Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rozšíření placených parkovacích zón v Českých Budějovicích zvedlo cenu míst ke stání i garáží

 
středa, 15. listopadu 2017, 07:31

Rozšíření placených parkovacích zón v Českých Budějovicích, byť jen zatím ve zkušebním provozu, někdo vítá, ale novinka vzbudila mezi obyvateli krajského města i hodně nevole a řadu pochybností. A také mezi těmi, kteří mají v dotčených lokalitách nějakou nemovitost, především byt, pronajatý. V tomto případě totiž nemají nárok na parkovací kartu. Nelíbí se jim, že budou muset svá auta nechávat daleko od svých obydlí. Promítne se proto zavedení takzvaných modrých zón nějakým způsobem do trhu s nemovitostmi? Na to odpovídá majitel českobudějovické kanceláře realitní společnosti RE/MAX Miroslav Hodina.

Je nějakým způsobem znát zavedení placených parkovacích zón na trhu s nemovitostmi v Českých Budějovicích?
Máme v dotčených lokalitách ve správě asi devadesát bytů. V posledních dvou měsících nás oslovují majitelé těchto nemovitostí, že se na ně obrátili jejich nájemníci s požadavkem, aby jim umožnili zapsání trvalého bydliště do bytu. A žádají radu, co mají dělat. Dost často s tím totiž mají majitelé problém. Jediné, co na to můžeme odpovědět je to, že na to mají nájemníci ze zákona právo. A upřímně, my v tom zas tak velký problém nevidíme. Majitelé mívají obavy, že třeba přijde exekutor, pokud se nájemník dostane do nějakých potíží, a všechno jim odnese, ale to je přežitek, dnes už to není tak ožehavé, jako kdysi. A navíc, mnohdy vlastníci nemovitostí neví, že mají v podstatě právo zrušit nájemci trvalé bydliště bez jeho součinnosti. Byť proces trvá několik měsíců, je to dnes už možné. A právě to se jim snažíme vysvětlit, někteří to pochopí. A získáním trvalého bydliště nájemci vznikne nárok na parkovací kartu. 

Promítne se zavedení placených parkovacích zón do cen nemovitostí, respektive pronájmů, v dotčených lokalitách?
Problém s parkováním v dotčených lokalitách byl všeobecně vždycky. Teď se o tom hodně mluví, ovšem jaký to bude mít efekt, to nyní vlastně ještě nevíme. Ale myslím si, že zavedení placených parkovacích zón ceny pronájmů bytů v lokalitách, kterých se takzvané modré zóny týkají, nikterak enormně neovlivní, nesníží. A to platí i o zájmu o pronájmy bytů v dotčených lokalitách. Zatím nikdo neruší nájemní smlouvy. Všichni spíš čekají, co se vlastně bude dít. V současné době totiž nic moc nefunguje, co by mělo, mám na mysli vše potřebné pro modré parkovací zóny. Ovšem, přece jen je něco, kde se novinka promítla. A to do ceny i poptávky po parkovacích stáních či garážích.

Jakým způsobem se zavedení placených parkovacích míst promítlo do cen garáží a míst na stání?
V poslední době se doslova roztrhl pytel s poptávkou po parkovacích místech. Přichází opravdu hodně, ve srovnání s minulým obdobím podstatně více, zájemců, kteří hledají a mají zájem o garáže, místa pro stání a prostory, kde by mohli parkovat. Početnými zájemci jsou jak fyzické osoby, tak podnikatelé, firmy. A tahle poptávka se značně odrazila i na cenách za zmiňovaná místa a prostory. Cena za parkovací stání se dříve pohybovala okolo 1500 korun, nyní stejná místa pronajímáme bez problémů za 2500 až 3500 korun. I tak se to ale stále firmám a společnostem vyplatí, nabízí to svým zaměstnancům jako benefit.

