Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nové centrum pomůže spojit síly podnikatelů a vědců

 
středa, 5. listopadu 2014, 00:28

Podnikáte, máte sídlo na jihu Čech a chystáte se vyvíjet a zavádět na trh nové produkty nebo technologie? Pokud ano, zbystřete! Nově otevřená druhá etapa Jihočeského vědeckotechnického parku v Budějcích nabízí takovým firmám zvýhodněné podmínky pro jejich rozjezd.

Když v červnu loňského roku začala v Lipové ulici poblíž Jihočeské univerzity demolice zdevastovaného hospodářského objektu, málokdo tušil, co vlastně tady vyroste. O patnáct měsíců později se ale tohle místo proměnilo díky nové třípodlažní budově za bezmála 130 milionů korun doslova k nepoznání.

Stavba byla dosud financována z prostředků Jihočeského kraje, 123 milionů z této sumy však bude proplaceno z Evropských strukturálních fondů, konkrétně operačního programu Podnikání a inovace, programu Prosperita.

Jihočeský vědeckotechnický park, který oficiálně zahájil svou činnost v pondělí odpoledne vedle menší, již několik let fungující, budovy, má sloužit zejména k vytváření vhodných podmínek pro vznik a vývoj inovačních firem v regionu a pro využívání výsledků výzkumu a vývoje v podnikatelské praxi. Je určen výhradně pro malé a střední podniky, kterým bude nabízeno výhodné nájemné, podstatně nižší než cena běžných komerčních nájmů v Budějcích.

„Zájemcům nabízíme 1900 čtverečních metrů podlahové plochy. Najdou tady kanceláře, laboratoře vybavené nábytkem a přístroji, dvě poloprovozní haly a tři zasedací místnosti. V současné době už máme pěti firmami z různých oborů, které se tady zasídlí během listopadu, zaplněno přibližně jedno patro, tedy odhadem třetinu celé výměry budovy,“ uvedl ředitel Jihočeského vědeckotechnického parku František Mlčák s tím, že centrum se ještě dovybavuje.

Podle Františka Štangla, předsedy představenstva akciové společnosti JVTP, jejímž zřizovatelem je Jihočeský kraj, se bude maximální obsazenost budovy pohybovat v rozmezí kolem 80 až 90 procent. „Pokud by kdykoliv přišel investor se zajímavým záměrem, chceme mít pro něj vždy k dispozici vhodné prostory. Není naším cílem naplnit kapacitu a pak dělat takzvaně jenom pana domácího,“ vysvětlil Štangl, který zároveň pracuje od letošního roku jako ředitel Jihočeského muzea.

Inovativní společnosti, které splní veškeré podmínky a budou mít zájem o zasídlení v novém objektu, dostanou smlouvu na tři roky. „Poté každý rok budeme zkoumat jejich investiční záměr, aby se z inovativní firmy nestala ryze komerční a za výhodných podmínek si tady neprovozovala svůj byznys. Doba působení podniku na trhu nerozhoduje. Jeden z našich klientů například předal zaběhnutou společnost svému synovi a ten má zájem se inovativním výrobkům věnovat,“ dodal ředitel Mlčák.

Hejtmana Jiřího Zimolu těší, že se jižní Čechy díky tomuto projektu zařadily po bok dalších krajů, kde se investuje do vědy, techniky a podnikání. „Přeji všem kolegům, aby se jim v těchto prostorách dobře podnikalo a mělo to právě ten přídavek v podobě využití nejnovějších poznatků moderní vědy,“ sdělil Zimola těsně před slavnostním otevřením, které se kromě něj zúčastnili také například ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, předseda Senátu Milan Štěch či novopečený generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka pomůže nový park zvýšit konkurenceschopnost regionu a posílí pozice malých a středních inovačních podniků, které představují na regionální úrovni největší zdroj zaměstnanosti. „Jsem proto rád, že se na vzniku tak významné instituce podílelo ministerstvo průmyslu a obchodu, jehož prostřednictvím vědecký park obdržel dotaci 123 milionů korun z Evropských strukturálních fondů,“ dodal ministr.

{{banner322}}

V budoucnu navíc dojde k rozšíření projektu o takzvaný chytrý energetický bod - na střechy JVTP budou zabudovány solární panely a vyrobená energie bude akumulována do velkoobjemových baterií. Jelikož jde o technologii takzvaného ostrovního hospodaření s energií, bude na ní rovněž realizován výzkum.

„Potěšilo mě, že rada Jihočeského kraje byla ochotna financovat rozšíření projektu z vlastních zdrojů. Ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura CzechInvest navíc souhlasily s tím, aby byl realizován v rámci kmenového projektu, který jsme podali na vybudování Jihočeského vědeckotechnického parku jako takového,“ dodal předseda představenstva akciové společnosti František Štangl.

 


 

Kam dál?

Porovnejte vaši spotřebu energie a vyhrajte auto

pondělí, 3. listopadu 2014, 10:00

Spotřebujete doma více energií než jiné české domácnosti podobné té vaší? Vyzkoušejte novou aplikaci Energometr a vyhrajte auto!

Dance bar Paradox obhájil stříbro mezi českými kluby

neděle, 2. listopadu 2014, 10:06

Středa, pátek, sobota. Jedna akce střídá druhou. To je Dance bar Paradox, vyhlášený budějcký klub, kde se jako hosté již celkem...

Domácnosti obchází podvodníci. Nabízí kontrolu kvality vody

úterý, 28. října 2014, 06:50

Budějčáci můžou v těchto dnech potkat další vypočítavé obchodníky, kteří dorazí za nimi domů s nabídkou kontroly kvality vody z...

Vaše vizitka, naše starost - prezentujte se jako profesionál!

pondělí, 27. října 2014, 14:24

Jste začínající společnost nebo jedinec, který rozjíždí své podnikání? Potřebujete rychle reprezentativní vizitky, díky kterým...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.