Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ekonomická fakulta podpořila Férovou snídaní pěstitele

 
úterý, 20. května 2014, 08:36

Fairtradová káva nebo čaj, bábovka z domácích vajec a fairtradového cukru, mléko a sýry od lokálních farmářů. Takové dobroty posnídaly téměř čtyři desítky lidí, kteří se na počátku května sešli na společném pikniku v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Dali tak najevo, že podporují produkty, za něž pěstitelé dostali spravedlivě zaplaceno a při jejichž výrobě byl brán ohled na životní prostředí a nebyla zneužita dětská práce.

Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity, která byla spoluorganizátorem akce, navíc mezi vysokými školami zvítězila v celostátní soutěži Férová čokoláda.

Piknik s názvem Férová snídaně ve vašem městě proběhl v Budějcích už potřetí. Snídalo se po celé republice, a to na více než stovce míst. Stalo se tak na Světový den pro fair trade, který v letošním roce připadl na 10. května.

„Navzdory počasí byla atmosféra skvělá. Snídalo se až do odpoledních hodin. Férovou snídani si užili také děti, pro které byl připravený zábavný program,“ uvedla k sobotní akci v Českých Budějovicích Hana Škarvadová z Ekonomické fakulty, spoluorganizátorka místní Férové snídaně.

„Do akce se zapojuje stále více lidí, to svědčí o rostoucím zájmu spotřebitelů o spravedlivě obchodované produkty a o to, kdo a za jakých podmínek pro ně například kávu nebo kakao pěstuje,“ sdělil Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje. „Letos se na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů piknikovalo na více než 100 místech republiky, počet míst se tak za poslední dva roky zdvojnásobil,“ doplnil.

Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity, která se v roce 2013 stala první faitradovou vysokou školou ve střední Evropě, dosáhla v této oblasti dalšího úspěchu. Její studenti zvítězili v kategorii vysokých škol v soutěži Férová čokoláda s počítačovou simulační hrou s názvem Za férovou čokoládu.

Hra je určena především k výukovým účelům pro základní a střední školy a zábavnou formou přibližuje problematiku Fairtrade a vyzkoušet si ji můžete i vy!

Co je fair trade?

Fair trade je způsob obchodu, který dává drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, dává tak přednost výrobkům, za nimiž nestojí zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí.

Zájem o fair trade lze vyčíst i ze stále rostoucího prodeje těchto výrobků. Čeští spotřebitelé nakoupili vloni výrobky s certifikací Fairtrade v hodnotě 174 milionů korun. Maloobchodní obrat se oproti roku 2012 zvýšil o celých 80 %.

„Výrobky se známkou Fairtrade jsou pro spotřebitele stále dostupnější. To je rozhodující faktor, který vloni ovlivnil rekordní nárůst spotřeby. Fairtradové produkty jsou dnes k dostání ve většině maloobchodních a kavárenských řetězců,“ upřesnila Hana Chorváthová z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která pravidelně tato data zveřejňuje. Nejoblíbenějším fairtradovým produktem u nás zůstává káva.

Napsal Petr Štumpf
Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Temelín začal zavážet palivo do druhého bloku

pondělí, 19. května 2014, 20:58

Zavážecí stroj je v těchto dnech jedním z nejsledovanějších zařízení v Jaderné elektrárně Temelín. Dnes totiž začalo zavážení...

Temelín prochází po havárii ve Fukušimě zátěžovými testy

úterý, 13. května 2014, 08:57

Od roku 2011 Jaderná elektrárna Temelín dokončila zhruba tři čtvrtiny opatření vyplývajících ze zátěžových testů po havárii v...

Na Temelín dorazil americký motor v českém kabátě

pondělí, 5. května 2014, 16:36

Přibližně šedesáti osobákům odpovídá výkon záložního dieselgenerátoru, který byl přivezen do Jaderné elektrárny Temelín. Z...

Mach Motors oslaví partnerství s Volvem akcí pro rodiny

neděle, 4. května 2014, 20:25

Českobudějovický autosalon Mach Motors zve všechny, a to nejen příznivce švédské automobilky, na úterní akci pro celou rodinu. Na...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V devatenácti se odhodlal k natočení celovečerního filmu. Můj scénář přesvědčil i zkušené herce, říká mladý režisér

Je mu pouhých devatenáct let, jeho životním snem je režírování filmů a zatímco většina jeho vrstevníků tráví volný čas sportem nebo zábavou v klubech, on se raději zavře do střižny nebo obsluhuje kameru na place. Řeč je o Petru Hejzlarovi, který se pokouší o husarský kousek. Bez větších zkušeností s filmem se mu podařilo dát dohromady scénář filmu, který je natolik poutavý, že oslovi i více či méně zkušené herce. Společně s nimi nyní finišuje na přípravě filmu Z města na venkov, který by měl zamířit do českých kin v září letošního roku.

Policie obvinila kvůli prodeji bytů v Praze 1 na 30 lidí

Policie obvinila kvůli prodeji městských bytů v Praze 1 přes 30 lidí. Jsou mezi nimi zejména členové bývalého vedení městské části včetně někdejšího starosty Oldřicha Lomeckého a jeho zástupce Daniela Hodka a čelí obvinění, že jako zastupitelé hlasovali pro prodej bytů za nižší než obvyklé ceny. Uvedl to v pondělí server SeznamZprávy.cz. Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než 20 bytů, a vznikla tak škoda za zhruba 40 milionů korun.

Slovenský exprezident Kiska představil svou stranu Za lidi

Bývalý slovenský prezident Andrej Kiska představil svou budoucí stranu s názvem Za lidi. Do stranické politiky vstupuje s heslem Vraťme Slovensko všem lidem. Kiska, kterého v sobotu ve funkci hlavy státu vystřídala Zuzana Čaputová, na přípravě nové strany spolupracuje například s představiteli samosprávy, dále bývalým velvyslancem při NATO, manažery ale i se spoluorganizátorem loňských mohutných protivládních demonstrací Jurajem Šeligou. Dřívější průzkumy naměřily budoucí straně popularitu mezi šesti až deseti procenty.