Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Farmářské trhy zejí prázdnotou. Kvůli EET to ale není

 
středa, 8. března 2017, 11:31

Sociálními sítěmi koluje v posledních dnech fotka z farmářských trhů na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích. Své zboží na nich nabízelo několik málo trhovců, kteří by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Spustilo to vášnivou debatu o tom, co za to může. Zda sezonnost, či elektronická evidence tržeb. Vysvětlení tak uvádíme na pravou míru, spolu s podrobnějšími informacemi o tom, jak to je a bude s trhovci a EET.

V provozním řádu trhů na Piaristickém náměstí je možné se dočíst, že povolují výhradně prodej „zemědělských výpěstků a prodej ovoce, zeleniny a rukodělných výrobků, medu a včelích produktů“. Tržiště je sice v provozu celoročně, ale je pochopitelné, že v zimních měsících se na nich objeví spíše řemeslníci než zemědělci. Na sazeničky, stromky či bylinky si budeme muset počkat na jarní, letní a případně podzimní měsíce, což potvrzuje i tisková mluvčí z odboru kanceláře primátora města Jitka Welzlová. Podle ní je nízká účast trhovců daná pouze ročním obdobím.

Jaká pravidla se ale ohledně elektronické evidence tržeb na trhovce vztahují? V první fázi (od 1. prosince 2016) musejí tržby evidovat ti podnikatelé, kteří na trzích prodávají jídla a nápoje k okamžité konzumaci (to znamená grilovaná kuřata, káva, zmrzlina, a podobně). Ve druhé fázi (od 1. března 2017) evidují tržby trhovci, kteří pouze přeprodávají zboží nakoupené od výrobců.

Podnikatelé v zemědělství, pekaři, cukráři, řezbáři a další podnikatelé ve výrobě, prodávající vlastní výrobky, se do elektronické evidence tržeb zapojí až ve třetí fázi startující 1. března 2018. Evidenci tržeb nebudou podléhat lidé, kteří na trzích prodávají své přebytky ze zahrádek, nejedná se totiž o příjmy z podnikání. Bližší informace nabízí webové stránky EET, kde jsou uvedena pravidla, která se vztahují přímo na vaše podnikání. 

Foto Jan Pešek
 


 

Kam dál?

Temelín vyrobil v únoru elektřinu pro 400 tisíc českých domácností

pátek, 3. března 2017, 15:41

Elektřinu, která by na rok vystačila 400 tisícům českých domácností, vyrobila během února Jaderná elektrárny Temelín. Hodnota...

Výstaviště v Budějcích bude dějištěm historicky největší odborné ...

pátek, 3. března 2017, 14:38

Pavilon Z bude na českobudějovickém výstavišti ve dnech 6. a 7. dubna dějištěm historicky největší konference věnované...

Temelín zve na Prázdninovou soutěž s Joulinkou. Vítěz vyhraje...

pátek, 3. března 2017, 08:52

S prázdninovým programem pro děti přichází Infocentrum Jaderné elektrárny Temelín. V doprovodu svých rodičů mohou během jarních...

Elektrospotřebiče s cenou ohlodanou až na kost nabízí prodejna 2....

středa, 1. března 2017, 10:51

Rozbila se vám pračka? Chladnička odmítá chladit? Nebo snad vysavač nezvládne uklidit, co by měl? Přestaňte hledat místo, kde...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.