Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Stavba obchvatu Budějc by měla začít už v září. Oba úseky musí být dokončeny společně

 
úterý, 24. dubna 2018, 07:12

Téměř stosedmdesátikilometrová dálnice D3, která má ve své konečné fázi spojovat Prahu s Českými Budějovicemi a s hranicemi Rakouska, by se měla dočkat výstavby dalších úseků už v září. Obě připravované části obchvatu Budějc ale musí být dokončeny najednou.

Výstavba úseku Úsilné – Hodějovice, který bude dlouhý 7,1 kilometru, a úseku Hodějovice – Dolní Třebonín, o délce 12,5 kilometru, by měla začít už v září. S dokončením se počítá v roce 2021. Obě stavby ale musí být dokončeny současně. Stejně tak je pro spuštění dálnice důležité dokončení jižní tangenty, severní spojky a podjezdu pod nádražím.

Druhé kolo výběrového řízení na stavbu budějckého obchvatu za 12,8 miliardy korun už je v plném proudu. Na každý úsek se přihlásilo celkem patnáct uchazečů, z nichž je většina ze zahraničí. Zahájení stavby by neměl bránit ani výkup pozemků na trase chystané dálnice. „V prvním úseku, na který potřebujeme 22 stavebních povolení, je vykoupeno sto procent pozemků, v druhé části, kde je třeba celkem 27 stavebních povolení, zbývá vyvlastnit jeden pozemek,“ přiblížila ředitelka jihočeské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Vladimíra Hrušková.

„Úsek s tunelem Úsilné-Hodějovice je technicky velice náročný kvůli odvodňovací štole. Před samotnou stavbou a po dobu výstavby se musí výrazně snížit hladina podzemní vody,“ upozornila Hrušková.

Podle náměstka budějckého primátora Františka Konečného se lidé nemusí bát zpoplatnění plánovaných úseků. „Máme od ministerstva dopravy přislíbeno, že by se po obchvatu mělo jezdit bez dálniční známky. Zpoplatnění by neodvedlo řidiče z centra města,“ upřesnil Konečný. 

Kvůli výskytu perlorodky se mění projekt

V České republice je perlorodka říční kriticky ohroženým mlžem. Právě proto musí ŘSD změnit projekt úseku D3 z Kaplice – nádraží k rakouským hranicím. „Je to chráněná oblast. Všechny vody, které by měly stékat z dálnice, tečou do Malše a jsou strašně málo vydatné, rozpuštění soli v zimních měsících je strašně malé. Čeká nás změna projektu, doplnění takzvaných vsakovacích nádrží, aby se solný roztok, který perlorodce v jejím přirozeném prostředí škodí, vsákl a nedotýkal se jí,“ řekla Hrušková.

Z dálnice D3 je zatím hotový zhruba padesátikilometrový úsek. Ministerstvo dopravy by chtělo do léta vydat stavební povolení na část D3 u Tábora, kterou brzdil spor o pozemky. „Já bych byl velice rád, kdybychom to povolení vydali, nechci ale předjímat, zda tomu tak bude. V průběhu května nás čeká další diskuze se sourozenci Bratránkovými, kde by se měly vysvětlit další námitky, které jsme z jejich strany obdrželi a samozřejmě se budeme snažit tuto situaci v souladu s platnými zákony České republiky vyřešit,“ nastínil ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna. 

Už v červnu příštího roku by se první řidiči mohli projet po úseku Bošilec – Ševětín, který je dlouhý 8,1 kilometru a stát by měl 1,2 miliardy korun. Tento úsek navazuje na část Veselí nad Lužnící – Bošilec, který ŘSD otevřelo loni v říjnu.

Napsala Ell Plate | Foto Jan Luxík

Kam dál?

SOUTĚŽ: Divadlo Palace přiveze do Metropolu skvělou komedii

pondělí, 23. dubna 2018, 19:51

Komedii pražského Divadla Palace Penzion pro svobodné pány uvede budějcký Metropol v sobotu 28. dubna. Díky Budějcké Drbně se na...

HLEDÁME PÁNÍČKA: Kříženec Stoupa si získá každé srdce

pondělí, 23. dubna 2018, 19:20

V dalším díle Hledáme paníčka se představí jeden pejsek, který ale vystačí za tři. Je to tvrdohlavý kříženec jezevčíka, který, ač...

Hokejisté VŠTE na medaili nedosáhli. Na akademickém šampionátu byli...

pondělí, 23. dubna 2018, 18:10

Smolné poslední dva zápasy play-off připravily hokejisty českobudějovické VŠTE o medaile z Akademického mistrovství České...

Výstava čtyř autorů Člověk člověku člověkem bude k vidění v budějckém...

pondělí, 23. dubna 2018, 17:34

Výstavu ve Wortnerově domě v ulici U Černé věže v Českých Budějovicích s názvem Člověk člověku člověkem slavnostně zahájí...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: Jižní Čechy zasáhla bouře. Na...

  • Své ano si řekli na jednotce intenzivní péče...

  • VIDEO: Propojka Máje a Vltavy je otevřena....

  • Policisté vypátrali dvanáctiletého chlapce z...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

TOP 09 chce vyšší tresty za týrání zvířat, míří i na množírny

Zpřísnění postihů za týrání zvířat, definici množíren a nový trest v podobě zákazu chovu zvířat obsahuje novela trestního zákoníku, kterou ve Sněmovně připravila TOP 09. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na tiskové konferenci uvedl, že pro návrh novely začnou poslanci hledat podporu příští týden, dopředu už získali kolegy z klubu Pirátů a hnutí STAN. Přísnější postihy, včetně až osmi let odnětí svobody pro nejzávažnější činy, autoři novely navrhují i pro provozovatele množíren.

(NE)OBYČEJNÍ: Postavit školu bylo největší školou pro mě, říká Veronika Pospíšilová

Je jí 29 let. Narodila se v Českých Budějovicích, studuje na Karlově univerzitě, kde si dodělává doktorát a v rámci toho tam přednáší na vietnamistice a etnologii, učí v Budějcích jógu malé i velké, mluví vietnamsky, a staví školy v Kambodži. Ano, takhle drobná dívka s úsměvem od ucha k uchu se jednoho dne chopila příležitosti a rozhodla se udělat Zemi lepším místem pro žití.

Číňané se po půl roce ozvali: v české firmě HE3DA jsme špionáž nedělali

Uplynulo půl roku od chvíle, kdy HlídacíPes.org upozornil – na základě informací od zástupců české společnosti HE3DA – na pokus o průmyslovou špionáž v této firmě vyvíjející speciální baterie. Až nyní se čínská společnost CDC obviněním začala bránit.