Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO/FOTO: Soutěž o nejlepšího českého regulovčíka zamotala některým řidičům hlavu

čtvrtek, 13. září 2018, 19:40

Dopravní policisté se dnes dopoledne vystřídali na jedné z nejrušnějších křižovatek Českých Budějovic, aby se popasovali o titul nejlepšího regulovčíka v zemi. S píšťalkou řídili dopravu muži i jedna žena, a jak se ukázalo, dobře. Řidiči na rázné pokyny, nekompromisní hvizd píšťalky i srozumitelná gesta dokázali zareagovat, byť se našlo i dost těch, kteří si nevěděli rady. To ale neplynulo z neumění regulovčíků v uniformách, ale z toho, že projíždění křižovatky, kde provoz řídí policista, nebývá už častou záležitostí a nejistota mnohých řidičů byla tak znát.

Zhruba v pětiminutových intervalech se v dnešních dopoledních hodinách prostřídalo osmadvacet dopravních policistů na frekventované českobudějovické křižovatce ulice Na Dlouhé louce a Husovy třídy, tedy u výstaviště. Ti nejlepší ze všech krajů České republiky se právě na jihu Čech utkali o nejlepšího regulovčíka roku. 

„Někteří řidiči absolutně netuší, co které pokyny znamenají," poznamenal jeden ze soutěžících policistů na adresu lidé za volantem. Řidiči totiž nezřídka zmatkovali při průjezdu frekventovanou křižovatkou, kde najednou nefungovaly semafory ale uprostřed křižovatky stál policista. Někteří nevěděli jestli mají nebo nemají jet a tak hlavně proto se všech směrech pak tvořily kolony. Mnozí nervóznější řidiči nedočkavě troubili a nešetřili peprnými slovy na adresu policistů.

Jihočeši záměrně vybrali rušnou křižovatku u výstaviště

„Co si to vzpomněli? To je nápad, takovou akci dělat dopoledne na tak rušné křižovatce," štvalo ženu, která nadávala na policisty otevřeným okénkem, když čekala v dlouhé řadě aut v Husově třídě. „Já to naposledy zažil před několika lety při výstavě Země živitelka, ale nemám s tím problém. A že je o trochu větší fronta před křižovatkou? Kdy tady po ránu a dopoledne či odpoledne není," byl v klidu řidič dalšího automobilu v koloně.

„Záměrně jsme vybrali právě tuto obtížnou frekventovanou českobudějovickou křižovatku, kterou za čtyřiadvacet hodin projede průměrně zhruba 42 tisíc aut. Byla to celorepubliková soutěž pro nejlepší dopravní polisty v zemi, a tomu musela odpovídat i náročnost," vysvětli policejní mluvčí Milan Bajcura. Jihočeská policie byla pověřena pořádáním klání regulovčíků, které má v zemi tradici. Dnes to byl už desátý ročník.

„Tak někde si to vyzkoušet ti policisté musí. Chvilku jsem je pozoroval a jde jim to. To spíš někteří řidiči by si měli oprášit znalosti z dopravních předpisů," řekl cyklista Petr Svařil z Českých Budějovic.

Kromě praktické zkoušky v podobě řízení provozu na rušné křižovatce v Českých Budějovicích museli dopravní policisté předvést svůj um za volantem služebního auta. Na letišti v Plané absolvovali zvládnout jízdu zručnosti nebo-li bezpečné ovládání automobilu. Tato disciplína obnášela například slalom, parkování i střelbu. Poté policisty ještě čekala prověrka z dopravního zákona a z interních akty řízení, které se přímo věnují silničnímu provozu. O jednotlivých výkonech samotných policistů rozhodovala odborná komise. 

„Tohle všechno musí každý dopravák umět,“ tvrdil ředitel služby Dopravní policie České republiky Tomáš Lerch, který bedlivě sledoval počínání soutěžících policistů.

Nejlepší z nejlepších získal zlatou regulku

A jak nakonec klání dopadlo? Na nejlepšího regulovčíka se mohou těšit řidiči v Ústeckém kraji, konkrétně v Litoměřicích. Vyhrál totiž David Rubeš z tamní dopravky. A pokud budou mít šoféři štěstí, možná jim dokonce bude ukazovat putovní zlatou směrovkou či regulkou, kterou v Českých Budějovicích vyhrál. 

Stříbro putovalo do Libereckého kraje. To totiž vybojoval policista Ondřej Řičičár z České Lípy. Třetím nejlepším byl Patrik Slíva z Frýdku Místku. Jediná žena v osmadvacetičlenném poli soutěžících, která reprezenatovala Pardubický kraj, obsadila devatenácté místo.

Skvěle si ale vedli zástupci domácího Jihočeského kraje. Oba se vešli do lepší poloviny starostního pole. Jindřichohradecký Petr Šimic byl třináctý a táborský Martin Vážný vybojoval parádní sedmé místo.

 
 
 


 

Kam dál?

Aktualizováno 20. září 2018, 13:00

Juraj Thoma odpovídal čtenářům Budějcké Drbny

čtvrtek, 13. září 2018, 18:31

Chystáte se k volbám, ale řešíte dilema, komu dát svůj hlas? Chtěli jste znát odpovědi na své otázky kolem aktuálního dění v...

Aktualizováno 18. září 2018, 8:59

Strážníci chytili při činu mladíky, kteří jezdili do Budějc krást...

středa, 12. září 2018, 11:59

Pozornosti strážníků neuniklo neobvyklé chování dvou mladíků před českobudějovickou sportovní halou. Když totiž uviděla dvojice...

Na budějckém náměstí se stále natáčí. Herci mají za sebou první scény

čtvrtek, 13. září 2018, 11:58

Budějce několik posledních dní žijí natáčením reklamy na čokoládové bonbony Ferrero Rocher. Náměstí pokryl sníh a rozsvítila...

SOUTĚŽ: Reprezentační přestávka je u konce. Dynamo hostí Vítkovice

čtvrtek, 13. září 2018, 10:33

Doma jsou stoprocentní a sérii vítězství chtějí fotbalisté SK Dynamo České Budějovice prodloužit i v neděli s Vítkovicemi. Po...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zamrzlé rybníky musí rybáři provzdušňovat. Jarní výlovy by mohly začít v polovině března

Třeboňští i novohradští rybáři stále provzdušňují rybníky. I když teď přes den teploty v kraji stoupají až k deseti stupňům nad nulu, rybníky jsou většinou ještě zamrzlé. Jarní výlovy by mohly začít už v polovině března.

Trump pozval Babiše do Bílého domu

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše (ANO) do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve Spojených státech by se měla uskutečnit 7. března. Babiše o pozvání informoval americký velvyslanec v Česku Stephen King, řekl český premiér novinářům při návštěvě Izraele. Informaci zároveň King zveřejnil na twitteru. Podle Babiše je pozvání vyvrcholením vztahů mezi ČR a USA, ministerstvo zahraničí to označilo za úspěch české diplomacie. King očekává brzké oficiální potvrzení pozvání z Bílého domu.

V hovězím z Polska se našla salmonela, zavádějí se kontroly

Stát zavádí od čtvrtka kontroly zdravotní nezávadnosti veškerého hovězího masa dovezeného z Polska před jeho uvedením na trh. Důvodem je zjištění veterinářů, že asi 700 kilogramů polského hovězího masa, které bylo skladováno ve středních Čechách u společnosti Frost Logistics, obsahovalo bakterie salmonely. Nyní se zkoumá, zda se prodalo koncovým zákazníkům. Na mimořádném briefingu to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Vzorky z masa odebírali veterináři v minulém týdnu, dnes přišly výsledky.