Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Pražském předměstí se blýská na lepší časy. Autobusům v úzkých ulicích pomalu odzvonilo

 
středa, 14. února 2018, 06:40

Pražské předměstí v Českých Budějovicích letos čekají další změny. Tentokrát se týkají průjezdu autobusů v ulicích Kostelní a Skuherského, kam jim byl v roce 2016 povolen vjezd kvůli požadavku majitele tamního hotelu. Do konce roku by se mohl zákaz vjezdu vozidel nad 2,5 tuny do ulic opět navrátit. Obyvatelům dané lokality by se tak zase mohlo žít o něco lépe.

Obyvatele Pražského předměstí v roce 2016 pobouřila dopravní situace na křižovatce ulic Kostelní a Skuherského. V té době tam došlo k dočasné úpravě provozu a do těchto dvou ulic byl umožněn vjezd autobusům přivážejícím hosty do Spa Hotelu Vita. Autobusy nyní mohou zastavit v Kostelní ulici, odbavit tam cestující a následně pokračovat do ulice Skuherského.

Kvůli průjezdu autobusů došlo v před dvěma lety v křižovatce k další změně, která měla umožnit bezpečný průjezd širokých vozidel. Na křižovatce zmíněných ulic přibylo bílé šrafování, které zakazuje parkování v místech, kde se autobusy vytáčí a které nahradilo původních přibližně 19 parkovacích míst.

ČTĚTE TAKÉ: Dopravní opatření okolo Skuherského ulice? Obyvatelé nemají kde parkovat, hotel si mne ruce

Dočasná úprava byla plánovaná na dva roky v rámci výjimky, která je platná nejpozději do konce roku 2018. Nyní nastal zlomový rok a obyvatelům Pražského předměstí se začíná blýskat na lepší časy. Během ledna se zástupci Spolku pro Pražské předměstí sešli s majitelem hotelu Spa Vita a náměstkem českobudějovického primátora Petrem Podholou, aby společně projednali další vývoj situace na Pražském předměstí.

Podle náměstka Podholy by se měl během roku v místě travnatého pásu lemujícího Pražskou třídu vybudovat záliv pro zastavení autobusů. „Majitel Spa Hotelu Vita připraví veškerou projektovou dokumentaci a dovede ji do posledního stádia až ke stavebnímu povolení s tím, že i on sám bude investorem samotného zálivu. Město pak poskytne pozemek a součinnost v rámci konkrétních věcí, které může zařídit. Samozřejmě nemůžeme mluvit o orgánu státní správy, který musí udělit řadu povolení, k jejichž vydání město nemá pravomoc,“ popsal další postup náměstek. „Nyní je na majiteli hotelu, zda se mu podaří záliv vybudovat. Našimi ambicemi je vyslyšet požadavky Spolku pro Pražské sídliště a provizorní řešení do konce roku 2018 zrušit,“ doplnil.


Složité manévry řidičů autobusů projížejících ulicemi Kostelní a Skuherského

Obyvatelé dané lokality s dočasným řešením nesouhlasí nejen kvůli tomu, že autobusy jsou hlučné, ale navíc se ani s úpravou vozovky v křižovatce nemohly bezpečně vytáčet. „Často docházelo k tomu, že nám autobusy odřely auta. Kromě toho je v dané lokalitě mnoho památkově chráněných budov a jejich statika na průjezd autobusů není stavěná. Usilujeme o to, aby v budoucnosti v této lokalitě byla klidová zóna,“ uvedla předsedkyně Spolku pro Pražské předměstí, Vendula Chromá.

„Ani s opatřením, které je na místě nyní, se situace nevyřešila. Autobusy se v křižovatce vytáčejí velmi komplikovaně a pod tíhou vozidel se ničí silnice. Někteří řidiči na vyhrazeném místě stejně neparkují a zastaví buď v ulici Skuherského nebo na Pražské, kde blokují provoz,“ doplnil Miroslav Votava ze Spolku. Podle Chromé mají v daných ulicích proběhnout v roce 2019 opravy poničených vozovek.


