Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Modré zóny se rozšíří na Pražské předměstí od listopadu. První dva měsíce budou zdarma

 
středa, 17. července 2019, 07:00

Budějce čeká od listopadu další rozšíření parkovacích zón. Modré čáry se tentokrát objeví na další části Pražského předměstí. Lidé si tak budou muset zvykat na placené parkování tam, kde doteď mohli parkovat zadarmo. Většina obyvatel ale nový systém vítá.

První fázi parkovací revoluce spustilo město už v minulém roce. Přes počátečný neshody a problémy si ale většina tamních obyvatel na nový systém zvykla a je s ním spokojená. „Já si nemůžu stěžovat, málokdy se teď stane, že nemám kde zaparkovat. Téměř vždy najdu místo, což se předtím říct nedalo,“ popisuje Martina Nováková, která bydlí v ulici Bedřicha Smetany.

Další rozšíření se týká lokality od Pražské třídy, Strakonické ulice, Husovy třídy až po řeku Vltavu. Přesah by měl být až na Mlýnskou stoku. Systém bude podle náměstka primátora Viktora Lavičky stejný, jako v první fázi. „První kampaň jsem nastavoval já, ještě když jsem seděl v Dopravním podniku, takže si dokážu ohlídat, aby byla v tomto případě kontinuita. První vlna byla trochu hektická, nechceme tyto věci opakovat a chceme, aby bylo vše předáno obyvatelům jako balíček, takže veškeré činnosti a věci s tím spojené, budou spuštěny k tomu datu D,“ uvedl Lavička.

Město počítá se spuštěním 1. listopadu. Datum je klíčové i kvůli počasí. Pozdější termín už by podle Lavičky mohl způsobit problémy s grafickým značením zón. „V tuhle chvíli už máme všechny neznámé vyřešeny, takže nevidím důvod, proč bychom to neměli stihnout,“ dodal náměstek pro dopravu.

V zónách by měli zaparkovat hlavně ti, kteří mají v dané lokalitě trvalé bydliště nebo provozovny. „Město si od projektu slibuje, že parkování dostane nějaký řád. Není to represe, ale je to regulativní opatření,“ řekl Lavička. Parkovací automaty, které dodá stejná firma, jako v první fázi, vyjdou město zhruba na 20 milionů korun bez DPH. Dopravní značení vyjde na další tři miliony bez DPH.

Stejně jako systém, zůstanou stejné i ceny parkování. „Stání v parkovacích zónách vyjde rezidenty na 400 až 500 korun za rok, abonenti a vlastníci nemovitostí zaplatí za roční stání na čtyři až pět tisíc korun,“ doplnil náměstek primátora Ivo Moravec. Podle něj budou po spuštění první dva měsíce zdarma, platit se tedy začne od nového roku.

Další rozšíření

Lavička uvedl, že město výhledově zváží, zda by zóny nezavedlo také v některých jižních částech Českých Budějovic. Jedná se o čtvrti, kde rovněž nyní parkují lidé, kteří dojíždějí z okolí do metropole do zaměstnání. „Ovšem předpokladem pro to musí být záchytné parkoviště s navazující městskou hromadnou dopravou. A to třeba v případě Pražského předměstí existuje v Jírovcově ulici a ještě se navýší jeho kapacita," řekl Lavička.

Vizitka autora

 

Elmira Talířová

Šéfredaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: talirova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
 


 

Kam dál?

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

úterý, 16. července 2019, 17:33

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se řešení,...

V sobotu proběhla dopravně bezpečnostní akce. Každý druhý řidič se...

pondělí, 15. července 2019, 17:07

Dopravní policisté z Jihočeského kraje se o víkendu opět zaměřili na řidiče. Hlídky zkontrolovaly skoro tři sta aut. Celkově...

Ve Strakonicích začala oprava silnice za třicet šest milionů....

pondělí, 15. července 2019, 14:22

Strakonice začaly opravovat silnici k Dražejovu. Je v severozápadní části města. Jde o spojnici mezi centrem Strakonic a částí...

Jihočeský kraj vybuduje u letiště parkoviště pro stovku kamionů

neděle, 14. července 2019, 08:34

Jihočeský kraj vybuduje v areálu letiště v Plané u Českých Budějovic záchytné parkoviště pro stovku kamionů a ubytovací zařízení...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.