Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jméno Lanna: Nová možnost pro volný čas v Budějcích

neděle, 28. dubna 2013, 21:37

Zvědavost nás Budějčáků už několik týdnů pokouší zajímavá prosklená novostavba u náplavky vedle Dlouhého mostu. „To bude další kapitanát, jako je v Českém Vrbném,“ dohadují se jedni. „Ba ne, to si někdo staví vilu u vody,“ tipují druzí. „Kdepak, to bude mít nějaký malíř, dole bude galerie a nahoře ateliér, to je jasné,“ říkají zasvěceně další.

Samá voda, samá voda! A aby začalo přihořívat, Budějcká Drbna nelenila a vydala se zjistit, co se za prosklenými zdmi skrývá. Vydala se za stavbou a objevila příběh určený jménem Lanna a myšlenkou, která spojuje tradici, jméno velké budějcké osobnosti a současnost.

Vyprávění o příběhu začíná u barového pultu, který tvarem i symbolickými vlnami dřevěných dílů připomíná lodní příď. Symboliku doplňují kulatá ´lodní´ okna a hlavně starý lodní telegraf. A nad hlavami nám teče řeka Vltava, samozřejmě také symbolicky ztvárněná designovými prvky a s efektním odrazem v prosklených plochách, kdy hrou světla evokuje zvlněnou říční hladinu a plynutí řeky.

„Ano, řeka, konkrétně Vltava, lodě, historie Vojtěcha Lanny, to jsou základní myšlenky konceptu našeho projektu, který právě vidíte,“ řekl Michal Borovka, který je jedním z těch, kteří mají tajemnou stavbu takzvané na svědomí.

„Jednoduše řečeno, už za několik dní otevřeme Budějčákům naši - a doufám, že i jejich - Kavárnu Lanna. Říkám kavárna, ale náš koncept je mnohem širší. Je zaměřen především na volný čas, chceme hostům nabídnout takovou oázu pohody u vody, u cyklostezky, zároveň kousek od centra města. Místo, kde budou moci posedět, vychutnat si nejen jídlo a pití, ale i pohled z kavárny a terasy na řeku, na Dlouhý most. Děti si budou moci užívat venkovní herní část, kde najdou nejen prolézačkovou loď, ale také houpačku, která je určena i pro handicapované děti. Na hosty s pohybovým handicapem jsme mysleli i při budování sociálního zařízení a bezbariérového přístupu do kavárny i při plánování parkovacích míst,“ dodal Borovka.

Jak vlastně celý nápad vybudovat právě Kavárnu Lanna vznikl?

„To, co vidíte, je výsledkem několika let, kdy jsme vymýšleli možnosti a ladili všechny detaily. Spojitost s řekou a Vojtěchem Lannou se vzhledem k lokalitě přímo nabízela a chtěli jsme vyjádřit obdiv, který si Lanna jistě zaslouží. A protože jeho jméno představuje vysokou historickou kvalitu, je i naším cílem kvalitu poskytovat. Ať už prostředím, tak službami, sortimentem.“

Služby... už jste naznačil, že budou v mnohém výjimečné. Na co se můžeme těšit?

„V plánu máme například půjčovnu loděk a v trochu vzdálenější budoucnosti máme připraveno něco, co v Budějcích není a pokud víme, ani nikdy nebylo, týká se také zábavy pro volný čas a nejbližšího okolí kavárny, ale zatím bych to zachoval jako tajemství.

K sortimentu - jak už jsem řekl, chceme nabízet opravdu kvalitu, takže máme například svou speciální edici kávy s názvem Káva Lanna, kterou si u nás budou hosté moci vypít, ale také budeme mít kávu balenou, kterou si mohou odnést domů. Navíc chceme každý měsíc ve spolupráci se známými cestovateli připravovat kávovou Cestu kolem světa, kdy hostům ve spojení s cestovatelskými zážitky nabídneme různé typy kávy z různých zemí světa.

Nabízet budeme samozřejmě pivo Budvar, ale chceme nabízet i zajímavá piva malých rodinných a soukromých pivovarů, jejich speciální edice. Dále výtečná moravská a rakouská vína, domácí limonády, kávové speciality, budeme mít i snídaňové menu, skvělé zákusky, čerstvé zeleninové saláty, sendviče.“

Zní to velmi příjemně, ovšem mnozí Budějčáci možná namítnou, že právě na tomto místě stávala nízká (a nevzhledná) budova veřejných WC. Tato ´služba´ pro Budějčáky zmizí?

„Samozřejmě, že ne. Bezplatné použití WC je jednou z podmínek, se kterou jsme pronájem pozemku od Magistrátu města České Budějovice získali.“

Tak to jistě Budějčáky uklidnilo a můžeme se vrátit k příjemným věcem. Už vlastně jen jedna otázka: Od kdy budeme moci Kavárnu Lanna navštěvovat?

„Kavárnu otevřeme začátkem května, na všechny se moc těšíme...“

Výborně! Tak Budějcká Drbna už ví, kam zajít za odpočinkem - na terasu Kavárny Lanna.

 
 
 


 

Kam dál?

Budvar uvádí na český trh nový hruškový cider Somersby

pátek, 26. dubna 2013, 12:13

Budějovický Budvar se loni stal výhradním dovozcem jablečného cideru dánské značky Somersby. Zájem zákazníků o tento výrobek...

Cestovní kancelář Bolero tours ukončila svou činnost

čtvrtek, 25. dubna 2013, 20:07

Jihočeská cestovní kancelář Bolero tours po 23 letech končí svou činnost. Na další období se jí nepodařilo získat povinné...

Teplárna odsíří uhelné kotle a rozšíří horkovod

čtvrtek, 4. dubna 2013, 08:22

České Budějovice se dočkají čistšího ovzduší a ve městě se rozšíří provozně efektivnější horkovodní síť na úkor té parovodní. Obě...

Dočkala se Restaurace Oáza ve Stromovce svého konce?

čtvrtek, 28. března 2013, 19:31

Snad každý Budějčák tam někdy byl. Snad každý se jel projet na kolo či brusle, nebo se jen projít do Stromovky a neodolal vůni...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pozor na jarní pálení bioodpadu. Může způsobit požár

S ústupem zimy se lidé vrhají do úklidu svých zahrad. S tím se pojí i časté pálení klestí a biologického odpadu. Hasiči ale upozorňují, že pálení je v tomto období poměrně rizikové.

Aktualizováno před 5 hodinami

Střelba v Utrechtu má podle starosty tři mrtvé a devět zraněných

Tři mrtvé a devět zraněných, z nich tři jsou ve vážném stavu, si dnes vyžádala střelba v tramvaji v nizozemském městě Utrecht. Na twitteru to oznámil starosta města Jan van Zanen. Policie jako motiv nevyloučila terorismus a po střelci pátrá. Stejnojmenná provincie Utrecht zvýšila na nejvyšší stupeň varování před možným teroristickým útokem, zpřísněná bezpečnostní opatření ale platí na řadě míst v celém Nizozemsku. V pohotovosti je i armáda. Premiér Mark Rutte incident označil za znepokojivý, situaci se již věnuje krizový protiteroristický štáb.

VIDEO: Zbrojováci půjdou opět společně darovat krev. Pokusí se vytvořit nový rekord

Fanoušci a hráči Zbrojovky půjdou letos opět po roce společně darovat krev. Klub chce přitom pokořit loňský rekord, při kterém darovalo krev 140 lidí, 24 z nich bylo dokonce prvodárců. Na Transfúzním a tkáňovém oddělení FN Brno se fanoušci s hráči klubu sejdou ve středu 20. března od osmé hodiny ráno.