Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Na Pražském předměstí se blýská na lepší časy. Autobusům v úzkých ulicích pomalu odzvonilo

 
středa, 14. února 2018, 06:40

Pražské předměstí v Českých Budějovicích letos čekají další změny. Tentokrát se týkají průjezdu autobusů v ulicích Kostelní a Skuherského, kam jim byl v roce 2016 povolen vjezd kvůli požadavku majitele tamního hotelu. Do konce roku by se mohl zákaz vjezdu vozidel nad 2,5 tuny do ulic opět navrátit. Obyvatelům dané lokality by se tak zase mohlo žít o něco lépe.

Obyvatele Pražského předměstí v roce 2016 pobouřila dopravní situace na křižovatce ulic Kostelní a Skuherského. V té době tam došlo k dočasné úpravě provozu a do těchto dvou ulic byl umožněn vjezd autobusům přivážejícím hosty do Spa Hotelu Vita. Autobusy nyní mohou zastavit v Kostelní ulici, odbavit tam cestující a následně pokračovat do ulice Skuherského.

Kvůli průjezdu autobusů došlo v před dvěma lety v křižovatce k další změně, která měla umožnit bezpečný průjezd širokých vozidel. Na křižovatce zmíněných ulic přibylo bílé šrafování, které zakazuje parkování v místech, kde se autobusy vytáčí a které nahradilo původních přibližně 19 parkovacích míst.

ČTĚTE TAKÉ: Dopravní opatření okolo Skuherského ulice? Obyvatelé nemají kde parkovat, hotel si mne ruce

Dočasná úprava byla plánovaná na dva roky v rámci výjimky, která je platná nejpozději do konce roku 2018. Nyní nastal zlomový rok a obyvatelům Pražského předměstí se začíná blýskat na lepší časy. Během ledna se zástupci Spolku pro Pražské předměstí sešli s majitelem hotelu Spa Vita a náměstkem českobudějovického primátora Petrem Podholou, aby společně projednali další vývoj situace na Pražském předměstí.

Podle náměstka Podholy by se měl během roku v místě travnatého pásu lemujícího Pražskou třídu vybudovat záliv pro zastavení autobusů. „Majitel Spa Hotelu Vita připraví veškerou projektovou dokumentaci a dovede ji do posledního stádia až ke stavebnímu povolení s tím, že i on sám bude investorem samotného zálivu. Město pak poskytne pozemek a součinnost v rámci konkrétních věcí, které může zařídit. Samozřejmě nemůžeme mluvit o orgánu státní správy, který musí udělit řadu povolení, k jejichž vydání město nemá pravomoc,“ popsal další postup náměstek. „Nyní je na majiteli hotelu, zda se mu podaří záliv vybudovat. Našimi ambicemi je vyslyšet požadavky Spolku pro Pražské sídliště a provizorní řešení do konce roku 2018 zrušit,“ doplnil.


Složité manévry řidičů autobusů projížejících ulicemi Kostelní a Skuherského

Obyvatelé dané lokality s dočasným řešením nesouhlasí nejen kvůli tomu, že autobusy jsou hlučné, ale navíc se ani s úpravou vozovky v křižovatce nemohly bezpečně vytáčet. „Často docházelo k tomu, že nám autobusy odřely auta. Kromě toho je v dané lokalitě mnoho památkově chráněných budov a jejich statika na průjezd autobusů není stavěná. Usilujeme o to, aby v budoucnosti v této lokalitě byla klidová zóna,“ uvedla předsedkyně Spolku pro Pražské předměstí, Vendula Chromá.

„Ani s opatřením, které je na místě nyní, se situace nevyřešila. Autobusy se v křižovatce vytáčejí velmi komplikovaně a pod tíhou vozidel se ničí silnice. Někteří řidiči na vyhrazeném místě stejně neparkují a zastaví buď v ulici Skuherského nebo na Pražské, kde blokují provoz,“ doplnil Miroslav Votava ze Spolku. Podle Chromé mají v daných ulicích proběhnout v roce 2019 opravy poničených vozovek.


