Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Jihočeský trh s půdou je atraktivní, lidé přitom často nevědí, že pozemky vlastní

 
středa, 11. března 2015, 16:24

Ceny na trhu s půdou jsou v jižních Čechách stále nízké ve srovnání s našimi západními sousedy. Například v Německu stojí hektar půdy až desetkrát víc než v Česku. Díky výhodným cenám jsou tak nákupy půdy atraktivní nejen pro zemědělce, ale také pro investory. Doba navíc přeje i vlastníkům půdy, kterých je v České republice na 2 miliony.

Na českém trhu s půdou panuje téměř ideální situace, prodávající se těší z rostoucích cen, které jsou ale stále ještě výhodné pro kupující. Situaci však komplikuje rozdrobenost vlastníků.

Příčinu rozdrobení pozemků a velkého množství vlastníků půdy v ČR je třeba hledat již v minulosti. Vlastnickou strukturu půdy do velké míry ovlivnilo komunistické zestátňování, které zamezilo dále s pozemky obchodovat. Mimo jiné přispělo i ke ztrátě vztahu k půdě. S odstupem času zde tak máme místo pozemku s jedním vlastníkem, pozemek, který vlastní třeba 15 vnoučat a každý má po dvou hektarech. Ti už ale na pozemcích nehospodaří a je potom těžké vytvořit větší celky půdy, které by se již vyplatilo držet nebo s nimi obchodovat.

Vlastníte pozemek i vy?

Podle statistik Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) bylo k 3. březnu loňského roku v ČR cca 88 tisíc pozemků, jejichž vlastník je buď zcela neznámý nebo nedostatečně zaznamenaný. Může se tak stát, že i vy vlastníte pozemek, aniž byste o tom věděli. ÚZSVM dokonce vydalo výzvu se seznamy ve kterých se mohou nedostatečně zaznamenaní vlastníci dohledat a přihlásit se ke svým majetkovým právům. Pozemky na seznamu se často „ztratily“ již v minulosti v dědických řízením,takže nezapomínejte hledat jména vašich předků. Na stránkách pozemkyafarmy.cz můžete najít seznam nemovitostí s neznámým vlastníkem.

Prodat, pronajmout nebo počkat?

Z ekonomického pohledu se vám většinou nevyplatí pozemky držet pokud vlastníte méně než 10 hektarů. Například u hektaru nebo dvou nebudou příjmy z nájmu tak zajímavé, abyste si pozemky kvůli nim ponechávali. Pokud se pohybujete od 10 hektarů a více můžete získat při dobře nastavené nájemní smlouvě až desítky tisíc ročně. Kromě ekonomických důvodů rozhoduje samozřejmě i váš vztah k půdě.

Bezplatná inzerce pro vlastníky i zemědělce na pozemkyafarmy.cz

Ať už uvažujete o prodeji či pronájmu svých pozemků, nebo chcete dokoupit další hektary, portál pozemkyafarmy.cz je tu pro vás. Jedná se o specializovaný portál určený pro prodej, nákup i pronájem převážně zemědělských nemovitostí. Kromě orné půdy je zde možné bezplatně inzerovat například hospodářské stavby, louky, lesy, zahrady nebo rybníky. Portál umožňuje bezplatnou inzerci a nabízí i výkup pozemků. Pokud si nejste jisti, jak svou nemovitost inzerovat, neváhejte oslovit provozovatele portálu. Rádi s vámi inzerci zkonzultují a pomohou nalézt efektivní řešení.

www.pozemkyafarmy.cz
PR text

Kam dál?

Adam Brož získal Výroční cenu České a moravské pivovarnické akademie...

středa, 11. března 2015, 09:31

Česká a moravská pivovarnická akademie (dále jen ČMPA) vyhlásila výsledky hlasování svých členů a udělila nejvýraznějším...

Úpravna vody Plav si vyzkouší blackout

úterý, 10. března 2015, 06:51

Úpravna vody Plav bude 10. a 11. března poprvé zcela závislá na vlastních náhradních zdrojích elektrické energie. Ty má od...

Přijďte načerpat inspiraci pro své bydlení na čtvrtý ročník výstavy...

pondělí, 9. března 2015, 14:00

V prostorech hotelu Palcát v Táboře se v pátek 13. a v sobotu 14. března uskuteční čtvrtý ročník výstavy Stavíme, bydlíme Tábor....

Sanitním vozům zmizí po podepsání rámcové smlouvy s Rakouskem hranice

pondělí, 9. března 2015, 08:52

Nesporným krokem dopředu by mělo být podepsání rámcové smlouvy mezi Českou republikou a Rakouskem, díky které budou moci vyjíždět...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Manažerem roku je mladý Jihočech. Na...

  • V budějckém Mercury centru zasahovali...

  • Dopravní nehoda zablokovala silnici u...

  • Celkem jednatřicet injekčních stříkaček...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pražští radní podpořili zbourání poškozeného Libeňského mostu

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu. Na jeho místě má vzniknout nový. Zbourání musí ještě potvrdit pražští zastupitelé. S návrhem na demolici souhlasilo sedm z 11 radních z řad ANO a ČSSD, bourání nepodpořili zástupci Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN).

Těžba uhlí v OKD bude klesat, zaznělo při návštěvě vlády

Společnost OKD nyní na Karvinsku těží okolo šesti milionů tun uhlí ročně, postupně tento objem klesne na čtyři, pak na dva miliony tun. Utlumování dolů se bude platit z rezerv, které nyní firma vytváří. Částka potřebná na útlum se odhaduje na 4,9 miliardy korun podle cen platných na začátku roku 2017. Loňský, zatím neauditovaný zisk firmy převyšuje tři miliardy korun. Řekl to dnes předseda dozorčí rady OKD Michal Kuča na začátku návštěvy premiéra Andreje Babiše (ANO) a členů vlády v demisi v sídle společnosti v Karviné.

Karlovarský festival uctí památku Formana a ocení Hanzlíka

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uctí památku nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana a jako zahajovací film uvede jeho snímek Lásky jedné plavovlásky. Novinářům to řekl prezident festivalu Jiří Bartoška. Cenu prezidenta festivalu za umělecký přínos české kinematografii dostane herec Jaromír Hanzlík. Festival při této příležitosti uvede snímek Bloudění z roku 1965 Antonína Máši a Jana Čuříka. Podle Bartošky rozpočet festivalu bude asi 140 milionů Kč. Letošní 53. ročník tradiční přehlídky se koná od 29. června do 7. července.