Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Posilování bezpečnosti Temelína už stálo dvanáct miliard. Energetici plánují další investice

 
sobota, 14. února 2015, 15:24

Dokončením opatření, která reagují na havárii v japonské Fukušimě, program zvyšování bezpečnosti Jaderné elektrárny Temelín v letošním roce rozhodně neskončí. Energetici budou do modernizace investovat i v dalších letech. Slibují si od toho prodloužení desetileté licence na provozování prvního bloku, která skončí v říjnu 2020. Druhý blok má platnost licence o téměř dva roky delší.

Aktuálně zbývá v Temelíně dokončit pětinu z původních více než čtyřiceti opatření, která nařídila Evropská unie po zátěžových testech na všech 143 blocích evropských jaderných elektráren. Většinu požadavků už mají Jihočeši splněnu - kromě jiného rozšířili způsoby chlazení reaktoru, přidali další nezávislé zdroje výroby elektřiny pro klíčové bezpečnostní systémy nebo zlepšili vybavení a zázemí vlastní hasičské jednotky. V případě kolapsu pevné i mobilní sítě navíc může elektrárna s okolím komunikovat prostřednictvím satelitních telefonů.

„V letošním roce dobíhá montáž rekombinátoru vodíku, což je zařízení likvidující vodík v budově, která chrání reaktor. Zbylá opatření jsou organizační, navazující na školení a přípravu personálu. Program zvyšování bezpečnosti tím ale zdaleka nekončí a ani končit nebude. To, abychom neustále byli napřed, znamená dokonalou znalost stavu elektrárny a perfektní údržbu zařízení,“ upozornil nový ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek, jenž tuto funkci zastává od 1. ledna letošního roku.

Příprava na obhajobu licence začala

Získání licence na dalších deset let je kontinuální proces. „V průběhu celého provozu musíme splňovat náročné podmínky plynoucí z mezinárodní i české legislativy. Pouze plnit zákony ale nestačí. Musíme být o krok vpřed, abychom včas reagovali na zpřísňování požadavků. Přirovnal bych to k Formuli 1. Vítězství v jednom ročníku neznamená automatickou obhajobu v dalším roce. I zde musí týmy techniků své monoposty s ohledem na technický pokrok neustále významně vylepšovat,“ dodal temelínský šéf.

Opatření reagující na zátěžové testy budou stát celkem 750 milionů korun, na ceně elektřiny se však tato významná investice nijak nepromítne. „Většinu stress testových opatření jsme plánovali a měli připravenou už před událostí ve Fukušimě. Jsou součástí standardního investičního programu, díky kterému plyne do elektrárny miliarda ročně,“ vypočítal Bohdan Zronek s tím, že od začátku provozu Temelína ČEZ vložil do modernizace elektrárny a posilování bezpečnosti dvanáct miliard korun.

Výkon zvýší také turbína druhého bloku

V letošním roce čeká temelínskou elektrárnu několik standardních odstávek. Klíčová bude ta od poloviny dubna do poloviny června, kdy se druhý blok dočká výměny nízkotlakých částí turbíny, tedy stejné modernizace, jakou podstoupil v loňském roce první blok. Díky zvýšenému výkonu o dvě procenta tak vyrobí elektřinu pro dalších 50 tisíc českých domácností, a to při stejné spotřebě paliva.

„Z hlediska dvou nejdůležitějších parametrů, tedy výkonu a chvění, naplňuje nová turbína naše předpoklady. Ještě nás čeká optimalizace provozu na nižším výkonu v případech, kdy pomáháme stabilizovat přenosovou soustavu,“ představuje Zronek regulační schopnosti elektrárny.

Na konci roku čeká energetiky mezinárodní prověrka Sdružení provozovatelů jaderných elektráren, takzvané WANO Peer Review, a také dvě cvičení - to červnové bude zaměřené na fyzickou ochranu elektrárny, v září se uskuteční ve spolupráci s Jihočeským krajem a složkami IZS cvičení Zóna 2015.

 


 

Kam dál?

V Kovářově vzniklo 30 stavebních pozemků se soukromou pláží u Lipna

pátek, 6. února 2015, 15:42

Na Kovářovském poloostrově u Lipna poblíž městyse Frymburk na podzim loňského roku skončila výstavba inženýrských sítí první...

Komplexní vybavení obchodů od A do Z

úterý, 27. ledna 2015, 10:42

Dovolujeme si vám představit (nové) služby firmy Obchodní vybavení s.r.o., která distribuuje výrobky značky Magma po celé České...

Andrea Pražáková střeží Afričanům jejich úspory

čtvrtek, 15. ledna 2015, 20:45

Čím vyšší vzdělání máš, tím lepší práci dostaneš. Opravdu tohle pravidlo platí? Andrea Pražáková je zářným příkladem, že...

Temelínští hasiči mají nový požární systém

úterý, 13. ledna 2015, 20:24

Rychlejší reakce na případný požár a snížení počtu planých výjezdů si slibují temelínští hasiči od nového systému elektrické...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.