Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Spolek taxikářů bojuje za zavedení zkoušky z místopisu. Čeká se na rozhodnutí zastupitelstva

 
středa, 14. března 2018, 06:41

Taxikářem v Českých Budějovicích se může stát každý vlastník řidičského oprávnění, který je starší jednadvaceti let, bez prokázání znalostí například místopisu. Spolek taxikářů chce změnu, kterou by měla přinést nová vyhláška. O jejím uvedení do praxe rozhodne v pondělí 19. března zastupitelstvo města.

Vyhlášku, podle které by měli zájemci o povolání taxikáře skládat povinnou zkoušku, schválili českobudějovičtí radní v listopadu loňského roku. Návrh předložili zastupitelům města, kteří ho smetli ze stolu. Spolek 1. Jihočeská taxi ale stále bojuje za zavedení zkoušek. Zastupitelstvo proto bude o vyhlášce znovu jednat v pondělí 19. března.

„Zpočátku mohla vyhláška působit tak, že jde proti taxikářům, ale oni sami se na nás s požadavkem na změnu obrátili,“ vysvětlil náměstek primátora Petr Podhola s tím, že zákony jsou v tomto ohledu vágní a taxikářem se může stát takřka kdokoliv. S novou vyhláškou by podle něho mělo přijít i zkvalitnění služeb taxi.

„Zavedení vyhlášky a zkoušek nebude na město klást žádné finanční nároky. Zkoušku by si platili žadatelé sami,“ dodal náměstek.

Navigace nestačí

„Dříve se zkoušky dělat musely, dokud to nezrušil zákon. Taxikáři se nemohou spoléhat pouze na GPS. Když jsou někde uzavírky nebo dojde ke změně provozu jako na Pražském předměstí, v navigaci to nenajdete. Tam jsou mapy třeba rok staré. Když potom řidič se zákazníkem objíždí město dokola, nedělá to taxislužbě dobré jméno,“ zhodnotil místopředseda spolku 1. Jihočeská taxi Jindřich Švácha.

Podle Šváchy by se také měl udělat pořádek v evidenci taxislužeb. „Řidičem taxíků se může stát i osmnáctiletý, když se za něj zaručí garant. Jsem ale zvědavý, co by se dělo, kdyby došlo k nehodě,“ dodal Švácha.

České Budějovice by nebyly prvním městem s takovými požadavky na taxikáře. Podobná vyhláška už totiž funguje i v dalších městech.

Další změny

Spolek taxikářů má šestnáct členů, kteří jsou rozhodnuti projednávat i další změny. Chtějí například prosadit, aby případné preferenční pruhy pro autobusy mohli využívat i taxikáři, stejně jako tomu je v cizině, nebo zvýšit počet stanovišť (štaflů) pro taxíky. „V celých Budějcích jsou jenom čtyři štafly, a to je pro stotisícové město málo,“ ukončil Švácha.

Napsal Nikola Franková | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

První výhru v semifinále urvalo Kladno

úterý, 13. března 2018, 19:50

Semifinále play-off odstartovalo a první zápas proti Kladnu sehrály České Budějovice v Budvar aréně. Fanouškům se také představil...

Nový provozovatel Parkhotelu Hluboká si zakládá na individuálním...

úterý, 13. března 2018, 18:25

Parkhotel v Hluboké nad Vltavou je od 1. listopadu loňského roku součástí společnosti LH Hotels & Resorts, která provozuje mimo...

V Budějcích se bude veřejně projednávat udržitelná městská mobilita

úterý, 13. března 2018, 17:24

Návrhová část Strategického plánu udržitelné městské mobility bude představena veřejnosti ve středu 21. března od 17 hodin v...

SOUTĚŽ: Regionální ozvěny Febiofestu zvou na norskou klasiku nebo...

úterý, 13. března 2018, 15:01

Norská klasika, italské drama nebo český dokument. To vše uvede už sedmý ročník Regionálních ozvěn Febiofestu, který v rámci...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalý moderátor Slávek Boura může skončit ve vězení. Jeho jméno figuruje v drogové kauze

Českým showbyznysem hýbe kauza, která nemá obdoby. V obří drogové aféře, která se má týkat pašování stovek kilogramů narkotik mezi Českou republikou, Austrálií a Novým Zélandem, má figurovat také bývalá televizní hvězda Slávek Boura. Celou kauzu podle policie dozoruje státní zastupitelství v Českých Budějovicích.

Gazdík chce v dubnu skončit v čele Starostů

Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík chce skončit v čele hnutí, které podle něj potřebuje nový impulz. Příští týden navrhne širšímu vedení STAN, aby zkrátil funkční období předsednictva a v dubnu se uskutečnil volební sjezd. Sám se chce více věnovat školství a podílet se na přípravě jeho reformy. Gazdík tak potvrdil informaci serveru Aktuálně.cz o svém připravovaném odchodu.

Jaromír Soukup opět neudržel jazyk za zuby. Česká televize na něj podává trestní oznámení

Vyhrocená atmosféra mezi veřejnoprávní Českou televizí a soukromou televizí Barrandov opět graduje. Postaral se o to majitel Barrandova Jaromír Soukup, který ve svém pořadu hrubě urážel jednoho z redaktorů ČT. Reakce veřejnoprávní televize na sebe nenechala dlouho čekat.