Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Druhý blok Temelína prošel klíčovou zkouškou

 
neděle, 23. července 2017, 09:32

Ochranná obálka kolem reaktoru – takzvaný kontejnment – splňuje všechna kritéria těsnosti. Takový je výsledek důležité bezpečnostní kontroly, kterou na odstaveném druhém bloku dokončili technici v Jaderné elektrárně Temelín. Během třídenního testu napumpovali do uzavřeného prostoru téměř 50 tun upraveného vzduchu. Podobné zkoušky podstupuje každý z bloků jen jednou za čtyři roky.

Sto tun těžký hermetický vstup do ochranné obálky uzavřeli technici v úterý večer. Výkonné kompresory potom zvýšily tlak uvnitř kontejnmentu na 172 kPa. Na každý metr čtvereční zde působil vzduch silou sedmi tun, což přibližně odpovídá tlaku vody v sedmimetrové hloubce. Desítky hodin poté experti sledovali, zda nedochází ke změně parametrů.  

„Je to jedna z klíčových zkoušek letošní odstávky. Než spustíme reaktor, musíme mít naprostou jistotu o stavu zařízení, tedy i o stavu ochranné obálky. Ta totiž plní funkci jedné ze základních bezpečnostních bariér,“ vysvětluje ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. 

Testování skončilo v noci, kdy technici hermeticky uzavřenou ochrannou obálku odtlakovali a otevřeli. Tlak během desítek hodin klesl jen zcela minimálně. Temelín nyní dokončí odstávku spojenou s výměnou paliva.

„Zkouška dopadla dobře. Hodnoty měly očekávaný trend, pokles byl menší než dvě desetiny procenta z přidaného objemu za 24 hodin. Dalo by se tak říct, že rozptyl hodnot netěsnosti je pod hodnotou rozměru velikosti špendlíkové hlavičky. Celkový objem kontejnmentu je přitom 60 tisíc metrů krychlových,“ konstatoval po otevření prostor vedoucí skupiny systémových inženýrů Luboš Fyrbach.

Po celou dobu na zkoušku dohlíželi i inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost a podílela se na ní přibližně stovka expertů a techniků. 

Napsal(a) Lukáš Dvořák s využitím TZ
 


 

Kam dál?

Táborská štičí líheň chystá zpracovnu ryb za deset milionů

neděle, 9. července 2017, 16:07

Táborská štičí líheň Esox loni exportovala 1 100 tun ryb, roste jí vývoz do Polska a chystá novou zpracovnu ryb u středočeských...

V Temelíně zaváží palivo do reaktoru

čtvrtek, 6. července 2017, 12:03

Včera odpoledne začali temelínští technici zavážet palivo do reaktoru druhého bloku. Manipulace s palivem jsou plánovány do konce...

Škoda spustila předprodej nového modelu Karoq

pondělí, 3. července 2017, 16:50

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zahájila v pondělí předprodej kompaktního automobilu SUV Škoda Karoq. Zájemci mohou...

Pondělí je konečný termín pro odevzdání přiznání daně z příjmů

pondělí, 3. července 2017, 10:45

Pondělí je konečný termín pro odevzdání a uhrazení daně z příjmů za loňský rok pro poplatníky, kteří využívají služeb daňového...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Scooter má za sebou koncert v Budějcích. Nespokojení lidé chtějí vrátit vstupné

Davy proudící na výstaviště a vidina dechberoucí show. Fanoušci ale vystoupení legendární kapely vidí trošku jinak. Pod událostí na Facebooku se strhla vlna negativních komentářů. Lidé, kteří na koncert vyrazili, nejvíce kritizují organizaci a fronty, které se tvořily hlavně ve V.I.P sektoru. Někteří už se podle svého vyjádření obrátili na ČOI a řeší vrácení vstupného. Podle organizátorů ale vše proběhlo jak mělo.

FOTO, VIDEO: Prezident Zeman přijel na Vysočinu. V kraji stráví celkem tři dny

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek dnes dopoledne přivítal vzácnou návštěvu. Do sídla Kraje Vysočina přijel prezidentský pár, který tu stráví tři dny. Manželka Miloše Zemana Ivana Zemanová bude mít odlišný program.

Ve středu padne v Praze teplotní rekord z roku 1935, odhadují bookmakeři

V pražském Klementinu padne ve středu podle bookmakerů teplotní rekord pro tento den z roku 1935, kdy bylo 35,6 stupně. Na tuto variantu vypsali kurz 1,65:1. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Fortuny Petr Šrain. Český hydrometeorologický ústav očekává nejvyšší denní teploty od 34 do 36 stupňů, ve čtvrtek se má s přechodem slabé studené fronty zhruba o pět stupňů ochladit. Absolutní rekord padl v Klementinu 27. července 1983, kdy zde naměřili 37,8 stupně.