Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Firmy, které staví část dálnice D3 u Hodějovic, mají zpoždění

 
středa, 17. července 2019, 14:06

Italsko-slovenské sdružení firem Salini Impregilo a Doprastav, které staví za sedm miliard korun část dálnice D3 Hodějovice – Třebonín, se na stavbě dostalo do téměř třítýdenního zpoždění. Zdržení se týká dokumentace stavby. Firmy na popud Ředitelství silnic a dálnic předložily nový harmonogram, který dodržují a zpoždění dohánějí.

Stavba dálničního úseku dlouhého 12,5 kilometru, který bude součástí obchvatu Českých Budějovic, by měla být hotova v létě 2022. František Pastorek z firmy Salini Impregilo dnes řekl, že žádné velké problémy na stavbě neeviduje. Stavbu dálnice D3 si ve čtvrtek přijedou prohlédnout i členové vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO).

S italskou firmou Salini Impregilo ukončilo spolupráci letos v březnu Slovensko kvůli pomalému postupu stavebních prací na úseku dálnice na severu země, včetně rozestavěného tunelu. Firma tam stavěla v konsorciu se slovenskou společností Dúha, byla dlouhodobě ve skluzu.

Zpoždění na úseku D3 zjistilo ŘSD při posledním kontrolním dni. „Nejednalo se o stavební zpoždění, ale o zpoždění v úkolech, které jsou úvodní pro zahájení stavby, především tam bylo zdržení v předání a schválení realizační dokumentace stavby. My jsme je velmi důrazně vyzvali, aby nám předložili harmonogram, který to zdržení napraví, ten nám předložili, my jsme ho schválili. V tuhle chvíli ho kontrolujeme a oni ten opravený harmonogram plní," řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Pastorek řekl, že stavba začala před čtyřmi měsíci. „Fungujeme čtyři měsíce. Já si myslím, že po čtyřech měsících neevidujeme žádné velké problémy na stavbě, to říkám zodpovědně. Dva týdny nebo týden zpoždění na projektové dokumentaci, tyhle informace nemám. Nicméně kdyby mělo být toto zpoždění na stavbě, která se bude dělat čtyři a půl roku,... říkáte tři týdny?", řekl Pastorek.

Mluvčí ŘSD Jan Studecký uvedl, že stát teď s firmami schvaluje materiály, subdodavatele a technologické předpisy ke stavbě. Hotov je provizorní most přes řeku Malši, dělají se plošné sanace, vrtají štěrkové piloty. „Harmonogram stavby je upravován dle aktuálně provedených prací a stále drží stejný termín zprovoznění stavby v roce 2022," uvedl Studecký. ŘSD již dříve uvedlo, že stavbu kontroluje i pomocí dronů.

Obchvat Českých Budějovic se začal stavět letos na jaře, hotov má být v září 2022. Tvoří ho 7,2 kilometru dlouhý úsek Úsilné-Staré Hodějovice za 5,28 miliardy Kč a úsek Hodějovice-Třebonín.

Zatím poslední jihočeský úsek D3 Bošilec - Ševětín dlouhý 8,1 kilometru otevřelo ŘSD na konci června. Na jaře 2020 chce stát zprovoznit další část D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,6 kilometru s náklady 933,2 milionu bez DPH.

K hranicím s Rakouskem by měla být D3 dokončena na přelomu let 2024 a 2025. D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi, kde se napojí na rakouskou rychlostní silnici S10. Dálnice D3 by měla měřit 170 kilometrů, v provozu je 58 kilometrů.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Modré zóny se rozšíří na Pražské předměstí od listopadu. První dva...

středa, 17. července 2019, 07:00

Budějce čeká od listopadu další rozšíření parkovacích zón. Modré čáry se tentokrát objeví na další části Pražského předměstí....

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

úterý, 16. července 2019, 17:33

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se řešení,...

V sobotu proběhla dopravně bezpečnostní akce. Každý druhý řidič se...

pondělí, 15. července 2019, 17:07

Dopravní policisté z Jihočeského kraje se o víkendu opět zaměřili na řidiče. Hlídky zkontrolovaly skoro tři sta aut. Celkově...

Ve Strakonicích začala oprava silnice za třicet šest milionů....

pondělí, 15. července 2019, 14:22

Strakonice začaly opravovat silnici k Dražejovu. Je v severozápadní části města. Jde o spojnici mezi centrem Strakonic a částí...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.