Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Obchvat Budějc dostal zelenou

 
pátek, 6. ledna 2017, 16:44

Na cestě k vydání stavebního povolení je od pátku obchvat Českých Budějovic. Ministerstvo životního prostředí k němu totiž v pátek vydalo závazné posouzení EIA, tedy souhlasné stanovisko o vlivu na životní prostředí. Stavba bude součástí dálnice D3, obchvatem Českých Budějovic se ve smyslu zákona rozumí stavby 0310/I Úsilné – Hodějovice a 0310/II Hodějovice – Třebonín. Jde o šestou prioritní dopravní stavbu v republice, která toto stanovisko získala. Čekají na něj ještě tři další.

„Je to ta nejlepší zpráva letošního roku, i když jsme z něj ukrojili teprve šest dnů. A troufám si tvrdit, že se bude řadit mezi ty nejlepší i na konci roku, alespoň pro Budějčáky,“ neskrýval radost František Konečný, náměstek primátora pro dopravu, územní rozvoj a architekturu Statutárního města České Budějovice. „Dálniční obchvat Českých Budějovic od Úsilného až po Dolní Třeboním dostal zelenou. To nejsložitější, kde hrozilo zdržení, máme úspěšně za sebou,“ oddechl si.

Podmínkou pro vydání aktualizovaného stanoviska na základě dohody s Evropskou komisí, tentokrát závazného, oproti dřívější legislativě, bylo řádné zhodnocení vlivů stavby tak, jak je nyní vyprojektována v dokumentaci pro stavební povolení na životní prostředí a veřejné zdraví, například vliv hluku a imisí na obyvatelstvo, vliv na povrchové a podzemní vody a podobně.

Klíčový obchvat přinese výraznou úlevu od velké části tranzitní silniční dopravy, která je v současné době vedena přímo přes České Budějovice. „Stavba přispěje ke snížení hustoty provozu oproti současnosti, kdy na křižovatkách ve městě projíždí až 60 tisíc vozidel za den,“ říká ve své zprávě ministr životního prostředí Richarda Brabce. I tomu je jasné, že se vybudováním dálničního obchvatu uleví také obcím podél silnice první třídy číslo 3, jako jsou například Litvínovice nebo Planá u Českých Budějovic. „Tam dojde jednak ke snížení hluku a emisí a zároveň se zvýší i bezpečnost silničního provozu, což pomůže také snížit počet dopravních nehod,“ dodal ministr.

Podle náměstka budějckého primátora tak může pokračovat proces přípravy dopravní stavby. Například zapracovat do územních rozhodnutí potřebné změny, hlavně požadavky ochranářů. Ty prý spočívají třeba v tom, že u sjezdu se výjezd posune o několik metrů.

Stavba obchvatu Českých Budějovic by mohla začít koncem letošního roku. Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda se letos bude intenzivně stavět část D3 Bošilec – Borek, hotová by mohla být příští rok. „Potom bude následovat výstavba obchvatu Českých Budějovic, kterou bychom rádi zahájili ještě v letošním roce. Bude to ale spíše běh o to získat všechna potřebná povolení a dokončit výkupy pozemků, hlavní část stavebních prací zahájíme v roce 2018,“ řekl Neřold. Pro stavbu obchvatu je podle něj drtivá většina pozemků vyřešena, zbývají ale některé problematické.

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Dopravní nehoda u Vodňan, kde se osobní auto...

  • U Vodňan se čelně srazilo osobní auto s...

  • VIDEO: Po nárazu do stromu zemřel u Milevska...

  • Mladíci si v noci na českobudějovickém...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Glosa: Dočkáme se plateb kartou u dopravců přepravujících...

Lidé stále více oblibují nákupy přes internet. Internetové obchody nemusí řešit vysoké fixní...

Drbna

Na poslance za SPD měl v Praze vystartovat protestující....

Liberecký poslanec za SPD Radovan Vích se na včerejším sněmu evropských nacionalistických a...

Drbna

DRBÁRNA: Extrovert na jevišti, doma kliďas. Frontman kapely...

Pohodlně se usaďte, připravte si popcorn a něco dobrého k pití. Jdeme na to! Na dnešní večer jsem...

Drbna
 

Kam dál?

Nový rok přinesl změnu v představenstvu Teplárny České Budějovice, předsedou je Václav Král

pátek, 6. ledna 2017, 14:35

Ke změně v představenstvu akciové společnosti Teplárna České Budějovice došlo v úterý 3. ledna 2017, kdy na svém...

Fitness jako doma? Individuální přístup s profesionálním vedením

pátek, 6. ledna 2017, 11:07

Výjimečný a jedinečný přístup, mnoholeté zkušenosti a „klid na práci“. To nabízí Fitness jako doma Míry Hlaváče....

SJÍZDNOST: Jihočeské silnice jsou v pátek sjízdné jen se zvýšenou opatrností

pátek, 6. ledna 2017, 08:51

Všechny jihočeské silnice jsou v pátek sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na některých místech v regionu sněží a...