Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Stromy a vegetace nejednou bývají nepřímou příčinou závažných nehod

 
pondělí, 9. října 2017, 11:22

Stromy a vegetace často bývají nepřímou příčinou nehod. Loni si 2697 srážek se stromy vyžádalo 75 lidských životů, 218 těžce a 1670 lehce zraněných. Pravděpodobnost úmrtí po srážce se stromem byla více než pětkrát vyšší než u průměrné nehody. Stromy a vegetace často bývají nepřímou příčinou nehod.

V letech 2001 až 2016 zemřelo po střetech se stromy 2330 osob. Na vrub uvedených nehod šlo nemalých 15,9 procenta všech obětí dopravních nehod. Nejvíce mrtvých bylo z řad pasažérů osobních automobilů (2008), následují motocyklisté (156), posádky nákladních automobilů (109), cyklisté (17), cestující v autobusech (6) a traktoristé (5). Střety se stromy se na celkovém počtu nehod sice podílely jen ze tří procent, ovšem na celkovém počtu jejich obětí z jedné šestiny. Nepřekvapí proto, že pravděpodobnost úmrtí při srážce se stromem je výrazně vyšší než u průměrné dopravní nehody. Na jeden tisíc všech nehod vyšetřovaných Policií České republiky, ke kterým došlo v uvedeném období, zemřelo v průměru 6,8 osoby. Na jeden tisíc srážek se stromy to bylo 36,7 oběti, 5,4krát více.

Stromy a vegetace nejednou bývají nepřímou příčinou závažných nehod

Ovšem je řada nehod, kde stromy a vegetace obecně bývají jejich nepřímou příčinou. Dle údajů zveřejněných Zorou Šachlovou a kolektivu se jedná o případy, kdy stromy, keře, vysoká tráva nebo polní plodiny rostoucí v rozhledových polích směrových oblouků a křižovatek brání rozhledu. Ze souboru asi 1100 znaleckých posudků bylo odvozeno, že 15 procent nehod bylo iniciováno okolností, kdy řidič v rozhodujícím okamžiku neměl přes vegetaci dostatečný rozhled.

Nemohl tak reagovat včas. Nedostatečný rozhled bývá také příčinou nehod na železničních přejezdech. Další nebezpečí spočívá v tom, že stromy a keře způsobují střídání kvality povrchu silnice (například suchý a mokrý), rovněž tak za slunného počasí se může rychle střídat ostré světlo a stín, což zvyšuje možnost přehlédnutí nebo pozdního rozpoznání problematické situace. Stromy rostoucí na krajnici nejednou narušují konstrukci vozovky a vytvářejí tak terénní nerovnosti. Jejich následkem může dojít ke zhoršení stability jedoucího vozidla. Defekty povrchu vozovky mohou rovněž bránit odtoku vody, což může být příčinou smyku.   

V roce 2016 rekordně nízký počet mrtvých

V loňském roce došlo na silnicích ke 2697 srážkám se stromy vyšetřovaným Policií České republiky. Vyhaslo při nich 75 lidských životů, tedy 13,8 procenta všech obětí dopravních nehod. Za hodnocených posledních šestnáct let to bylo nejméně. Druhého nejpříznivějšího výsledku bylo dosaženo v roce 2013 (86 obětí), naopak nejhorší byla bilance roku 2003 s 222 mrtvými. Nejvíce obětí bylo tradičně z řad cestujících v osobních vozidlech (64), s velkým odstupem následovaly nákladní automobily (9) a motocykly (1). „Pokud se jedná o počet obětí z řad motorkářů po kolizi se stromem, loňský rok byl jednoznačně nejpříznivější. Druhého nejlepšího výsledku bylo dosaženo v roce 2013, kdy zemřelo pět jezdců v jedné stopě, naopak nejtragičtější byla bilance roku 2003 se sedmnácti mrtvými,“ upřesňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Nejčastěji se loni umíralo po srážce se stromem na silnicích III. třídy (celkem 33 obětí), následují silnice II. třídy (20) a I. třídy (15). Naopak na místních komunikacích se jednalo o pět obětí a na účelových komunikacích o dva mrtvé.

