Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vědeckotechnický park získá dobudováním novou tvář

 
čtvrtek, 27. června 2013, 10:12

Když Budějcká Drbna vyrazila v závěru února do Jihočeského vědeckotechnického parku, budovy sousedící s univerzitním kampusem, už tehdy se dozvěděla o jeho chystaném rozšiřování. Uplynulo pár týdnů a ve středu byl vedle stávajícího objektu usazen základní kámen druhé etapy výstavby.

Společnost Jihočeský vědeckotechnický park, jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, začala v roce 2011 připravovat projekt s názvem Rozvoj JVTP etapa IIA na základě předpokládaného spolufinancování z dotací Evropského fondu pro regionální rozvoj. Projekt počítal s rozšířením areálu na plochu 3000 metrů čtverečních tak, aby se díky pronájmu těchto prostor podařilo zajistit jeho udržitelnost.

ČTĚTE TAKÉ: Park, který chce zabránit odlivu mozků z jihu Čech

„V současné době již máme mezi regionálními malými a středními podniky s inovativním potenciálem nějaké zájemce, kteří čekají se svým rozhodnutím jen na to, až se začne stavět. Doufali jsme, že se podaří včas ukončit výběrové řízení na zhotovitele stavby, jinak by byl ohrožen termín realizace a hrozila by tím pádem i ztráta dotace. Prostředky z evropského fondu je totiž nutné do určité doby vyčerpat,“ řekl Budějcké Drbně ředitel Jihočeského vědeckotechnického parku František Mlčák.

Podle předsedy představenstva JVTP, a.s. Františka Štangla park nyní čekají další výběrová řízení na strojní, přístrojové a technologické vybavení. „Doufám, že ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou a Akademií věd se všechno podaří a za rok se tady zase sejdeme,“ uvedl Štangl těsně před poklepáním na základní kámen stavby, kterou bude realizovat za částku přesahující 73 milionů korun budějcká společnost EDIKT. Celkové náklady projektu pak činí 128 535 000 Kč bez DPH.

U středečního slavnostního setkání samozřejmě nechyběl ani zástupce jediného akcionáře JVTP, náměstek hejtmana Jihočeského kraje Jaromír Slíva. „Nyní jsme na konci jednoho milníku, druhý právě začíná. Příprava projektu nebyla jednoduchá a kvůli jeho složitosti trvala poměrně dlouho. Díky dobré práci zdejšího týmu ale tady můžeme teď stát,“ zaznělo z jeho úst.

Nová třípodlažní budova Jihočeského vědeckotechnického parku v ulici Na Zlaté stoce bude mít tvar písmene L a vyroste na místě, kde ještě na začátku června stály hospodářské objekty. „Staveniště bylo zhotoviteli stavby předáno 12. června. Demolice skončí tento týden, od toho příštího začnou přípravy základových výkopů. Lhůta výstavby je stanovena na 400 dnů, příští rok na přelomu července a srpna by tedy mělo dojít k předání stavby, kolaudaci a počátkem září počítáme se zahájením provozu,“ vypočítal ředitel Mlčák.

Plánované dobudování parku kvituje rovněž rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. „Naše univerzita je jedna z posledních, která ještě nemá park vybudovaný. Až bude dokončen, vybaven a zasídlen soukromými firmami, zájemci o inovace a aplikace, můžeme se poučit ze zkušeností, které získaly vědeckotechnické parky u našich sousedních univerzit, ať už tady u nás, v Horním Rakousku, případně Dolním Bavorsku,“ konstatoval rektor.

Jak dodal, studenti Jihočeské univerzity možností nabízených podnikatelskými subjekty jistě využití a budou si tak moci vyzkoušet prakticky realizovat své nápady a myšlenky. „To je vlastně podstata, proč má tato instituce pro naši univerzitu takový význam,“ uzavřel Grubhoffer.

Akciová společnost Jihočeský vědeckotechnický park byla založena v roce 2008 za účelem podpořit intenzitu, kvalitu a rychlost šíření inovací a transferu technologií do hospodářské praxe regionu s důrazem na progresivní technologie. Společnost má zásadně neziskový charakter. Případný zisk vytvořený podnikatelskou činností bude sloužit pro posilování a obnovu infrastruktury JVTP.

 


 

Kam dál?

Díky Vidličkám a nožům můžete jíst zdravě i zhubnout

středa, 19. června 2013, 18:33

Hodláte vyzkoušet krabičkovou dietu? Chcete zhubnout? Jste vegetariáni? Musíte držet bezlepkovou dietu? Nebo máte v plánu se...

Budějcká Teplárna získala ocenění Bezpečný podnik

sobota, 15. června 2013, 19:58

Akciová společnost Teplárna České Budějovice je letos zatím jedinou jihočeskou firmou, která získala titul Bezpečný podnik....

Regionální potravinářská soutěž zná své vítěze

úterý, 11. června 2013, 21:44

Nejen pivo, ale také vynikající jihočeské potraviny a hlavně jejich výrobci byli minulou sobotu oslaveny na Slavnostech piva v...

Sledovanost Jihočeské televize dosáhla 216 tisíc diváků týdně

pondělí, 10. června 2013, 08:10

Jihočeskou televizi sleduje v jižních Čechách přes 216 tisíc diváků týdně a vysoká je i denní sledovanost, a to více než 47 tisíc...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jaké jsou nejčastější omyly při reklamacích?

Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a také nejdůležitějším spotřebitelským právům. Pravidla pro uplatňování takzvaných práv z vadného plnění však nejsou jednoduchá a zákazníci v nich často tápou. S jakými omyly se ve spotřebitelské poradně dTestu nejčastěji setkávají?

Sněhový Krakonoš je letos v Jilemnici bez kalhot a kabátu

Jednoho z největších sněhových Krakonošů za poslední léta vytvořil výtvarník Josef Dufek se dvěma pomocníky na náměstí v krkonošské Jilemnici. Na výšku má mezi sedmi a osmi metry. Od svých předchůdců se liší i tím, že je "nahý", jen s botami. „Nemá pumpky ani kabát, řekl Dufek.

Knihy ruských autorů nabízejí Čechům „alternativní pravdu“. Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina?

V České republice vloni vyšlo přes patnáct tisíc knižních titulů. V záplavě nově vydané literatury se texty ruských autorů zaměřených na specifický výklad moderní historie ztrácejí. Přesto stojí za pozornost. Takto na sebe například v pražských ulicích polepenými tramvajemi upozorňuje kniha Nikolaje Viktoroviče Starikova „Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina“.