Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vimperk chce omezit spoje městské hromadné dopravy, které jezdí téměř prázdné

 
čtvrtek, 17. května 2018, 10:21

Vimperk zvažuje, že omezí provoz některých spojů městské hromadné dopravy (MHD), které podle analýzy města jezdí téměř prázdné. Chce provoz MHD zefektivnit. Městskou hromadnou dopravu zajišťuje pro Vimperk firma ČSAD Autobusy České Budějovice, která omezení spojů navrhla. Podle ní by klesl počet kilometrů o 1098. Ročně MHD ve Vimperku obslouží asi 15 tisíc kilometrů. Za MHD platí Vimperk ročně asi půl milionu korun. To řekl starosta Pavel Dvořák.

Za jednu jízdu platí cestující deset korun. Omezení projednají nejdříve zástupci města a dopravce. Za loňský rok uhradí Vimperk firmě ČSAD Autobusy České Budějovice prokazatelnou ztrátu ze zajištění MHD 189 984 korun. Hlasovalo pro to 13 ze 14 přítomných zastupitelů. Hromadná doprava spojuje centrální části města s okrajovými, formou okruhů. Jezdí devět linek, loni od ledna do září převezla MHD asi 30 tisíc lidí, údaje za zbytek roku radní ještě neznají.

Radnice má rozbor, jak loni lidé autobusy využívali. Plyne z něj, že některé autobusy jsou přeplněné, zatímco v jiných jezdí průměrně méně než dva cestující. Podle analýzy se to týká spojů číslo 2 a 8, které jsou o letních prázdninách téměř prázdné, a spoje číslo 9 v čase 17:05.

„Chceme linky upravit, jedná se asi o 1000 kilometrů za rok, které se nám zdají naprosto neefektivní. Některé linky jsou přeplněné, v některých jezdí dva, tři lidé,“ řekl starosta. Podle ČSAD Autobusy by se díky omezením snížil počet obsloužených kilometrů za letošní květen až prosinec o 1098, čímž by se ušetřily přímé náklady na provoz autobusu asi 17 korun na kilometr. Součástí změn by měla být i nová zastávka na sídlišti Míru.

Město se zhruba 7300 obyvateli má letos vyrovnaný rozpočet 292 milionů korun, zahrnuje půjčku 120 milionů s úrokem 1,2 procenta. „Jsou to peníze na velké projekty, všechno letos neutratíme,“ řekl starosta. Mezi velké projekty řadí zastřešení bazénu či opravu ulice 1. máje.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Z Budějc do Rakouska se bude jezdit objížďkou. Začíná uzavírka...

čtvrtek, 17. května 2018, 07:59

Na hlavním silničním tahu I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem začne dnes, ve čtvrtek 17. května, u Holkova na...

Na Strakonicku někdo ukradl sedm krav

středa, 16. května 2018, 10:25

Vodňanští policisté pátrají po neznámém pachateli, který z areálu hospodářské fimy na Vodňansku odcizil několik kusů dobytka....

Platba kartou v městské hromadné dopravě se stává samozřejmostí,...

středa, 16. května 2018, 09:17

Jízdné placené hotovostí v městské hromadné dopravě pomalu ale jistě vytlačují různé varianty elektronické platby, které dnes...

Zábava, koncerty, výstavy, jarmark, přednášky a všude ryby. To jsou...

úterý, 15. května 2018, 19:09

Atraktivní program nejen pro rybáře, ale i pro širokou veřejnost opět nabídnou tradiční Vodňanské rybářské dny. Ty se konají...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Obyčejné ženy jsou nejkrásnější. Nahá dívka...

  • To je Beny, řekl muž kolemjdoucímu mladíkovi...

  • Do budějckého babyboxu někdo odložil...

  • Archeologové našli u Starých Hodějovic...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Sluchátka jsou součástí telefonu, rozhodl soud a nařídil prodejci vrátit peníze

Domoci se svého práva bývá někdy složité. Příkladem může být spor z nedávné doby. Zákaznice po třetí reklamaci nefunkčních sluchátek, které byly zakoupeny společně s novým telefonem, žádala o odstoupení od smlouvy. Prodejce však jejímu požadavku nevyhověl. Celý spor proto skončil až u soudu. Ten nakonec rozhodl ve prospěch zákaznice a nařídil prodejci vrátit přes 18 tisíc korun.

Poloviční Japonec u vás bojuje proti islámu? Takové „úlety“ mají i jinde, říká muslimská socioložka

„Brexit vyslal signál, že rasistické a xenofobní chování se bude tolerovat,“ shrnuje své vlastní zkušenosti muslimky žijící ve Velké Británii socioložka Amina Easat-Daasová z univerzity v Leedsu. Nová studie, na které se podílela, se snažila najít kořeny islamofobie v různých evropských státech. Řadu konkrétních závěrů nabízí i pro Česko.

Padlý voják a kynolog z Hrádku pracoval srdcem, říká podplukovník Andrej Vítek

Zesnulý voják Tomáš Procházka, který padl při útoku v Afghánistánu, byl výborným vojákem, kynologem, ale také parťákem pro své kolegy.

 
 
-->
-->