Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Desítky tisíc aut se dál valí přes Olbramovice. ŘSD chybí čtyři tisíce metrů čtverečných pozemků pro stavbu obchvatu

 
pondělí, 21. ledna 2019, 12:01

Stavba obchvatu Olbramovic se protáhne, otázkou zůstává o kolik měsíců. Realizace projektu poblíž Čapího hnízda fakticky začala, dělníci ale zatím nemohou „kopnout“ do země. Ne všechny pozemky, přes které by měl vést obchvat, jsou vykoupeny.

Stavba obchvatu Olbramovic byla fakticky zahájena a to přípravnými pracemi, kdy byly na trase obchvatu vykáceny stromy a odstraněny křoviny. „Zahájení prací na výstavbě přeložky ale brzdí následující. Ředitelství silnic a dálnic jako stavebník nedisponuje v současné době pravomocnými stavebními povoleními a majetkovými právy k pozemkům jednoho subjektu v hlavní trase přeložky. Z těchto důvodů stavbu nelze zahájit,“ řekla redakci mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Rozhodnutím Krajského soudu v Praze bylo totiž zrušeno vyvlastnění DAVO Corporation a řízení bylo navráceno zpět na stavební úřad do Votic. Jedná se o pozemek v hlavní trase přeložky o celkové výměře takřka 4 tisíc metrů čtverečných, bez kterého nelze stavbu zahájit. „Předpoklad získání majetkových práv k tomuto pozemku je ve třetím čtvrtletí roku 2019,“ odhadla Ledvinová.

Řešení v rukou ministerstva

Stavební povolení na hlavní trasu bylo sice vydáno, ale z důvodu podaných odvolání byl spis předán k rozhodnutí ministerstvu dopravy. „Pokud odvolací orgán shledá odvolání nedůvodnými, potvrdí vydané stavební povolení. V případě, že odvolací orgán shledá odvolání důvodnými, může vydané stavební povolení vrátit správnímu orgánu k novému projednání, případně k doplnění podkladů pro rozhodnutí, podle toho, jaké podklady bude potřeba doplnit, bude trvat nové projednání a následné vydání stavebního povolení, proti kterému bude opět možné podat odvolání,“ dodala mluvčí. Proto nelze jednoznačně odhadnout termín nabytí právní moci stavebního povolení. Může se pohybovat v rozmezí od 2 do 8 měsíců.

Pozemky pod plánovaným obchvatem prodala už také společnost Imoba, která vlastní farmu Čapí hnízdo. Ředitelství za pozemky zaplatilo osminásobek znaleckého odhadu. „Nejednalo se o ojedinělý či nestandardní postup,“ potvrdila Ledvinová.

Obavy z hluku

Právě Imoba má ze samotné stavby obavy. Česká televize před nedávnem upozornila, že se firma proti už vydanému stavebnímu povolení odvolala. „Odmítáme, že bychom cokoli zdržovali, jak někteří lidé tvrdí. Jediné, o co Imoba žádá, je to, aby po dokončení stavby bylo provedeno měření hluku. A pokud bude hluk překračovat hygienické normy, aby byly provedeny nezbytné stavební úpravy tak, aby hladina hluku odpovídala hygienickým předpisům. Nic víc,“ řekl redakci Drbny tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Společnost Imoba také žádá, aby bylo do řízení doplněno měření hladiny hluku, což zákon umožňuje. „Nejde nám o zastavení celého řízení a nejde z naší strany o žádné zdržovací taktiky. Náš požadavek nemá na plánovanou výstavbu obchvatu žádný vliv. Kromě toho nejde o nic nového. Tento náš legitimní požadavek investor stavby zná už od roku 2013,“ dodává Hanzelka. Požadavek podle něho přišel ještě před vstupem Andreje Babiše do státní exekutivy.

„Jsme povinni postupovat s péčí řádného hospodáře a chránit hodnotu majetku společnosti, což také činíme. Nejsme tím, kdo by za každou cenu záměrně zdržoval výstavbu jakékoli dopravní infrastruktury,“ uzavřel mluvčí Agrofertu.

Ředitelství předpokládalo, že se původně začne stavět už v polovině letošního roku 2018. Termín se poté přesunul na začátek srpna. Optimistický odhad začátku stavby za více než půl miliardy je nyní druhá polovina letošního roku.

 


 

Kam dál?

Oprava zábradlí na lávce přes Litvínovickou ulici vyjde na necelé dva...

neděle, 20. ledna 2019, 15:03

Zábradlí na lávce přes Litvínovickou ulici čeká výměna. Opravy vyjdou na necelé dva miliony a neměly by omezit provoz. Hotovo...

Na jihu Čech leží na některých silnicích zledovatělý sníh

sobota, 19. ledna 2019, 09:41

Silnice na jihu Čech jsou většinou holé a vymrzlé. Teploty v noci klesaly od minus deseti k minus 18 stupňům Celsia v horských...

Na některých jihočeských silnicích se mohou tvořit závěje

úterý, 15. ledna 2019, 08:06

Na některých vozovkách v Jihočeském kraji se mohou tvořit závěje. V řadě míst se po ránu vyskytují sněhové přeháňky a takéfouká...

Správa a údržba silnic má pro jihočeské silnice na zimu připraveno 33...

sobota, 12. ledna 2019, 21:27

Sůl nad zlato v tomhle případě neplatí. Kromě zásob, které by zaplnily českobudějovické náměstí do výšky 2,5 metru, je připraveno...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.