Zmínil jste, že zavedení placených parkovacích zón se odrazilo i v cenách garáží. Je to výrazné zdražení?
Velký tlak se podepsal i na ceně garáží i jejich pronájmu. Zmíním poslední čerstvou zkušenost. Majitel chce prodat své dvě garáže, sám říkal, že ho oslovilo z řad sousedů několik lidí, a tak se přišel poradit, jak nastavit optimální cenu. Musím říci, že garáž, kterou jsme loni na podzim prodávali za 250 tisíc korun, teď bez problémů prodáme za 350 až 400 tisíc korun. Jedná se o zděné garáže ve zděných domcích. Zvedla se ale i cena garáží v Nádražní ulici, ty klasické družstevní, které byly v minulosti třeba vyplaveny. Za nižší cenu lze pořídit garáž v okolních lokalitách, ale i tam cena vzrostla a jde stále nahoru.

Vaše firma sídlí v budějcké Pekárenské ulici. Tudíž se novinka dotýká přímo i vás. A to jak z pozice rezidenta, tak i abonenta. 
Proto celou situaci vnímáme z několika stran. Jak je zmíněno, jako rezidenta i abonenta, a i těch, kvůli kterým vše vlastně vzniklo. A mezi ně patří i lidé, kteří jsou buď našimi zaměstnanci či obchodními partnery, kteří k nám jezdí a parkují u nás. Máme parkoviště asi pro deset aut, a tak se nás tohle až tak úplně nedotklo, ale vnímáme to u ostatních obchodních partnerů, kteří v dotčených lokalitách sídlo mají, a ti všichni dost akutně situaci řeší. Hledají hlavně možnosti k parkování.

A jak vlastně vnímáte zavedení placených parkovacích zón? Kvitujete novinku nebo ji považujete za nesmyslnou?
I přes to všechno, přes všechny peripetie, které nám novinka přinesla, kvituji systém placených parkovacích zón v Českých Budějovicích. Vím o spoustě lidí, kteří do dotčených lokalit jezdili, o firmách v dotčených lokacích, do kterých jezdilo až třicet aut denně. Tak uvidíme, až se novinka pořádně zajede a vychytají se všechny její mouchy, jestli třeba záchytné parkoviště v Jírovcově ulici bude nakonec vůbec stačit. Sám jsem na to opravdu zvědavý.

Vy jste tedy tento systém placených parkovacích zón přivítal?
Pokud vše funguje, jak má, pak myslím, že systém je spravedlivý. Rezidentům rozhodně nekřivdí, samozřejmě je to cena v řádech několika stovek korun za rok. Ale automobilů přibývá a všichno prostě musí počítat s tím, že bydlení v centru města má jednu z velkých nevýhod, a tím je parkování. A musím připomenout, že to není jen záležitostí Českých Budějovic. Takže, jak už jsem řekl, pokud bude vše potřebné fungovat jak má, považuji systém za spravedlivý.

 


 

Kam dál?

V centru Budějc budou nové veřejné toalety

středa, 15. listopadu 2017, 06:23

V Biskupské ulici, nedaleko českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II., se už za pár dní otevřou nové veřejné toalety. Po...

České Budějovice budou od roku 2020 brát teplo z Temelína

úterý, 14. listopadu 2017, 18:39

České Budějovice budou od roku 2020 odebírat po dobu dvaadvaceti let teplo horkovodem z Jaderné elektrárny Temelín. Rozhodla o...

Jihočeská centrála cestovního ruchu představila odborníkům své plány...

úterý, 14. listopadu 2017, 14:43

Přilákat návštěvníky a udržet je v regionu co nejdéle. To je hlavní cíl druhého nejsilnějšího turistického regionu po Praze. A...

Most přes Mlýnskou stoku v českobudějovické Krajinské ulici dostane...

úterý, 14. listopadu 2017, 13:58

Hlavně výměna starého zábradlí stojí za stavebními pracemi na mostu přes Mlýnskou stoku v Krajinské ulici v Českých Budějovicích....

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Lidé se pohoršují nad fotografií pořízenou u...

  • (NE)OBYČEJNÍ: Díky Beátce máme spokojenější...

  • U Vodňan se srazila dodávka s autem. Čtyři...

  • VIDEO: V Hrdějcích hořel autobus městské...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.