Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dálnice z Bošilce do Ševětína je otevřená. ŘSD zprovoznilo dalších osm kilometrů D3

 
pondělí, 24. června 2019, 17:48

Dálnice D3 se dnes rozrostla o dalších osm kilometrů. Po více než třech letech dnes Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo úsek dálnice z Bošilce do Ševětína. Úsek, který stál 1,24 miliardy korun bez DPH, se řidičům otevřel ve čtyři hodiny odpoledne.

Úsek se začal stavět v únoru 2016. „Trasa vede částečně v trase bývalé trati Českých drah, která se musela přeložit, a zčásti v trase silnice I/3, proto byla lhůta výstavby delší," vysvětl asistent správce stavby z firmy Pragoprojekt Pavel Mandík. Úsek stavěly firmy Metrostav, Swietelsky a Doprastav.

Nový úsek dálnice by měl podle generálního ředitele ŘSD Pavola Kováčika zlepšit a zrychlit dopravu a zamezit nebezpečným situacím na silnici I/3. „Pro obyvatele přilehlých obcí spočívá význam také ve snížení hlukové zátěže díky protihlukovým opatřením," uvedl Kováčik.

Osmikilometrový úsek obsahuje více než tři kilometry protihlukových stěn, čtyři mosty přímo na dálnici, čtyři mimo ni a jeden podchod pro pěší. Celkem najdeme na otevřeném úseku 92 stavebních objektů. Součástí je i jeden kilometr z vedlejší stavby D3 Ševětín - Borek, jinak by ho podle ŘSD nešlo využívat. Ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica dnes řekl, že 60 procent nákladů pokryly peníze z EU.

Na jaře 2020 zprovozní ŘSD další úsek

Zatím poslední jihočeský úsek D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec dlouhý 5,1 kilometru otevřelo ŘSD v říjnu 2017. Na jaře 2020 chce ŘSD podle mluvčího Jana Rýdla zprovoznit další část D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,6 kilometru, kde jsou náklady 933,2 milionu korun bez DPH.

ČTĚTE TAKÉ: Dálnice D3 bude na rakouskou rychlostní silnici S10 napojena v roce 2025

Letos začalo ŘSD stavět obchvat Českých Budějovic, který bude součástí D3 a hotov má být v září 2022. Tvoří ho část Hodějovice - Třebonín dlouhá 12,5 kilometru, kde jsou náklady sedm miliard korun, a 7,2 kilometru dlouhý úsek Úsilné - Staré Hodějovice za 5,28 miliardy korun.

K hranicím s Rakouskem by měla být D3 hotová na přelomu let 2024 a 2025. D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi, kde se napojí na rakouskou rychlostní silnici S10. Dálnice D3 by měla měřit 170 kilometrů, v provozu bude ode dneška 58 kilometrů.

Napsal(a) Elmira Talířová, ČTK | Foto Redakce
 


 

Kam dál?

Pořídit si auto podle svých představ nebylo nikdy jednodušší a...

pondělí, 24. června 2019, 13:31

O klasické pořizování automobilu je stále menší zájem. V kurzu jsou operativní leasingy, které ovšem zájemcům určují řadu...

Jihočeské cyklobusy vyjely 22. června

pondělí, 24. června 2019, 12:03

Po vzájemné dohodě Jihočeského kraje a společnosti GW BUS byl opět zahájen provoz oblíbeného cykloturistického projektu...

Ředitelství silnic a dálnic dnes zprovozní osm kilometrů D3 z Bošilce...

pondělí, 24. června 2019, 06:52

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes zprovozní osmikilometrovou část dálnice D3 z Bošilece do Ševětína na Českobudějovicku....

VIDEO: Centrum dopravního výzkumu chce zveřejňovat záběry nehod

sobota, 22. června 2019, 15:53

Centrum dopravního výzkumu (CDV) plánuje zveřejňovat realistická videa tragických dopravních nehod. Jde o kombinaci simulace a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.