Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeské cyklobusy po šestnácti letech nevyjedou, problém jsou peníze

 
úterý, 21. května 2019, 08:38, aktualizováno 21. května 2019, 10:51

Cyklobusy hojně využívané turisty po šestnácti letech nevyjedou. Trasy na Třeboňsku, Jindřichohradecku nebo na Šumavě tak budou bez pravidelných linek. Během letních měsíců využilo možnost cyklobusů skoro 20 tisíc turistů. Podle společnosti provozující linky je problém ve financování.

Projekt na podporu turistiky a cykloturistiky pokrýval od roku 2003 oblast Jihočeského kraje od Šumavy přes Novohradsko, Třeboňsko, Jindřichohradecko a vedl až do rakouského Gmündu. Ať už vyrazili turisté pěšky nebo na jízdním kole, dostali se díky cyklobusům spolehlivě do výjimečných jihočeských lokalit. V průměru využilo během letních měsíců služeb tohoto projektu cca 19 tisíc turistů a bylo převezeno přes 3 300 kol.

 „Pro sezonu 2019 se před zahájením provozu ani po několika měsících jednání nepodařilo ze strany Jihočeského kraje zajistit potřebné financování tohoto projektu,“ oznámilo představenstvo společnosti GW Bus, která síť cyklobusových linek zajišťuje.

Radní kraje pro dopravu Jiří Švec potvrdil, že kraj nechce linky podporovat formou individuální dotace, místo toho ale nabízí grantový program pro turistickou dopravu. „Snažíme se dlouhodobě omezovat individuální dotace a jít cestou grantových programů,“ řekl Švec. Podle něj kraj musí primárně zajistit základní dopravní obslužnost, aby se lidé dostali do škol a zaměstnání. 

„Jihočeský kraj dlouhodobě podporuje veškeré druhy rekreační dopravy, tedy železniční, autobusovou, lanovou i lodní. Proto v letošním roce zařadil mezi své dotační programy podporu této oblasti – název dotačního programu je „Podpora rekreační dopravy na území Jihočeského kraje.“ Jeho výše činila 5 milionů korun a uspokojila část uchazečů. Na základě upozornění na nedostačující výši podpory pro jeden subjekt – hranice činila 500 tisíc korun, máme připravenou k vyhlášení na 6. června druhou výzvu, ve které je hranice navýšena na 2 miliony korun. Je na rozhodnutí každého subjektu, zda se dotačního programu zúčastní. Ani tato dotace, jako každá, nepokrývá 100 procent nákladů žadatele. Kraj je povinen vystupovat transparentně a rovně vůči všem případným uchazečům. Samozřejmě nemůžeme nikoho nutit, aby se programu zúčastnil,“ dodala tisková mluvčí kraje Hana Brožková.

Na prohlášení kraje zareagoval předseda představenstva společnosti provozující cyklobusy. „První cyklobusy mají vyjet již 8. června. Je proto pochopitelné, že grant, vyhlášený 6. června s předpokladem vyhodnocení o přidělení či nepřidělení dotace v září letošního roku, se již nemůže týkat financování letošní sezóny. Bohužel tedy nelze realizovat projekt v hodnotě cca 2 miliónů korun bez jistoty finančního zabezpečení celého projektu tak, jak tomu bylo  bezproblémově v uplynulých létech,“ uzavřel Miloslav Mrkvička

Vizitka autora

 

Adéla Cinklová

Redaktorka portálu Budějcká Drbna

kontakt: cinklova@budejckadrbna.cz

Budějcká Drbna je v prvním z regionálních zpravodajských webů projektu Drbna.cz

 
Foto kraj-jihocesky.cz
 


 

Kam dál?

Správa železniční dopravní cesty postaví v Písku novou zastávku, bude...

pondělí, 20. května 2019, 19:52

Správa železniční dopravní cesty začne ve druhé polovině roku stavět novou vlakovou zastávku Písek jih, která lidem zkrátí cestu...

Na parkovišti nedaleko Kauflandu došlo k navýšení parkovacích míst

pondělí, 20. května 2019, 13:06

Na parkovišti u Kauflandu, které bylo bráno jako odstavné pro kamiony, vzniklo 86 míst pro osobáky a pět pro osoby ZTP. Místo pro...

Rallye uzavře několik silnic, řidiči musejí počítat s komplikacemi

pátek, 17. května 2019, 07:06

Zítra začíná 47. ročník Rallye Český Krumlov. Závodníci řidiče na několika místech omezí. S komplikacemi musejí počítat od rána...

VIDEO: Téměř třetina usmrcených při autonehodách nebyla připoutána

středa, 15. května 2019, 13:51

Nejúčinnějším nástrojem pasivní bezpečnosti jsou jednoznačně bezpečnostní pásy. Přesto polovina mladých řidičů EU ve věku 18 až...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600 kilometrů, rozhodli veterináři

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky hospodářských zvířat na větší vzdálenost než 600 kilometrů. Důvod je více než zřejmý, očekávaná vedra.

Sedm let po zadržení se sedmi miliony dostal Rath sedmiletý trest

Jako lékař dnes třiapadesátiletý David Rath úspěšně rozjel kariéru, nepřehlédnutelný byl také v roli politika. Stihl být ministrem zdravotnictví, zasedal ve Sněmovně, zastával i funkci středočeského hejtmana. Právě působení v čele kraje se mu ale stalo osudným. Za korupční kauzu, spojenou s Rathovým působením v hejtmanské funkci, dnes u pražského vrchního soudu dostal někdejší vysoce postavený politik sedmiletý trest vězení.

Devátý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celou Českou republiku

V roce 2018 zemřelo při dopravních nehodách 565 osob. Z celkového počtu usmrcených při nehodách bylo 38 cyklistů, 30 z nich nemělo přilbu, což představuje 79 procent všech usmrcených cyklistů na našich silnicích.