu ODS nic nemá a považuje ho za dobrý krok. „Když někdo přijde s dobrým nápadem, tak určitě stojí za to, se o tom bavit. A to je určitě i tento případ. I když si myslím, že by tohle měl udělat stát,“ řekl k návrhu radní Jiří Švec.

Kraj se snaží situaci vyřešit i bez aktuálních čísel. „V pátek na společném jednání některých zastupitelů a starostů jsme odsouhlasili, že budeme požadovat osazení některých komunikací druhých a třetích tříd dopravním značením, které omezí průjezd kamionů nad 12 tun. Věříme, že je to opatření, které by mělo zajistit, aby se kamiony nevyhýbaly placenému úseku,“ uzavřel Švec.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto kraj-jihocesky.cz
 


 

Kam dál?

Dopravní výchovy se netřeba bát

sobota, 3. srpna 2019, 13:13

Semináře pro pedagogy základních škol z oblasti dopravní výchovy pokračují. Realizovat se budou na podzim 2019. Jsou bezplatné a...

Konec dlouhým kolonám? Kruháč v Litvínovicích čeká přestavba

úterý, 30. července 2019, 15:02

Kruhový objezd v Litvínovicích je trnem v oknu nejednomu řidiči. Dobrou zprávou tak může být, že ho čeká přestavba. Tu bude za...

Policejní akce „X“ odhalila přes padesát přestupků. Kontroly...

úterý, 30. července 2019, 14:37

Dopravní policisté za sebou mají akci, při které se zaměřili na kontroly nákladních aut a autobusů. Ta proběhla během uplynulého...

Přes Budějce projede v noci nadměrný náklad

pondělí, 29. července 2019, 08:46

Přes Jihočeský kraj v noci projede nadměrný náklad. Jedná se o dvě soupravy, které pojedou z Prachatic směrem na Dolní Dvořiště....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.