Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Chlad z teplárny? V tropickém vedru dobrá volba, ale firmy i úřady tuto možnost teprve objevují 

 
úterý, 7. srpna 2018, 18:10

Nejen v tropických dnech lidé ocení dodávky netradiční komodity Teplárny České Budějovice, kterou je chlad. Městská teplárna ho umí vyrobit a dodat zákazníkům stejně jako tradiční teplo, páru nebo elektřinu.

„Firmy, úřady, zdravotnická zařízení či hotely však centrální dodávky chladu teprve objevují. V jeho potenciál ale věříme. Už proto, jak se u nás zvyšuje počet tropických dnů. Statistiky jasně potvrzují zvyšující se oblibu klimatizací v České republice,“ říká Václav Král, předseda představenstva českobudějovické teplárny. Významnou roli může hrát i ekonomika.

Ve městě vloni teplárna prodala 152 gigajoulů chladu. Využívá ho hlavně Jihočeská univerzita v některých objektech jako je knihovna, rektorát nebo Filozofická fakulta. Další výroba chladu z páry probíhá v archivu krajského muzea. Teplárna úzce spolupracuje s dalšími významnými zákazníky. Jde o klienty, kteří ve městě připravují rekonstrukce svých stávajících budov či areálů nebo chtějí nahradit dožívající elektrickou klimatizaci. Jedná i s developery, připravujícími nové projekty.

Řešení to je hlavně pro velké budovy a objekty. Pro ně je centrální výroba chladu zajímavá, neboť významně šetří peníze za nespotřebovanou elektřinu, resp. velikost elektrického jističe. Pro mnohé je také důležitá bezhlučná a spolehlivá dodávka bez vibrací stejně jako nízké náklady na obsluhu a údržbu zařízení.

Od určitého výkonu jde o finančně zajímavou alternativu k dnes asi nejrozšířenějším elektrickým kompresorovým jednotkám, která dokáže náklady na chlazení snížit a nezatěžuje elektrickou přenosovou soustavu,“ říká Martin Žahourek, člen představenstva českobudějovické teplárny. Ta nabízí i technické poradenství včetně propočtů nákladů spojených s instalací, provozem a dodávkou na klíč. „Ideální je, když s dodávkou chladu počítá v projektu už projektant. Ale umíme řešit i rekonstrukce a modernizace. I o nich s některými zákazníky nyní debatujeme,“ dodává Martin Žahourek.

Přestože se chlad prozatím vyrábí a dodává pouze tři měsíce v roce, od června do konce srpna, možnosti jeho uplatnění jsou mnohem větší. K jeho dodávkám se totiž využívá běžná distribuční síť. Chlad se vyrábí u klienta v absorpční jednotce, která je napojena na standardní teplárenské rozvody. Přípojka do jednotlivých objektů tedy může sloužit jak k vytápění a přípravě teplé vody, tak k výrobě chladu, rozváděného dál do jednotlivých prostor a místností. Přitom lze využít parní i horkovodní přípojku.

 

Tisková zpráva | Foto teplarna-cb.cz
 


 

Kam dál?

Českobudějovické Piano otevřeno: nabízí kvalitní kanceláře, které...

pátek, 29. června 2018, 18:13

V červnu 2016 začala na českobudějovické křižovatce ulic Mánesova a Lidická výstavba moderního multifunkčního centra Piano. Ani...

Stát půjčí mladým rodinám na bydlení až dva miliony korun

středa, 20. června 2018, 08:02

Stát půjčí mladým rodinám do 36 let na rekonstrukci nebo pořízení nového bydlení až dva miliony korun. Úroková sazba bude jedno...

Burza Filantropie prověří štědrost podnikatelů a zároveň připravenost...

sobota, 16. června 2018, 13:29

V pořadí druhá Burza filantropie, platforma pro podporu neziskových projektů, se bude konat 18. června ve velké zasedací...

VIDEO: Nejvyšší ocenění Evropské komise poprvé putuje do České...

neděle, 10. června 2018, 18:40

Každý rok uděluje Evropská komise své nejvyšší ocenění, EU Sustainable Energy Awards. Ale poprvé v historii tato významná cena...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.