Přesto, že mají autobusy pro vyložení cestujících vyhrazené místo, parkují často jinde, i na hlavní třídě.

Náměstek Podhola ještě doplnil, že projektová dokumentace byla postoupena k posouzení a vyjádření orgánů vykonávajících činnost přenesené působnosti státní správy a dopravní policií. Předsedkyně Chromá k tomu uvedla, že dopravní policisté zatím k novému zálivu nezaujali kladný postoj, Podhola však upřesnil, že žádné písemné stanovisko zatím nebylo vydáno a majitel hotelu se bude snažit svůj návrh obhájit.

Náměstek se navrhované změny považuje za přínosné a mohly by podle něho pomoci částečně vyřešit problém s nízkou kapacitou míst pro zastavování zájezdových autobusů v centru města. Konečné řešení však bude záviset na dotčených orgánech státní správy.

Napsal Nikola Franková | Foto archiv Spolku pro Pražské předměstí

Kam dál?

Salesiánský duch zaplnil Vltavu, bavil a přispěl na opravu baru ve...

úterý, 13. února 2018, 18:49

Kouzlo úsměvu bylo tématem letošního, už sedmadvacátého Salesiánského plesu. Ten zcela zaplnil českobudějovický kulturní dům...

SOUTĚŽ: Druhý Motor pomýšlí na návrat do čela soutěže. Musí ale...

úterý, 13. února 2018, 17:10

Co nejrychleji zapomenout na nepřesvědčivé výsledky a výkony z poslední doby potřebují hokejisté ČEZ Motor České Budějovice,...

FOTO: Kino praskalo při únorové Dámské jízdě ve švech

úterý, 13. února 2018, 16:15

Ženy a dívky, které v únoru navštívily Dámskou jízdu v CineStaru, se rozhodně nenudily. Organizátoři pro ně přichystali nabitý...

Vozíčkáři Štírů hráli ve Švédsku „tradičně“ finále s Nackou. Na gumě...

úterý, 13. února 2018, 15:24

Souboje pěti špičkových týmů nabídl švédský florbalový turnaj pro hráče na vozíku Malmö Open. Českou republiku reprezentovali...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V budějckém Mercury centru zasahovali...

  • Manažerem roku je mladý Jihočech. Na...

  • VIDEO: Budějcký špitál má nový urgentní...

  • Celkem jednatřicet injekčních stříkaček...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

DRBÁRNA: Česká muzika je dobrá. Byl bych rád, kdyby ji fanoušci podporovali, říká zvukový inženýr Ecson Waldes

Víte, co obnáší práce zvukového inženýra? Ne? Tak přesně o tom vám v dnešním díle Drbárny povypráví Jiří Paška, kterého veřejnost zná především pod uměleckým jménem Ecson Waldes. Právě on stojí za zvukem Davida Kollera, J.A.R. nebo Monkey Business. Neváhejte a pouštějte další díl Drbárny.

Čeští vědci otestovali látku, která může ničit encefalitidu

Brněnští vědci otestovali na buňkách látku, která je vysoce účinná proti virům, které způsobují například klíšťovou encefalitidu, západonilskou horečku, horečku dengue či vir zika. Proti těmto závažným infekcím přitom dosud neexistuje účinný lék, uvedla dnes Česká televize.

KSČM nadále povede Filip, ve druhém kole volby porazil Skálu

Komunistickou stranu Čech a Moravy nadále povede Vojtěch Filip. Ve druhém kole tajné volby mu delegáti dnešního sjezdu KSČM V Nymburku dali přednost před stranickým místopředsedou Josefem Skálou. Filipa volilo 165 delegátů. Skála obdržel 145 hlasů. Po úvodních projevech Filipa a prezidenta Miloše Zemana se sjezd koná za zavřenými dveřmi. Proti Zemanově účasti na sjezdu protestovaly v Nymburku stovky lidí.