Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Ředitelství silnic a dálnic otevřelo nový pětikilometrový úsek D3 u Veselí nad Lužnicí

 
čtvrtek, 12. října 2017, 13:24

Ředitelství silnic a dálnic otevřelo dnes, ve čtvrtek 12. října, nový úsek dálnice D3 Veselí nad Lužnicí - Bošilec dlouhý 5,1 kilometru. Práce, které začaly v květnu 2015, stály 634,7 milionu korun. Řidiči se po novém úseku dálnice projedou pravděpodobně nejdřív kolem 18:00 hodin.

Stavba navazuje na dokončený úsek dálnice mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí. „Do konce roku se bude po tomto úseku jezdit bez dálniční známky, úsek bude bez poplatku," řekl ministr dopravy Dan Ťok.

„V letošním roce se jedná již o druhý úsek dálnice D3, který řidičům zprovozňujeme. Díky D3 se zlepší mobilita obyvatel, v oblastech dotčených stávající tranzitní dopravou se zvýší bezpečnost provozu a sníží se negativní zdravotní dopady způsobené hlukem a exhalacemi. Každý kilometr je zásadní, protože na dálnici máme čtyřikrát nižší nehodovost než na silnici I. třídy. Auta mohou jet plynule, předjíždět bez toho, že by hrozilo, že by se dostala do čelního střetu," uvedl generální ředitel Ředitelství silnic dálnic (ŘSD) Jan Kroupa. Úsek stavělo sdružení firem Strabag a Eurovia. Jeho součástí je jedna mimoúrovňová křižovatka a šest mostů. 

Jihočeský kraj podle ministra dopravy Dana Ťoka požádal, aby tříkilometrový úsek do Veselí nad Lužnicí včetně obchvatu města zůstal nezpoplatněný i nadále. „Je to teď na stole, rozhodujeme o posledních připomínkách, v nejbližších dnech budeme zveřejňovat, jak to bude. Zůstávejte v pozitivní naději," podotkl Ťok.

Přešlo se od slov k činům, konstatovala jihočeská hejtmanka Stráská

Přešlo se od slov k činům. To konstatovala při otevření dalšího úseku dálnice D3 hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská. „Mám radost, když jedu od Budějovic a vidím, jak se na silnicích pilně pracuje. Duch se takříkajíc promítl do gesta a za to gesto bych chtěla poděkovat všem bývalým politickým reprezentacím, které se v minulých letech opravdu aktivně snažily dálnici vybudovat,“ uvedla Stráská a vyjádřila přání, aby se v budování dálnice pokračovalo stejným tempem směrem na jih i na Prahu.

Všem, co se na stavbě podíleli, vyjádřil své díky i jihočeský radní pro dopravu Jiří Švec. „Dálnice se sice otevírá pár dní před volbami, což může vypadat jako úmysl, ale musíme si hlavně uvědomit, že jde o výsledek mnohaleté práce, na které se podílela spousta lidí a ti všichni si zaslouží poděkování,“ zdůraznil Švec s tím, že zprovozněná dálnice je dalším kouskem do skládačky právě budovaných komunikací.  

Obchvat Českých Budějovic se začne stavět příští rok

Na otevíraný úsek navazuje část Bošilec - Ševětín dlouhá 8,1 kilometru, jejíž stavba by měla skončit v únoru 2019. Odhadované náklady činí 1,2 miliardy korun.

Letos na konci září otevřelo ŘSD na jihočeské dálnici D3 úsek Borek - Úsilné dlouhý 3,1 kilometru.

ČTĚTE TAKÉ: VIDEO: Řidiči začínají jezdit po novém dálničním úseku mezi Úsilným a Borkem

Součástí D3 bude také obchvat Českých Budějovic za dvanáct miliard korun, má být hotový do roku 2021. „Stavbu zahájíme začátkem příštího roku," uvedl Dan Ťok.

Na posledním úseku D3 k hranicím s Rakouskem pokračuje ŘSD v inženýrské činnosti a připravuje dokumentaci EIA. Vykupuje pozemky, všechny stavby má pod územním rozhodnutím vyjma jediné, u níž správní soud rozhodnutí zrušil. Stavět by se mohlo začít v roce 2020. Mezi dálnicemi v Česku se D3 nyní podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla staví nejintenzivněji.

Jak řekl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica, na příští rok půjde z rozpočtu fondu více než miliarda korun na dálnice. D3 má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi, tam se napojí na rakouskou rychlostní silnici S10. Celá dálnice D3 by měla měřit zhruba 170 kilometrů, po čtvrtku 12. října bude v provozu asi padesát kilometrů.

Napsal Yvetta Chmelová | Foto mdcr.cz | Zdroj ČTK

Kam dál?

Začaly stavební úpravy zásobního vodovodního řadu v budějckých...

čtvrtek, 12. října 2017, 09:34

Stavební úpravy zásobního vodovodního řadu v ulicích Plzeňská a Průběžná v Českých Budějovicích byly v těchto dnech zahájeny....

Budějce mají první chytrou lavičku. Je na Sokolském ostrově

čtvrtek, 12. října 2017, 08:12

Lavička se solárním panelem, která umožňuje lidem třeba dobíjení mobilních telefonů, připojení na WiFi či USB je od úterý 10....

Řidiči se projedou po novém dálničním úseku z Veselí nad Lužnicí do...

středa, 11. října 2017, 20:45

Další jihočeský úsek dálnice D3 bude zprovozněn zítra, ve čtvrtek 12. října. Po novém dálničním úseku z Veselí nad Lužnicí do...

V Bavorsku zastřelili dalšího z uprchlých vlků

středa, 11. října 2017, 17:15

V Bavorsku poblíž hranic s Českem dnes, ve středu 11. října, zastřelili dalšího ze šesti vlků, kteří v pátek 6. října uprchli z...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Smrt muže a ženy v Budějcích byla asi vražda...

  • FOTO: Zeman a aktivistka. To nejlepší z...

  • Hasiči při likvidaci požáru u Trhových Svinů...

  • Porodnice v Českém Krumlově bude mít jen...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Stíhání Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo může...

Policie bude moci pokračovat v trestním stíhání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a...

Zeman se postavil za inzeráty spojující Drahoše s migrací

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš je spojen s migrací, na inzerátech v tisku tak šlo o pravdivé...

RECENZE: Je život opravdu hra? Pokud ano, jaká jsou...

Na pultech knihkupectví se objevila kniha s názvem Hra na boha. Autor Josef Gust v neotřelém...