Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kvůli stavbě D3 zaniknou tři mohyly v Plavu. Už přišly o památkovou ochranu

 
pátek, 31. března 2017, 15:20

Kvůli stavbě dálnice D3 zaniknou tři mohyly z mohylového pohřebiště ze střední doby bronzové v Plavu na Českobudějovicku. Již přišly o památkovou ochranu. V Plavu se roku 1866 dělal první archeologický výzkum v kraji.

Na rozestavěném úseku D3 Ševětín - České Budějovice našli archeologové desítku zaniklých sídlišť, z toho jedno dosud neznámé v obci Borek z roku 1500 před Kristem. U Plavu je 35 mohyl ze střední doby bronzové a ze starší doby železné. Tři z nich, které byly vyňaty z Ústředního seznamu kulturních památek, tvoří samostatnou skupinu vzdálenou asi 40 metrů od ostatních. „Jsou to předchůdci Keltů. Lokalita je památkově chráněná, protože zde v roce 1866 začala jihočeská archeologie. Stavba dálnice zničí tři mohyly. Byly vyjmuty z památkové ochrany a letos na jaře je musíme prozkoumat a zdokumentovat, aby se daly potom virtuálně postavit znovu," řekl vedoucí archeologického oddělení Jihočeského muzea Petr Zavřel.

Ostatních 32 mohyl, jež jsou nadále chráněné, se stavba D3 nesmí dotknout. Archeologové o tom budou jednat s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). „Budeme to muset ohlídat, pro řidiče náklaďáků jsou to často jen nějaké kopečky a mohou nadělat šílenou paseku," řekl Zavřel.

ŘSD má pro podobné situace daný plán. Archeologický průzkum se dělá před začátkem každé liniové stavby, a když se objeví významný nález, přechází se v průzkum záchranný. „Mapuje se prostředí, kde se bude stavět, abychom si 'nešlapali' po něčem důležitém. Teď jsme zahájili stavbu nového mostu v Kutné Hoře, v náspech je zemina s vysokým obsahem arzenu a připravili jsme sadu super přísných opatření, aby se neohrozilo zdraví. Tentýž princip přenášíme na archeologii, abychom nezpůsobili žádnou škodu, sami chceme spolupracovat na dozorech," uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Plav začali v roce 1866, v časech prusko-rakouské války, zkoumat amatérský archeolog František Stulík a archeolog Jan Karel Hraše, rodák z Rataj u Bechyně, který učil v Litoměřicích. Za války ale dostali učitelé volno, tak přijel. Udělali šachtu a snažili se najít co nejvíc předmětů. Plavské nálezy obsahují zlomky mís a amfor, bronzové šperky (náramky, jehlice), část meče a nůžek, zbytky koženého oděvu či korále. „Je to bohatší jihočeský mohylník, ukázkový a byl první. Kultovní lokalita, jedna z nejhezčích a nejlépe zachycených. V okolí, v Erhartově pískovně, by mohlo být sídliště," dodal Zavřel, který během čtyřicetileté praxe kopal čtyři mohylníky. Polovina nálezů z Plavu je v Jihočeském muzeu, druhá v Národním muzeu, kam se vezly na vorech po Vltavě.

Na trase D3 ze Ševětína do Českých Budějovic našli archeologové desítku sídlišť z mladší doby kamenné, mladší i starší doby bronzové, dále osady Germánů a Slovanů. „Jsou to řadové lokality, zmapují se a pak přes ně vede dálnice. Takových jsou v Čechách desetitisíce. Ale je důležité, aby se výzkum udělal, protože je to nevratná záležitost," podotkl Zavřel.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Luxík
 


 

Kam dál?

Je tu čas přezouvání pneumatik. Víte, jak je správně skladovat a kdy...

pátek, 31. března 2017, 11:50

Jarní období znamená pro řidiče fronty v pneuservisech, vyplatí se objednat předem. Mnohé servisy nabízí možnost úschovy druhé...

Stavba horkovodních rozvodů si v Budějcích vyžádá dopravní uzavírky a...

pátek, 31. března 2017, 10:46

Komplikace v dopravě čeká řidiče v Českých Budějovicích od pondělí. Úplnou uzavírku provozu na pozemní komunikaci J. Plachty a...

Jihočeský kraj zatím o stávce řidičů nic neví

čtvrtek, 30. března 2017, 06:21

Jihočeský kraj zatím nemá informace o tom, že by se řidiči autobusů v regionu připojili k plánované stávce, která se podle...

Jihočeský kraj chce modernizovat silnici z Nové Pece k lyžařskému...

úterý, 28. března 2017, 06:59

Jihočeský kraj chce v nejbližší době modernizovat silnici z Nové Pece na Prachaticku k lyžařskému areálu Hochficht, který se...

 

Komentáře

Jan Řehoř Husinecký
Jan Řehoř Husinecký

Ano správně, jen tak dál. Virtuálně si to v pohodlí domova prohlídnu bez nějakého courání v přírodě. Je tak třeba stejně postupovat v případech přírodních rezervací. Nákupní centra a asfaltová parkoviště s výstavbou satelitů měst mají přednost.

sobota, 1. dubna 2017, 00:49
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.