Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

ANKETA: Zpomalovací polštáře v budějckých ulicích mají pomáhat. Řidičům ale vadí

 
středa, 7. února 2018, 06:37

Trnem v oku nejednoho řidiče jsou zpomalovací retardéry, které se objevily v ulicích Českých Budějovic po rozšíření parkovacích zón. V dotčené městské lokalitě je jich osazeno celkem 77. V ulicích Pražského předměstí mají pomáhat, provoz zpomalovat a přispět k bezpečnosti. Ale kvůli nim je podle většiny motoristů jízda po takových ulicích hodně nepříjemná.

„To byla taková rána, že jsem musela zastavit a podívat se, jestli jsem někoho nepřejela. A já jen nepočítala s retardérem, který se v naší ulici objevil. Netušila jsem to, ani žádná značka na něj neupozorňovala, takže jsem do něj s autem vlétla. Ještě teď se mi při vzpomínce na tu chvíli třesou ruce, šíleně jsem se vyděsila, zavzpomínala na svou první zkušenost se zpomalovacím polštářem v jedné z českobudějovických ulic obyvatelka města. 

„Vůbec nechápu, co mají za význam, navíc, když jsou za křižovatkou. Tedy v místech při výjezdu z křižovatky, které by řidič měl co nejrychleji opustit. Místo toho musí přibrzdit, aby si na retardéru neponičil auto. A nebo jsou v místech, kde řidič stejně musí přibrzdit, uvedl Josef Sypal z Českých Budějovic.

„Protože vznikly takzvané Zóny 30, kde je omezená rychlost, dopravní policie požadovala, abychom tam retardéry umístiliPolicie trvala na tom, že na těch místech, kde jsou instalované polštáře, musí zpomalovací zábrany být,“ tvrdil náměstek českobudějovického primátora František Konečný.

Podle náměstka dopravní inspektorát chtěl, aby zpomalovací zábrany byly vytvořené stavebními úpravami. „My bychom kvůli nim ale museli celé ulice rozkopat a navíc, bylo by to hodně drahé. Ale protože nám bylo jasné, že bez souhlasného stanoviska policie bychom nedostali povolení, je v ulicích nainstalován kompromis v podobě zpomalovacích polštářů,“ vysvětlil Konečný s tím, že v některých místech jsou retardéry potřebné, někde ale méně a mnohde ovšem zcela nesmyslné.

Náměstek podotkl, že na téma retardérů vedl s policisty několikrát živou debatu. „Proč bychom sami od sebe dávali do ulic něco, co nás stojí peníze a za co nám budou lidé nadávat? Znovu opakuji, zpomalovací zábrany byly podmínkou okresní dopravní policie pro vznik takzvané Zóny 30, která vede ke zklidnění dopravy v dané části města,“ znovu tvrdil Konečný.

S tím ale nesouhlasí policie. „V žádném případě nejsou zpomalovací polštářem výmyslem policie. Ta se k tomu vyjadřovala a vydala zamítavé stanovisko,“ řekl policejní mluvčí Milan Bajcura.

Podle vedoucího odboru správy veřejných statků Eduard Nejdla byly zpomalovací polštáře umístěné podle projektové dokumentace, kterou schválil odbor dopravy a silničního hospodářství českobudějovického magistrátu. „Odbor dopravy, to je státní správa, to není město, upřesnil František Konečný a dodal: „Jestli policie řekne, že se mají některé zpomalovací polštáře posunout nebo odstranit, tak to uděláme.

Otazník také visel nad tím, jak by se ulice s namontovanými zpomalovacími polštáři udržovaly, pokud napadne sníh. To už se ale podařilo vyřešit. „S dodavatelem, který zajišťuje  zimní údržbu místních komunikací na území města, společností FCC České Budějovice, byl dohodnut postup při zajištění zimní údržby zpomalovacích prahů. Úklid bude prováděn strojně, v případě potřeby, například pokud napadne více sněhu, se budou ručně dočišťovat,“ uvedl náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola. Je možné, že taková situace nastane co nevidět. Meteorologové totiž předpovídají na následující dny sněhovou nadílku.

 

Přispívají retardéry v ulicích Pražského předměstí k bezpečnosti provozu?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Celkem hlasovalo 1392 čtenářů
 
 


 

Kam dál?

Lety byly podle jihočeského poslance Miloslava Roznera neexistujícím...

úterý, 6. února 2018, 20:23

Jihočeský poslanec za SPD Miloslav Rozner zase zabrousil do špatných vod. Velká část společnosti se pohoršuje nad jeho...

Stanislav Rožboud: Pět úspěšných trenérských let v Kanadě a návrat...

úterý, 6. února 2018, 19:29

Velký talent, který v mládežnické reprezentaci šéfoval jako kapitán Petru Čechovi či Davidu Lafatovi. Stanislav Rožboud (36 let)...

Zlivské děti mají nové hřiště pro míčové hry i atletiku

úterý, 6. února 2018, 18:17

Multifunkční hřiště se speciálním pryžovým povrchem mohou nově využívat děti v mateřské škole ve Zlivi. Jeho vybudování vyšlo...

Nadcházející dámská jízda a závěrečný díl Padesáti odstínů naladí...

úterý, 6. února 2018, 16:23

Do kin právě vstupuje závěrečný díl trilogie padesáti odstínů, tentokrát svobody. Uveden bude předpremiérami, které proběhnou 7....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Lidé se pohoršují nad fotografií pořízenou u...

  • (NE)OBYČEJNÍ: Díky Beátce máme spokojenější...

  • U Vodňan se srazila dodávka s autem. Čtyři...

  • VIDEO: V Hrdějcích hořel autobus městské...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.