Suverénně nejvíce obětí bylo po kolizích se stromy, ke kterým došlo ve Středočeském kraji – rovných dvacet. S velkým odstupem následují kraj Jihočeský (8) a kraje Jihomoravský a Pardubický (shodně po 7). Nikdo nezemřel v Praze, na Olomoucku přišla o život jedna osoba, na Karlovarsku dvě. Jiné pořadí ovšem je, pokud hodnotíme počty mrtvých po kolizích se stromy k celkovému počtu obětí nehod. Zde byla nejhorší situace v kraji Libereckém s 21 procenty, v těsném závěsu byly kraje Středočeský a Zlínský s 19 procenty. Naopak premiantem byla podle očekávání Praha s nulovým podílem, velmi příznivá bilance byla i na Olomoucku (3 procenta) a Plzeňsku (7 procent).  

Letos stejně mrtvých jako loni

Za prvních osm měsíců letošního roku přišlo o život při celkem 1722 kolizích se stromy 46 osob, tedy stejně jako v roce 2016. Dalších 140 lidí bylo zraněno těžce a 994 lehce. Zatím nejtragičtějším měsícem byl červen se třinácti mrtvými, naopak nejméně mrtvých bylo v srpnu (tři) a dále pak v lednu a březnu (shodně po čtyřech).

Stromy lemují silnice odnepaměti. S mohutným rozvojem motorizace však nejednou přispívají k zápisům do smutných statistik tragických dopravních nehod. Řidičům nezbývá, než s jejich přítomností počítat.

Statistiky fatálních nehod jednoznačně dokazují, že především při jízdě po úzkých okreskách je třeba vyvarovat se jízdy na hraně. Především do nepřehledných zatáček je radno najíždět s potřebnou rezervou. Při míjení se s protijedoucími vozidly se vyplatí zmírnit tempo jízdy a raději počítat s možnou chybou některého z motorizovaných kolegů. V přebujelé zeleni se může schovávat zvěř, která vběhne těsně před projíždějící vozidlo. Střídání osvětlených a tmavých úseků silnice s sebou nese riziko možného přehlédnutí chodce, cyklisty či neočekávané překážky,“ uzavírá Roman Budský. 

Tisková zpráva

Kam dál?

V říjnu se bude dál ochlazovat, pršet má nejvíc začátkem listopadu

pondělí, 9. října 2017, 07:41

Do konce října a na počátku listopadu se bude dál ochlazovat. V příštím týdnu by denní maxima měla být kolem patnácti stupňů...

Jediné co mě drží je, že lidem ti pejsci nejsou lhostejní, říká...

neděle, 8. října 2017, 20:49

Díky štědrosti Františka Gaiera z Autodopravy Gaier Prachatice jsem se byla ve středu 4. října podívat v útulku Ivy Volkové....

Dokončuje se rekonstrukce bazénu. Otevřen bude 1. listopadu

neděle, 8. října 2017, 17:28

Pětiměsíční rekonstrukce budějckého krytého bazénu se blíží ke konci. Po otevření nově nabídne rozšířenou vířivku pro 30 lidí.

Řidič nezvládl u Lišova průjezd zatáčkou a srazil na pastvině krávu

neděle, 8. října 2017, 16:46

Dnes ráno usmrtil řidič osobního vozu Kia Sportage u města Lišov krávu na pastvě, kterou svým nárazem poslal do studny. Celková...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Smrt muže a ženy v Budějcích byla asi vražda...

  • FOTO: Zeman a aktivistka. To nejlepší z...

  • Hasiči při likvidaci požáru u Trhových Svinů...

  • Porodnice v Českém Krumlově bude mít jen...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Stíhání Babiše a Faltýnka v kauze Čapí hnízdo může...

Policie bude moci pokračovat v trestním stíhání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a...

Zeman se postavil za inzeráty spojující Drahoše s migrací

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš je spojen s migrací, na inzerátech v tisku tak šlo o pravdivé...

RECENZE: Je život opravdu hra? Pokud ano, jaká jsou...

Na pultech knihkupectví se objevila kniha s názvem Hra na boha. Autor Josef Gust v neotřelém...