Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský trh s půdou je atraktivní, lidé přitom často nevědí, že pozemky vlastní

 
středa, 11. března 2015, 16:24

Ceny na trhu s půdou jsou v jižních Čechách stále nízké ve srovnání s našimi západními sousedy. Například v Německu stojí hektar půdy až desetkrát víc než v Česku. Díky výhodným cenám jsou tak nákupy půdy atraktivní nejen pro zemědělce, ale také pro investory. Doba navíc přeje i vlastníkům půdy, kterých je v České republice na 2 miliony.

Na českém trhu s půdou panuje téměř ideální situace, prodávající se těší z rostoucích cen, které jsou ale stále ještě výhodné pro kupující. Situaci však komplikuje rozdrobenost vlastníků.

Příčinu rozdrobení pozemků a velkého množství vlastníků půdy v ČR je třeba hledat již v minulosti. Vlastnickou strukturu půdy do velké míry ovlivnilo komunistické zestátňování, které zamezilo dále s pozemky obchodovat. Mimo jiné přispělo i ke ztrátě vztahu k půdě. S odstupem času zde tak máme místo pozemku s jedním vlastníkem, pozemek, který vlastní třeba 15 vnoučat a každý má po dvou hektarech. Ti už ale na pozemcích nehospodaří a je potom těžké vytvořit větší celky půdy, které by se již vyplatilo držet nebo s nimi obchodovat.

Vlastníte pozemek i vy?

Podle statistik Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) bylo k 3. březnu loňského roku v ČR cca 88 tisíc pozemků, jejichž vlastník je buď zcela neznámý nebo nedostatečně zaznamenaný. Může se tak stát, že i vy vlastníte pozemek, aniž byste o tom věděli. ÚZSVM dokonce vydalo výzvu se seznamy ve kterých se mohou nedostatečně zaznamenaní vlastníci dohledat a přihlásit se ke svým majetkovým právům. Pozemky na seznamu se často „ztratily“ již v minulosti v dědických řízením,takže nezapomínejte hledat jména vašich předků. Na stránkách pozemkyafarmy.cz můžete najít seznam nemovitostí s neznámým vlastníkem.

Prodat, pronajmout nebo počkat?

Z ekonomického pohledu se vám většinou nevyplatí pozemky držet pokud vlastníte méně než 10 hektarů. Například u hektaru nebo dvou nebudou příjmy z nájmu tak zajímavé, abyste si pozemky kvůli nim ponechávali. Pokud se pohybujete od 10 hektarů a více můžete získat při dobře nastavené nájemní smlouvě až desítky tisíc ročně. Kromě ekonomických důvodů rozhoduje samozřejmě i váš vztah k půdě.

Bezplatná inzerce pro vlastníky i zemědělce na pozemkyafarmy.cz

Ať už uvažujete o prodeji či pronájmu svých pozemků, nebo chcete dokoupit další hektary, portál pozemkyafarmy.cz je tu pro vás. Jedná se o specializovaný portál určený pro prodej, nákup i pronájem převážně zemědělských nemovitostí. Kromě orné půdy je zde možné bezplatně inzerovat například hospodářské stavby, louky, lesy, zahrady nebo rybníky. Portál umožňuje bezplatnou inzerci a nabízí i výkup pozemků. Pokud si nejste jisti, jak svou nemovitost inzerovat, neváhejte oslovit provozovatele portálu. Rádi s vámi inzerci zkonzultují a pomohou nalézt efektivní řešení.

www.pozemkyafarmy.cz
PR text

 


 

Kam dál?

Adam Brož získal Výroční cenu České a moravské pivovarnické akademie...

středa, 11. března 2015, 09:31

Česká a moravská pivovarnická akademie (dále jen ČMPA) vyhlásila výsledky hlasování svých členů a udělila nejvýraznějším...

Úpravna vody Plav si vyzkouší blackout

úterý, 10. března 2015, 06:51

Úpravna vody Plav bude 10. a 11. března poprvé zcela závislá na vlastních náhradních zdrojích elektrické energie. Ty má od...

Přijďte načerpat inspiraci pro své bydlení na čtvrtý ročník výstavy...

pondělí, 9. března 2015, 14:00

V prostorech hotelu Palcát v Táboře se v pátek 13. a v sobotu 14. března uskuteční čtvrtý ročník výstavy Stavíme, bydlíme Tábor....

Sanitním vozům zmizí po podepsání rámcové smlouvy s Rakouskem hranice

pondělí, 9. března 2015, 08:52

Nesporným krokem dopředu by mělo být podepsání rámcové smlouvy mezi Českou republikou a Rakouskem, díky které budou moci vyjíždět...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Brno chce mít postavenou halu pro případné mistrovství světa v hokeji v roce 2024

Brno chce pořádat mistrovství světa v hokeji v roce 2024. Město i kraj podepsali tento týden memorandum o spolupráci se státem na společném financování. Zatím však není určené, kdo kolik přispěje.

FOTO, VIDEO: Policisté si na řidiče nově posvítí autobusem, vidí i do kabiny kamionů

Po silnicích Libereckého kraje pluje nový nenápadný bílý koráb... Policejní autobus, který se zaměřuje na dodržování pravidel u nákladních automobilů. Ale neuniknou mu ani osobáky. Jak to celé funguje, jsem si byla vyzkoušet i já.

Olomoučtí fanoušci chystají celostadionové choreo. Bude to peklo, vzkazují

Olomoučtí hokejisté ve čtvrtfinále playoff bojují proti plzeňským indiánům. Stav série, která se hraje na čtyři vítězné zápasy, je vyrovnaný 1:1 a olomoucká Plecharéna bude první dvě domácí čtvrtfinále hostit v pátek a v sobotu. Fanoušci už chystají celostadionové choreo. O tom, jak vzniká, jsme si povídali s Karolínou Vlčkovou, která je jednou z hlavních postav jádra fanoušků olomouckého hokeje.