Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Druhý blok Temelína prošel klíčovou zkouškou

 
neděle, 23. července 2017, 09:32

Ochranná obálka kolem reaktoru – takzvaný kontejnment – splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní kontroly, kterou na odstaveném druhém bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín. Během třídenního testu napumpovali do uzavřeného prostoru téměř 50 tun upraveného vzduchu. Podobné zkoušky podstupuje každý z bloků jen jednou za čtyři roky.

Sto tun těžký hermetický vstup do ochranné obálky uzavřeli technici v úterý večer. Výkonné kompresory potom zvýšily tlak uvnitř kontejnmentu na 172 kPa. Na každý metr čtvereční zde působil vzduch silou sedmi tun, což přibližně odpovídá tlaku vody v sedmimetrové hloubce. Desítky hodin poté experti sledovali, zda nedochází ke změně parametrů.  

„Je to jedna z klíčových zkoušek letošní odstávky. Než spustíme reaktor, musíme mít naprostou jistotu o stavu zařízení, tedy i o stavu ochranné obálky. Ta totiž plní funkci jedné ze základních bezpečnostních bariér,“ vysvětluje ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. 

Testování skončilo v noci, kdy technici hermeticky uzavřenou ochrannou obálku odtlakovali a otevřeli. Tlak během desítek hodin klesl jen zcela minimálně. Temelín nyní dokončí odstávku spojenou s výměnou paliva.

„Zkouška dopadla dobře. Hodnoty měly očekávaný trend, pokles byl menší než dvě desetiny procenta z přidaného objemu za 24 hodin. Dalo by se tak říct, že rozptyl hodnot netěsnosti je pod hodnotou rozměru velikosti špendlíkové hlavičky. Celkový objem kontejnmentu je přitom 60 tisíc metrů krychlových,“ konstatoval po otevření prostor vedoucí skupiny systémových inženýrů Luboš Fyrbach.

Po celou dobu na zkoušku dohlíželi i inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a podílela se na ní přibližně stovka expertů a techniků. 

Napsal(a) Lukáš Dvořák s využitím TZ
 


 

Kam dál?

Táborská štičí líheň chystá zpracovnu ryb za deset milionů

neděle, 9. července 2017, 16:07

Táborská štičí líheň Esox loni exportovala 1 100 tun ryb, roste jí vývoz do Polska a chystá novou zpracovnu ryb u středočeských...

V Temelíně zaváží palivo do reaktoru

čtvrtek, 6. července 2017, 12:03

Včera odpoledne začali temelínští technici zavážet palivo do reaktoru druhého bloku. Manipulace s palivem jsou plánovány do konce...

Škoda spustila předprodej nového modelu Karoq

pondělí, 3. července 2017, 16:50

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zahájila v pondělí předprodej kompaktního automobilu SUV Škoda Karoq. Zájemci mohou...

Pondělí je konečný termín pro odevzdání přiznání daně z příjmů

pondělí, 3. července 2017, 10:45

Pondělí je konečný termín pro odevzdání a uhrazení daně z příjmů za loňský rok pro poplatníky, kteří využívají služeb daňového...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.