Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ulice Budějc křižují sdílená auta. Za málo peněz hodně muziky

 
úterý, 18. prosince 2018, 19:10

„Prostě jeď. Kdykoliv.“ Tímhle sloganem se na svých internetových stránkách pyšní první a zatím jediný carsharing v Budějcích. Opravdu je to tak jednoduché a skutečně seženete volný automobil kdykoliv? Redakce Budějcké Drbny se proto rozhodla, že sdílená auta v krajském městě vyzkouší.

V Budějcích je zatím k dispozici pět identických škodovek CitiGo, které snadno poznáte podle jednotného polepu v barvách společnosti. Dvě městská vozítka najdete na sídlišti Vltava, jedno u Jihočeské univerzity a další dvě v centru.

K tomu, abyste si sdílený automobil mohli půjčit, je nejprve zapotřebí stáhnout si do mobilu aplikaci GoDrive, která je k dispozici pro telefony s Androidem i iOSem.

K samotnému registrování do systému není potřeba vyplňovat formuláře. Celá registrace trvá zhruba čtvrt hodiny zvládne ji na mobilu i průměrný uživatel. Po vyplnění základních údajů o řidiči, platební kartě a ofocení občanského a řidičského průkazu můžete směle vyrazit do ulic města za volantem sdílené škodovky.

Volná auta najdete v mapě v aplikaci. A co je podstatné, kdykoliv jsme vůz potřebovali, vždy se nějaký volný našel. Pokud si vyberete, stačí kliknout na daný vůz, potvrdit rezervaci a mobilním telefonem automobil odemknout. Aplikace je přehledná a ke každému kroku uživatele navádí.

Potřebujete si odskočit na nákup? Stačí jediné kliknutí a auto zamknete. Potřebujete prodloužit dobu, na kterou jste si vůz půjčili? I tahle aktivita vám zabere jen pár sekund. Vše funguje překvapivě jednoduše a okamžitou odezvou.

CitiGo jsme v redakčním testu protáhli nejen Budějcemi, ale také jsme na otočku vyrazili do Českého Krumlova. Necelých 60 najetých kilometrů vyšlo na zhruba 350 korun. Uživatelé totiž platí 34 korun za hodinu provozu a k tomu necelou pětikorunu za každý kilometr.

Slabší stránkou budějického sdílení aut je fakt, že škodovku musíte vrátit do stejné zóny, o velikosti několika stovek metrů čtverečných, ve které jste si vůz půjčili. Není tak možné automobil půjčený například u IGY vrátit na sídlišti Vltava, kde bydlíte.

Nutno dodat, že provozovatel služby, která zatím ve městě chyběla, už na začátku upozornil, že hodlá rozšiřovat nejen vozový park, ale také zóny, kde bude možné zaparkovat.

Dětské nemoci, které každý start něčeho nového provázejí, se tak pomalu daří odstraňovat a Budějčáci si pomalu zvykají na službu, která je alternativou pro cestování MHD nebo taxi. GoDrive se i v redakčním testu osvědčilo a bezpochyby si najde v městě pravidelnou klientelu.

Napsal(a) Michael Daněk | Foto GoDrive
 


 

Kam dál?

ŘSD zprovozní jeden úsek dálnice D3 u Ševětína. Nezaplacenému pozemku...

úterý, 18. prosince 2018, 06:47

Přesně v 10 hodin dnes zprovozní Ředitelství silnic a dálnic jeden směr úseku dálnice D3 mezi Borkem a Ševětínem. Přes pozemek,...

Taxify v Budějcích končí. Od pondělí bude jen v Praze

pondělí, 17. prosince 2018, 20:30

Estonská alternativní přepravní služba Taxify ukončuje provoz ve všech krajských městech v tuzemsku. Společnost o tom v pondělí...

U Globusu ode dneška funguje první dobíječka pro elektromobily v...

pátek, 14. prosince 2018, 14:36

Parkoviště před Globusem se dnes stalo svědkem historické události. Zástupkyně E.ONu Hana Kořínková tam spolu s ředitelem...

V Plané zkoušeli osvětlení letiště, přiletělo speciální letadlo

čtvrtek, 13. prosince 2018, 10:40

Letiště v Plané má být zprovozněno až v květnu roku 2020, přesto tam bylo živo už začátkem tohoto týdne. Experti testovali...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.