Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Propojka Máje a Vltavy je otevřena. Ve zkušebním provozu se tudy bude jezdit i v noci

 
pátek, 18. května 2018, 12:42

Slavnostním přestřihnutím pásky otevřeli dnes, v pátek 18. května, zástupci kraje a města silnici spojující dvě největší budějcká sídliště Máj a Vltava. První auta se po ní mohou projet o půlnoci z pátka na sobotu. Sedm set metrů dlouhá silnice vyšla na více než 117 milionů korun. Po 26 letech se tak Budějčáci dočkají alespoň malé dopravní úlevy v této lokalitě.

Oproti původnímu plánu čtyř set dní se výstavba silnice o několik málo dní protáhla. Na vyšší částku se vyšplhala i cena. Město a kraj do sedmset metrů dlouhé silnice investovaly celkem 117 milionů 150 tisíc korun. „Dodavatelem stavby je firma Metrostav. Z celkové částky uhradil Jihočeský kraj 62 milionů a o zbytek se postaralo město,“ upřesnil první náměstek hejtmanky Josef Knot, který také prozradil, že uvedená propojka bude nyní v roční zkušební lhůtě.

Od dnešní půlnoci si tak budou moci řidiči zkrátit cestu z ulice Strakonická na sídlišti Vltava do ulice Milady Horákové na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Odpadne jim tak zdlouhavé objíždění přes Husovu třídu a ulicemi Rošického či Oskara Nedbala. Součástí nové silnice je také cyklostezka a sloupy, které v budoucnosti ponesou trolejové vedení pro městskou hromadnou dopravu. „Jsem velice rád, že jsme dokončili komunikaci, která usnadní dopravu tisícům řidičů mezi dvěma největšími českobudějovickými sídlišti,“ uvedl krajský radní pro dopravu Jiří Švec. Podle náměstka českobudějovického primátora Františka Konečného patří tato stavba mezi pět nejdůležitějších staveb v Českých Budějovicích.

Samotný projekt se přitom potýkal s řadou problémů. Jedním z nich byly například námitky některých obyvatel v čele s aktivisty Marií Paukejovou a Radkem Vinklerem, kteří upozorňovali na možné dopady nové silnice. Oba kritizovali nerespektování překračování nadlimitních hodnot hluku a karcinogenů v okolí. Zahájení provozu by podle nich situaci zhoršilo. Provedený výpočet hlukové zátěže na předpokládanou dopravu byl vzhledem k dopravě v nočních hodinách limitní. Z tohoto důvodu jsou připraveny značky s avízem zákazu vjezdu v čase od 22 do 6 hodin.

ČTĚTE TAKÉ: Na nové propojce sídlišť změří hluk. Při zkušebním provozu se po ní v noci nebude jezdit 

Po dobu zkušebního provozu budou ale tyto značky zakryty. Proběhnou totiž další měření, která hlukovou zátěž znovu prověří. „V současné době je to povolení pouze ve zkušebním provozu, ale já jsem si jist, že je to řešení, které bude i definitivní,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora František Konečný. 

Napsala Ell Plate | Foto Jan Luxík

Kam dál?

VIDEO: Automobilový jezdec je celoživotním učedníkem, tvrdí Petr...

pátek, 18. května 2018, 10:22

Mezi 137 soutěžními posádkami, které se v právě dnes, v pátek 18. května, odpoledne vydají na trať populární, už 46. Rallye Český...

KAM ZA SPORTEM: Startuje Rallye Český Krumlov. Dnes se jede dvakrát...

pátek, 18. května 2018, 09:07

Rallye, rallye a zase rallye. Ve sportovní nabídce na víkend ve všem převažuje Rallye Český Krumlov. Začíná se dnes v 15:32 na...

Na zahradě Biologického centra zakotví výzkumné lodě a bude se...

pátek, 18. května 2018, 08:01

Odvážné experimenty, vědeckou show, tvůrčí dílny s ekologickou tematikou, mikroskopování živočichů, prohlídky výzkumné flotily,...

Je rozhodnuto. Budějčtí taxikáři budou od září povinně skládat...

pátek, 18. května 2018, 06:42

Českobudějovické zastupitelstvo znovu jednalo o vyhlášce upravující podmínky taxislužby na území města. Ta by měla řidičům...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Jižní Čechy zasáhla bouře. Na...

  • Své ano si řekli na jednotce intenzivní péče...

  • Policisté vypátrali dvanáctiletého chlapce z...

  • V Novohradských horách a v okolí Třeboně...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO: Teknaři se po Czaroteku vydali na úklid. V lese už rostou i houby

Tři týdny po skončení teknoparty na loukách u Liberce se do okolních lesů vydali její účastníci na úklid. Les se totiž během pětidenní párty proměnil v jednu velkou toaletu a odpadkový koš. Teknaři nyní odpadky uklidili. Jeden z nich dokonce zveřejnil fotografii, podle které už na místě i rostou houby.

Češtináři: Podoba státní maturity by se měla zcela změnit

Povinná státní maturita z češtiny by se podle Společnosti učitelů českého jazyka a literatury měla nahradit zcela novým modelem zkoušky. Měla by se skládat z centrálně hodnoceného testu maturitního minima, který by sloužil jako vstupenka ke školní části maturity. Současná státní maturita podle ní zbytečně zatěžuje státní rozpočet i fungování škol a může mít negativní dopad na vztah mladé generace k literatuře i jazyku.

FOTO: Při nočním požáru domu v Praze se zranili dva lidé a zahynul pes

Zraněním dvou lidí a smrtí psa skončil noční požár bytu v pražských Hrdlořezech. Příčina požáru i rozsah škod je předmětem dalšího vyšetřování, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka.