Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Propojka Máje a Vltavy je otevřena. Ve zkušebním provozu se tudy bude jezdit i v noci

 
pátek, 18. května 2018, 12:42

Slavnostním přestřihnutím pásky otevřeli dnes, v pátek 18. května, zástupci kraje a města silnici spojující dvě největší budějcká sídliště Máj a Vltava. První auta se po ní mohou projet o půlnoci z pátka na sobotu. Sedm set metrů dlouhá silnice vyšla na více než 117 milionů korun. Po 26 letech se tak Budějčáci dočkají alespoň malé dopravní úlevy v této lokalitě.

Oproti původnímu plánu čtyř set dní se výstavba silnice o několik málo dní protáhla. Na vyšší částku se vyšplhala i cena. Město a kraj do sedmset metrů dlouhé silnice investovaly celkem 117 milionů 150 tisíc korun. „Dodavatelem stavby je firma Metrostav. Z celkové částky uhradil Jihočeský kraj 62 milionů a o zbytek se postaralo město,“ upřesnil první náměstek hejtmanky Josef Knot, který také prozradil, že uvedená propojka bude nyní v roční zkušební lhůtě.

Od dnešní půlnoci si tak budou moci řidiči zkrátit cestu z ulice Strakonická na sídlišti Vltava do ulice Milady Horákové na sídlišti Máj v Českých Budějovicích. Odpadne jim tak zdlouhavé objíždění přes Husovu třídu a ulicemi Rošického či Oskara Nedbala. Součástí nové silnice je také cyklostezka a sloupy, které v budoucnosti ponesou trolejové vedení pro městskou hromadnou dopravu. „Jsem velice rád, že jsme dokončili komunikaci, která usnadní dopravu tisícům řidičů mezi dvěma největšími českobudějovickými sídlišti,“ uvedl krajský radní pro dopravu Jiří Švec. Podle náměstka českobudějovického primátora Františka Konečného patří tato stavba mezi pět nejdůležitějších staveb v Českých Budějovicích.

Samotný projekt se přitom potýkal s řadou problémů. Jedním z nich byly například námitky některých obyvatel v čele s aktivisty Marií Paukejovou a Radkem Vinklerem, kteří upozorňovali na možné dopady nové silnice. Oba kritizovali nerespektování překračování nadlimitních hodnot hluku a karcinogenů v okolí. Zahájení provozu by podle nich situaci zhoršilo. Provedený výpočet hlukové zátěže na předpokládanou dopravu byl vzhledem k dopravě v nočních hodinách limitní. Z tohoto důvodu jsou připraveny značky s avízem zákazu vjezdu v čase od 22 do 6 hodin.

ČTĚTE TAKÉ: Na nové propojce sídlišť změří hluk. Při zkušebním provozu se po ní v noci nebude jezdit 

Po dobu zkušebního provozu budou ale tyto značky zakryty. Proběhnou totiž další měření, která hlukovou zátěž znovu prověří. „V současné době je to povolení pouze ve zkušebním provozu, ale já jsem si jist, že je to řešení, které bude i definitivní,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora František Konečný. 

 


 

Kam dál?

VIDEO: Automobilový jezdec je celoživotním učedníkem, tvrdí Petr...

pátek, 18. května 2018, 10:22

Mezi 137 soutěžními posádkami, které se v právě dnes, v pátek 18. května, odpoledne vydají na trať populární, už 46. Rallye Český...

KAM ZA SPORTEM: Startuje Rallye Český Krumlov. Dnes se jede dvakrát...

pátek, 18. května 2018, 09:07

Rallye, rallye a zase rallye. Ve sportovní nabídce na víkend ve všem převažuje Rallye Český Krumlov. Začíná se dnes v 15:32 na...

Na zahradě Biologického centra zakotví výzkumné lodě a bude se...

pátek, 18. května 2018, 08:01

Odvážné experimenty, vědeckou show, tvůrčí dílny s ekologickou tematikou, mikroskopování živočichů, prohlídky výzkumné flotily,...

Je rozhodnuto. Budějčtí taxikáři budou od září povinně skládat...

pátek, 18. května 2018, 06:42

Českobudějovické zastupitelstvo znovu jednalo o vyhlášce upravující podmínky taxislužby na území města. Ta by měla řidičům...

 

Komentáře

Radek Svoboda

V tomto případě předvedla Radnice i Magistrát, že pro ně stavební zákon ani zákon o posuzování vlivu na životní prostředí vůbec neplatí.

pondělí, 28. května 2018, 12:44
 
 
 

Napište nám

Nejčtenější

  • (NE)OBYČEJNÍ: Díky Beátce máme spokojenější...

  • U Vodňan se srazila dodávka s autem. Čtyři...

  • VIDEO: V Hrdějcích hořel autobus městské...

  • V Písku zemřel teprve dvouletý chlapec....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBNA VAŘÍ: Malá dovolená i když nikam nejedete

Pusťte si do života nové chutě a udělejte si doma takovou malou dovolenou doplněnou o trochu Středozemí. Nakrájená čerstvá bagetka, grilované maso, k němu nějaký dobrý dip, salát a sklenička vychlazeného bílého vína. To je pro mě představa ideální letní večeře, ať už z grilu nebo připravené doma.

Za stáčení tachometrů bude hrozit pokuta až půl milionu korun

Pokuta až půl milionu korun bude od 1. října hrozit prodejcům a motoristům za stáčení tachometru. Novelu zákona schválil ve středu senát. O novinkách informovalo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Manipulaci s počítadly na tachometru dosud zákon neupravoval.

V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

Se smutnou zprávou dnes přišla brněnská zoo. Po náročné operaci zubů zemřel samec ledního medvěda Umca. Umca se narodil v Kazachstánu, do brněnské zoo se přistěhoval v roce 1999 a se samicí Corou zplodil pět mláďat.