Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do jižních Čech míří díky letišti v Plané u Českých Budějovic více turistů

 
čtvrtek, 25. srpna 2011, 10:45

Stále se zvyšuje počet lidí, kteří využívají toho, že mohou na jih Čech přilétnout. Letos dispečeři Letiště České Budějovice zatím odbavili 250 zahraničních letů, což je o pětinu více než ve sledovaném období loňského roku, řekl ve čtvrtek ředitel letiště Ladislav Ondřich.

„Letiště je držitelem licence pro neveřejný mezinárodní provoz, která umožňuje přijímat a odbavovat středně velká letadla. Nynější vybavení radiotechnickými prostředky je dostačující jen pro lety za viditelnosti ve dne,“ uvedl Ondřich. Nejčastěji podle něho přilétají ultralehká či malá sportovní letadla, jejichž pasažéři se zdrží na jihu Čech jeden den. „Množí se také případy, kdy manželský pár přilétne například z Anglie, zajistí letadlo a několik dní cestuje po regionu a s podobným úmyslem pak odlétá do Polska nebo Maďarska. Takováto turistika je mezi movitými Evropany, zvláště středního věku, velmi populární,“ doplnil Ladislav Ondřich.

Nejčastějšími zahraničními klienty českobudějovického letiště jsou tradičně Němci, Rakušané, Slováci, ale i Maďaři a Švýcaři. Řada Jihočechů naopak využívá letiště k výletům do zahraničí, zejména za koupáním k moři. „Bulharsko, Rumunsko, a zvláště pak Chorvatsko, to bývají časté cíle privátních sportovních letadel na konci pracovního týdne,“ řekla tisková mluvčí Letiště České Budějovice Martina Vodičková.

Podle ředitelky Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Pavly Konopové je letecké spojení regionu s celým světem velmi významné pro růst cestovního ruchu. „V mezinárodním spojení hraje letecká doprava jasný prim v cestovním ruchu. A v ČR se zvyšuje i počet vnitrostátních pohybů letadly. Věřím, že díky důkladné rekonstrukci a modernizaci areálu, s jejímž zahájením se počítá na začátku příštího roku, se Letiště České Budějovice stane standardním, přiměřeně velkým regionálním leteckým přístavem,“ uvedla Pavla Konopová. Podle ní pak lze předpokládat i několikanásobný přírůstek hostů regionu, zejména ze zahraničí.

„Za první pololetí letošního roku přenocovalo v Jihočeském kraji 342 319 hostů, z nichž 126 656 přijelo ze zahraniční. Oproti stejnému období roku 2010 se jejich celkový počet zvýšil o téměř osm procent, u zahraničních hostů pak dokonce o 10,3 procenta. V celkovém počtu hostů se Jihočeský kraj v meziregionálním srovnání zařadil na třetí místo za kraje Jihomoravský a Královéhradecký. V čele tabulky je již tradičně Praha. Nepředpokládáme, že bychom díky letišti předčili návštěvnost Prahy, ale myslím, že v návštěvnosti můžeme překonat například Královéhradecký kraj, kde mezinárodní letiště s takovým rozvojem nemají,“ sdělila ředitelka JCCR.

Plně budou moci turisté i Jihočeši Letiště České Budějovice využívat poté, co projde důkladnou modernizací, která zahrnuje výstavbu terminálu na zelené louce, rozšíření o stojánky pro letadla, úpravu vzletové a přistávací dráhy a výstavbu technického zázemí pro hasičský záchranný letištní sbor, hlavní vrátnici a bezpečnostní centrum. Součástí této investice je také radionavigační a světelný systém, včetně technologického vybavení řídící věže. Areál poté bude denně schopen odbavit deset středně velkých letadel typu Airbus 320 nebo Boeing 737.

Autor: Dobrin Stojcev, Mediafax

 


 

Kam dál?

Pražský arcibiskup Duka míří na Země živitelku

čtvrtek, 25. srpna 2011, 08:37

Akce s názvem Národní dožínky České republiky, která se každoročně koná v Českých Budějovicích v rámci mezinárodní výstavy Země...

Hromadná dopravní nehoda u Kosova-foto.

středa, 24. srpna 2011, 14:35

Dnes, krátce po 10 hodině došlo na silnici I. třídy č. 39, u obce Kosov na Českobudějovicku k dopravní nehodě celkem 5 vozidel a...

Srážka pěti aut u Českých Budějovic uzavřela hlavní tah do Rakouska

středa, 24. srpna 2011, 11:32

Středeční srážka pěti aut u Kamenného Újezda na Českobudějovicku uzavřela dopoledne hlavní tah z Budějc do Českého Krumlova a na...

Na pohřeb monsignora Kavaleho se do Českých Budějovic chystají...

středa, 24. srpna 2011, 11:11

Pohřeb bývalého kanovníka katedrální kapituly českobudějovické diecéze, monsignora Josefa Kavaleho, který v neděli zemřel po...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka Cestovní kancelář Fischer, napsal dnes server iDNES.cz. Výši transakce neuvedl. Zástupci firem se k obchodu odmítli podle serveru vyjádřit. Spojení špiček českého trhu se zájezdy musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 schválili její odvolání, nyní se bude volit nové vedení městské části. Koalici dosud tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři ze čtyř stran v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty. Podle zástupců dalších stran starosta nezvládal vedení radnice. Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu, na kterém spolupracoval Český rozhlas (ČRo) s několika sociology. Do dvou typů vyšší střední třídy náleží zhruba třetina lidí, tři typy nižší střední třídy podle odborníků zahrnují téměř polovinu respondentů a do nejnižší, takzvané strádající třídy patří 18 procent lidí. Průzkumu se v červnu zúčastnilo 4039 respondentů z 1300 obcí, provedly jej agentury MEDIAN a STEM/MARK. Na dnešní tiskové konferenci ho představili zástupci ČRo a tři sociologové.