Přesto, že mají autobusy pro vyložení cestujících vyhrazené místo, parkují často jinde, i na hlavní třídě.

Náměstek Podhola ještě doplnil, že projektová dokumentace byla postoupena k posouzení a vyjádření orgánů vykonávajících činnost přenesené působnosti státní správy a dopravní policií. Předsedkyně Chromá k tomu uvedla, že dopravní policisté zatím k novému zálivu nezaujali kladný postoj, Podhola však upřesnil, že žádné písemné stanovisko zatím nebylo vydáno a majitel hotelu se bude snažit svůj návrh obhájit.

Náměstek se navrhované změny považuje za přínosné a mohly by podle něho pomoci částečně vyřešit problém s nízkou kapacitou míst pro zastavování zájezdových autobusů v centru města. Konečné řešení však bude záviset na dotčených orgánech státní správy.

Napsal Nikola Franková | Foto archiv Spolku pro Pražské předměstí
 


 

Kam dál?

Salesiánský duch zaplnil Vltavu, bavil a přispěl na opravu baru ve...

úterý, 13. února 2018, 18:49

Kouzlo úsměvu bylo tématem letošního, už sedmadvacátého Salesiánského plesu. Ten zcela zaplnil českobudějovický kulturní dům...

SOUTĚŽ: Druhý Motor pomýšlí na návrat do čela soutěže. Musí ale...

úterý, 13. února 2018, 17:10

Co nejrychleji zapomenout na nepřesvědčivé výsledky a výkony z poslední doby potřebují hokejisté ČEZ Motor České Budějovice,...

FOTO: Kino praskalo při únorové Dámské jízdě ve švech

úterý, 13. února 2018, 16:15

Ženy a dívky, které v únoru navštívily Dámskou jízdu v CineStaru, se rozhodně nenudily. Organizátoři pro ně přichystali nabitý...

Vozíčkáři Štírů hráli ve Švédsku „tradičně“ finále s Nackou. Na gumě...

úterý, 13. února 2018, 15:24

Souboje pěti špičkových týmů nabídl švédský florbalový turnaj pro hráče na vozíku Malmö Open. Českou republiku reprezentovali...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Stát půjčí mladým rodinám na bydlení až dva...

  • Mezi Českými Budějovicemi a Třeboní došlo ke...

  • Sestry z Římova zachraňovaly životy při...

  • Po srážce auta s autobusem museli...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

PRŮZKUM: ČSSD by skončila ve volbách na hranici pro vstup do Sněmovny

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 25,5 procenta hlasů. Sociální demokracie, se kterou ANO nyní sestavuje koaliční vládu, by skončilo v blízkosti pětiprocentní hranice nutné pro vstup do dolní parlamentní komory. Dostalo by 5,4 procenta hlasů, při loňských sněmovních volbách ji volilo 7,3 procenta lidí. Vyplynulo to z bleskového průzkumu agentury Phoniex Research pro Blesk Zprávy, které je dnes zveřejnily na svém webu.

Volební komise označila Erdogana za vítěze voleb v Turecku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil svůj mandát už v prvním kole voleb. Po sečtení více než 97 procent hlasů jeho vítězství ohlásila turecká volební komise, informují světové zpravodajské agentury. Zbytek hlasů už prý nemůže vyústění změnit. Erdogan se prohlásil za vítěze už o několik hodin dříve, opozice ale jeho slova zpochybnila.

DRBÁRNA: Před rozjezdem Tří sester jsem prodával desky v metru, vzpomíná Lou Fanánek Hagen

Když si do vyhledavače na Google zadáte slovo „tři“, tak vám mezi prvními odkazy vyjede název kapely „Tři sestry.“ A právě její frontman a zakladatel Lou Fanánek Hagen je hostem dalšího dílu pořadu Drbárna.