Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeští silničáři budou v zimě prvně posílat online data na Ředitelství silnic a dálnic

 
úterý, 7. listopadu 2017, 08:56

Jihočeští silničáři mají na zimu připraveno skoro devadesát tisíc tun posypového materiálu za 93,7 milionu korun. Letos poprvé budou posílat online data přímo ze sypačů na Ředitelství silnic a dálnic, koupili kvůli tomu i teploměry za dva miliony korun. První sypač v zimní sezoně vyjel 30. října na Šumavu.

Náměstek provozního úseku Správy a údržby silnic (SÚS) Jihočeského kraje Jan Vykouk za podstatné považuje to, že společnost získala od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zakázku na údržbu silnic I. tříd na dalších osm let. SÚS bude na základě nové smlouvy poprvé posílat online data na ŘSD, které tak bude sledovat práce na silnicích.

„Vychází se ze skutečně ujetých kilometrů a dalších dat, která se odesílají online každých deset vteřin, a na základě toho budeme fakturovat práce, které pro ŘSD děláme. ŘSD bude mít přesnější kontrolu. Doteď se vycházelo z písemné formy, předávacích protokolů," řekl Vykouk.

Nově musí být v autech bezkontaktní teploměry, které měří teplotu vozovky a ovzduší, stály dva miliony korun. V autech jsou již nyní GPS, které sledují polohu vozidla i činnost. „Jestli hrne, jestli sype," dodal Vykouk.

SÚS bude udržovat i nové úseky D3 Borek - Úsilné a obchvat Veselí nad Lužnicí. Na dálnicích jsou kratší zásahové časy než na silnicích I. třídy, proto tam silničáři jedou na tři směny. Na jednu jízdu musí být minimálně dva sypače.

„Na vyzvání, když zavolá policie nebo ŘSD, musíme být na dálnici do půlhodiny, je to docela šibeniční termín," uvedl Vykouk.

Jihočeští silničáři mají na zimu 34 060 tun soli a 55 576 tun inertního posypu, tedy drceného kameniva a písků. SÚS, jež zaměstnává přes 600 lidí, má 186 sypačů, které postupně obnovuje, příští roku bude přes dvacet nových, některé nynější jsou třicet let staré. Udržují 6207,4 kilometru silnic.

Nejvíc práce mají v okresech Český Krumlov a Prachatice, na horách. „Nedá se říct, že bychom se nějak potýkali s ladovskou zimou, kdy bychom měli pět centimetrů a nevěděli, co s tím. Jsou ale úseky, které se nemohou solit kvůli ochraně vodních zdrojů, životního prostředí, šumavský park, Třeboňsko a lidé si někdy myslí, že jsme se na to vykašlali," řekl Vykouk.

Náměstek problém vidí i v některých řidičích kamionů, kteří mají horší pneumatiky, a když nemohou jet, postaví se záměrně napříč silnicí. „Aby je někdo odtáhl, a my tam ani nemůžeme projet se sypačem," podotkl Vykouk s tím, že ve Zlešicích u Volyně na Strakonicku mají již silničáři z těchto důvodů vytyčenou trasu po louce, po níž kolony objíždějí.

Jihočeští silničáři loni dobudovali novou halu v Plané u Českých Budějovic, rok předtím dostavěli jinou v krajském městě. Příští rok postaví novou halu v Táboře s kapacitou kolem tří tisíc tun, která nahradí tu nynější, v níž jsou zkorodované nosníky.

Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Teplárna omezí uhlí, využije horkovod z Temelína a bude se...

úterý, 7. listopadu 2017, 06:41

O teplo za stabilní ceny by v Českých Budějovicích neměla být do budoucna nouze. Postarat se o to má nová koncepce podnikatelské...

Skvěle vypadá, dlouho vydrží a dobře se udržuje. Vinylovou podlahu...

pondělí, 6. listopadu 2017, 18:08

Nejžádanější vlastností každé podlahové krytiny je, aby dobře vypadala, měla dlouhou trvanlivost a dobře se udržovala. A přesně...

Biologické centrum v Českých Budějovicích připravilo dny otevřených...

pondělí, 6. listopadu 2017, 17:01

Do sedmnáctého ročníku největšího českého vědeckého festivalu, Týdne vědy a techniky Akademie věd České republiky, který začal...

SOUTĚŽ: Václav Neckář vystoupí před českobudějovickým publikem

pondělí, 6. listopadu 2017, 15:33

Populární zpěvák vystoupí se skupinou Bacily na podiu českobudějovického Metropolu v neděli 12. listopadu od 19:00 hodin. Díky...

 

Komentáře

Josef Bursik

Hlavne ze slouzi v kancelarich a to po 2 lidech uz od 30.10 ale ty to neudelaji je to pro ostudu

pondělí, 13. listopadu 2017, 19:52
 
 
 

Napište nám

Nejčtenější

  • VIDEO: V hlavní roli budějcké náměstí....

  • Inspektoři zadrželi kamion s kebabem....

  • Jihočeská univerzita má nedostatek studentů...

  • Na náměstí Ochutnáme kouzlo Vánoc....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Listopad 89 v Praze pohledem přesvědčeného komunisty: „Černé pivo teklo, život šel dál.“

„Kdyby to vydrželo ještě dva tři roky, kapitalismus na Západě by se zhroutil z nadvýroby,“ je přesvědčen dlouholetý člen ÚV KSČ, horník a otec komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. Tedy muže, který v roce 1989 sloužil u pohotovostního pluku, a dnes se v KSČM profiluje jako bezpečnostní expert.

PRŮZKUM: Češi jsou tolerantní k sousedům jiného etnika, schvalují i registrovaná partnerství

Češi jsou v mnoha ohledech velice tolerantní. Nevadilo by jim mít za souseda Roma nebo Vietnamce, schvalují instituci registrovaného partnerství. Více jak polovina z nich ale někdy byla svědkem diskriminace. Pojem migrace je v české společnosti vnímán negativně, lidé se bojí teroristického útoku (48 % dotázaných) a nelegální migranty by odmítali i za případného použití násilí (72 % respondentů). Méně tolerantní jsou Češi na trhu práce, 56 % z nich zastává názor, že český občan by měl mít při žádosti o práci přednost před osobou jiného etnika. Vyplývá to z aktuálního průzkumu projektu Absolut Tolerance, který zpracovala agentura Rondo Data.

Babišovu kytici lidé vyhodili, na Národní je vyhrocená atmosféra

Vyhrocená atmosféra dnes provází už od rána pietní akty politiků u památníku 17. listopadu na Národní třídě v Praze. Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes krátce po půlnoci přinesl kytici k pamětní desce, která připomíná brutální zásah policejních jednotek proti demonstrantům 17. listopadu 1989. Ráno byli novináři svědky toho, jak první účastníci ohlášených akcí na Národní třídě kytici vyhodili do odpadkového koše. Skončily tam i květiny, s nimiž nad ránem k památníku přišel místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura. Stejný osud potkal i kytici od prezidenta Miloše Zemana. Policie už oznámila, že událost prověřuje.