Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihočeský trh s půdou je atraktivní, lidé přitom často nevědí, že pozemky vlastní

 
středa, 11. března 2015, 16:24

Ceny na trhu s půdou jsou v jižních Čechách stále nízké ve srovnání s našimi západními sousedy. Například v Německu stojí hektar půdy až desetkrát víc než v Česku. Díky výhodným cenám jsou tak nákupy půdy atraktivní nejen pro zemědělce, ale také pro investory. Doba navíc přeje i vlastníkům půdy, kterých je v České republice na 2 miliony.

Na českém trhu s půdou panuje téměř ideální situace, prodávající se těší z rostoucích cen, které jsou ale stále ještě výhodné pro kupující. Situaci však komplikuje rozdrobenost vlastníků.

Příčinu rozdrobení pozemků a velkého množství vlastníků půdy v ČR je třeba hledat již v minulosti. Vlastnickou strukturu půdy do velké míry ovlivnilo komunistické zestátňování, které zamezilo dále s pozemky obchodovat. Mimo jiné přispělo i ke ztrátě vztahu k půdě. S odstupem času zde tak máme místo pozemku s jedním vlastníkem, pozemek, který vlastní třeba 15 vnoučat a každý má po dvou hektarech. Ti už ale na pozemcích nehospodaří a je potom těžké vytvořit větší celky půdy, které by se již vyplatilo držet nebo s nimi obchodovat.

Vlastníte pozemek i vy?

Podle statistik Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) bylo k 3. březnu loňského roku v ČR cca 88 tisíc pozemků, jejichž vlastník je buď zcela neznámý nebo nedostatečně zaznamenaný. Může se tak stát, že i vy vlastníte pozemek, aniž byste o tom věděli. ÚZSVM dokonce vydalo výzvu se seznamy ve kterých se mohou nedostatečně zaznamenaní vlastníci dohledat a přihlásit se ke svým majetkovým právům. Pozemky na seznamu se často „ztratily“ již v minulosti v dědických řízením,takže nezapomínejte hledat jména vašich předků. Na stránkách pozemkyafarmy.cz můžete najít seznam nemovitostí s neznámým vlastníkem.

Prodat, pronajmout nebo počkat?

Z ekonomického pohledu se vám většinou nevyplatí pozemky držet pokud vlastníte méně než 10 hektarů. Například u hektaru nebo dvou nebudou příjmy z nájmu tak zajímavé, abyste si pozemky kvůli nim ponechávali. Pokud se pohybujete od 10 hektarů a více můžete získat při dobře nastavené nájemní smlouvě až desítky tisíc ročně. Kromě ekonomických důvodů rozhoduje samozřejmě i váš vztah k půdě.

Bezplatná inzerce pro vlastníky i zemědělce na pozemkyafarmy.cz

Ať už uvažujete o prodeji či pronájmu svých pozemků, nebo chcete dokoupit další hektary, portál pozemkyafarmy.cz je tu pro vás. Jedná se o specializovaný portál určený pro prodej, nákup i pronájem převážně zemědělských nemovitostí. Kromě orné půdy je zde možné bezplatně inzerovat například hospodářské stavby, louky, lesy, zahrady nebo rybníky. Portál umožňuje bezplatnou inzerci a nabízí i výkup pozemků. Pokud si nejste jisti, jak svou nemovitost inzerovat, neváhejte oslovit provozovatele portálu. Rádi s vámi inzerci zkonzultují a pomohou nalézt efektivní řešení.

www.pozemkyafarmy.cz
PR text

 


 

Kam dál?

Adam Brož získal Výroční cenu České a moravské pivovarnické akademie...

středa, 11. března 2015, 09:31

Česká a moravská pivovarnická akademie (dále jen ČMPA) vyhlásila výsledky hlasování svých členů a udělila nejvýraznějším...

Úpravna vody Plav si vyzkouší blackout

úterý, 10. března 2015, 06:51

Úpravna vody Plav bude 10. a 11. března poprvé zcela závislá na vlastních náhradních zdrojích elektrické energie. Ty má od...

Přijďte načerpat inspiraci pro své bydlení na čtvrtý ročník výstavy...

pondělí, 9. března 2015, 14:00

V prostorech hotelu Palcát v Táboře se v pátek 13. a v sobotu 14. března uskuteční čtvrtý ročník výstavy Stavíme, bydlíme Tábor....

Sanitním vozům zmizí po podepsání rámcové smlouvy s Rakouskem hranice

pondělí, 9. března 2015, 08:52

Nesporným krokem dopředu by mělo být podepsání rámcové smlouvy mezi Českou republikou a Rakouskem, díky které budou moci vyjíždět...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie žádá Sněmovnu o vydání Roznera k stíhání za výroky o romském táboře v Letech

Policie požádala Sněmovnu o vydání poslance Miloslava Roznera (SPD) k trestnímu stíhání za výroky o romském táboře v Letech u Písku. Informaci deníku Právo o doručení žádosti policie do dolní komory potvrdil předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič (KSČM).

Volby by vyhrálo ANO, s odstupem následují ODS a Piráti

Sněmovní volby by nyní jasně vyhrálo vládní hnutí ANO, které by podle aktuálního volebního modelu společnosti Median volilo 29,5 procenta hlasů. Opoziční ODS by skončila druhá se ziskem 13,5 procenta hlasů a třetí Piráti mají o půl procenta hlasů méně. Oproti říjnu si všechny tři strany zhruba o jeden procentní bod polepšily, zatímco obě levicové strany - ČSSD a KSČM - oslabily.

Střelba ve Štrasburku si údajně vyžádala čtyři mrtvé

Večerní střelba v centru Štrasburku si vyžádala nejméně dva mrtvé. Například televize BFM TV a agentura Reuters však s odvoláním na své zdroje hovoří už o čtyřech mrtvých. Policie podle agentury Reuters střelce obklíčila a na místě se odehrála přestřelka. Podle francouzského ministra vnitra Christophea Castanera je sedm nebo osm lidí zraněno. Agentura Reuters píše s odvoláním na místní policii o 11 raněných, stav některých z nich je údajně vážný.