Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský trh s půdou je atraktivní, lidé přitom často nevědí, že pozemky vlastní

 
středa, 11. března 2015, 16:24

Ceny na trhu s půdou jsou v jižních Čechách stále nízké ve srovnání s našimi západními sousedy. Například v Německu stojí hektar půdy až desetkrát víc než v Česku. Díky výhodným cenám jsou tak nákupy půdy atraktivní nejen pro zemědělce, ale také pro investory. Doba navíc přeje i vlastníkům půdy, kterých je v České republice na 2 miliony.

Na českém trhu s půdou panuje téměř ideální situace, prodávající se těší z rostoucích cen, které jsou ale stále ještě výhodné pro kupující. Situaci však komplikuje rozdrobenost vlastníků.

Příčinu rozdrobení pozemků a velkého množství vlastníků půdy v ČR je třeba hledat již v minulosti. Vlastnickou strukturu půdy do velké míry ovlivnilo komunistické zestátňování, které zamezilo dále s pozemky obchodovat. Mimo jiné přispělo i ke ztrátě vztahu k půdě. S odstupem času zde tak máme místo pozemku s jedním vlastníkem, pozemek, který vlastní třeba 15 vnoučat a každý má po dvou hektarech. Ti už ale na pozemcích nehospodaří a je potom těžké vytvořit větší celky půdy, které by se již vyplatilo držet nebo s nimi obchodovat.

Vlastníte pozemek i vy?

Podle statistik Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) bylo k 3. březnu loňského roku v ČR cca 88 tisíc pozemků, jejichž vlastník je buď zcela neznámý nebo nedostatečně zaznamenaný. Může se tak stát, že i vy vlastníte pozemek, aniž byste o tom věděli. ÚZSVM dokonce vydalo výzvu se seznamy ve kterých se mohou nedostatečně zaznamenaní vlastníci dohledat a přihlásit se ke svým majetkovým právům. Pozemky na seznamu se často „ztratily“ již v minulosti v dědických řízením,takže nezapomínejte hledat jména vašich předků. Na stránkách pozemkyafarmy.cz můžete najít seznam nemovitostí s neznámým vlastníkem.

Prodat, pronajmout nebo počkat?

Z ekonomického pohledu se vám většinou nevyplatí pozemky držet pokud vlastníte méně než 10 hektarů. Například u hektaru nebo dvou nebudou příjmy z nájmu tak zajímavé, abyste si pozemky kvůli nim ponechávali. Pokud se pohybujete od 10 hektarů a více můžete získat při dobře nastavené nájemní smlouvě až desítky tisíc ročně. Kromě ekonomických důvodů rozhoduje samozřejmě i váš vztah k půdě.

Bezplatná inzerce pro vlastníky i zemědělce na pozemkyafarmy.cz

Ať už uvažujete o prodeji či pronájmu svých pozemků, nebo chcete dokoupit další hektary, portál pozemkyafarmy.cz je tu pro vás. Jedná se o specializovaný portál určený pro prodej, nákup i pronájem převážně zemědělských nemovitostí. Kromě orné půdy je zde možné bezplatně inzerovat například hospodářské stavby, louky, lesy, zahrady nebo rybníky. Portál umožňuje bezplatnou inzerci a nabízí i výkup pozemků. Pokud si nejste jisti, jak svou nemovitost inzerovat, neváhejte oslovit provozovatele portálu. Rádi s vámi inzerci zkonzultují a pomohou nalézt efektivní řešení.

www.pozemkyafarmy.cz
PR text

 


 

Kam dál?

Adam Brož získal Výroční cenu České a moravské pivovarnické akademie...

středa, 11. března 2015, 09:31

Česká a moravská pivovarnická akademie (dále jen ČMPA) vyhlásila výsledky hlasování svých členů a udělila nejvýraznějším...

Úpravna vody Plav si vyzkouší blackout

úterý, 10. března 2015, 06:51

Úpravna vody Plav bude 10. a 11. března poprvé zcela závislá na vlastních náhradních zdrojích elektrické energie. Ty má od...

Přijďte načerpat inspiraci pro své bydlení na čtvrtý ročník výstavy...

pondělí, 9. března 2015, 14:00

V prostorech hotelu Palcát v Táboře se v pátek 13. a v sobotu 14. března uskuteční čtvrtý ročník výstavy Stavíme, bydlíme Tábor....

Sanitním vozům zmizí po podepsání rámcové smlouvy s Rakouskem hranice

pondělí, 9. března 2015, 08:52

Nesporným krokem dopředu by mělo být podepsání rámcové smlouvy mezi Českou republikou a Rakouskem, díky které budou moci vyjíždět...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Otec hledá vodáky, kteří ve Větřní na...

  • Řidič dodávky, která se u Kamenného Újezdu...

  • U Nové Vsi došlo k tragické nehodě....

  • U českobudějovického Kauflandu se srazila...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

FOTO, VIDEO: V Zooparku našli mrtvého tygra i ledňáčka. Českolipský soud dva ze tří obviněných poslal do vazby

Zásah, jaký nepamatují. Tak hovoří policisté o operaci Trofi, na které spolupracovali s Celní správou České republiky. Při raziích ve středních Čechách a Libereckém kraji byli zatčeni tři lidé. Dva z nich už poslal českolipský soud, který kauzu dozoruje, do vazby.

DRBÁRNA: Nedokáži si představit, že ve válečných oblastech jen fotím. Musí to mít nadstavbu, říká Jarmila Štuková

Asi jen málokdo by tipoval, že křehkou ženu, kterou je Jarmila Štuková, potkáte spíš než v klubu v přední linii v zemích, kde vypukla válka, nebo kde nastala přírodní katastrofa. Přesně do takových míst Jarmila jezdí a svými snímky vše podstatné dokumentuje. O své práci se rozpovídala v dalším díle pořadu Drbárna.

Policie navrhla obžalovat extajemníka SPD za nenávistné výroky

Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka kvůli nenávistným výrokům ve Sněmovně. Jméno obžalovaného mluvčí pražské policie Jan Daněk neuvedl, policie se ale v minulosti o Staníka zajímala kvůli jeho nenávistným a rasistickým výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů. Podle svědků výroky pronesl koncem loňského října ve Sněmovně, i podle Daňka byl trestný čin spáchán v této době.